Arşiv

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Her ne kadar anne ve babaların çocuklarından beklentisi derslerine çok çalışması ve böylece başarılı olması olsa da verimli ders çalışma teknikleri arasındaki esas sebep bu olmamaktadır. Beklentinin bu yönde olması ise maalesef başarılı olmak sadece yeterince çalışmamaya bağlanmaktadır. Bu yüzden de sürekli daha fazla çalışmaları istenmektedir.

10 Maddede Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Hâlbuki gerekli olan ise bilinçsiz bir aşırı çalışma değil, verimli ders çalışmanın yollarını bilerek ve bunlardan faydalanarak gelişen bir çalışma sistemini uygulamaktır. Yapılan her çalışmanın mutlaka belli bir amaca yönelik olması gerekir. Bahsedilen bu amaçlar okunan bir yazıdaki ana düşünceyi anlayabilmek ya da bir problem çözümünün mantığını öğrenebilmek olarak düşünülebilir. Bu kıstasları iyice edinebilen bireyler, küçük amaçlarına daha kolay ulaşarak ilerideki sınıf geçme, okul bitirme ve üniversite sınavını kazanma gibi büyük amaçlarına da ulaşabilmektedir.

Molalar odaklanmanız adına büyük önem taşır. Aralıksız 3 saat ders çalışırsanız, sonucunda çalıştığınızın çoğunu unutursunuz. Verimli ders çalışma teknikleri uyguladığınızdan ve beyninizin sağlıklı çalışması için yeterince gıda tükettiğinizden de emin olmanız gerekir. Küçük sınavlar hazırlayarak kendinizi deneyebilir ve ertesi gün tekrar uyguladığınızda farkı görebilirsiniz.

Çok gergin olduğunuz anlar olursa mutlaka kısa bir ara verin. Bunun için yürüyüşe çıkabilir yada kendinizi daha iyi hissettiğiniz (sakinleştiğiniz) bir şeyler yapabilirsiniz.

Önemli bir sınavınız varsa bütün geceyi ayakta kalarak ders çalışmakla geçirmeyin. Bu sizin sınav zamanı yorgun hissetmenize ve normal potansiyelinizin de düşmesine sebep olacaktır. Bu da gereksiz hataları getirecektir. Ayrıca sınav geceleri en az 6 olmak üzere 9 saat uyumak önemlidir. İs yükünüzü hafifleterek çalışın ve stresli bir hayatın mantıklı olmadığının farkına varın.

Bir önceki yazımız olan Kitap okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? başlıklı yazımızı okumak için tıklayın.

10 Maddede Verimli Ders Çalışma Teknikleri

  • Belli bir amacınız olsun
  • Mutlaka planlı çalışın
  • Zamanınızı doğru bir şekilde değerlendirin
  • Sizi verimsiz kılacak tüm etmenlerden uzak durun
  • Çalışma ortamınızı iyi seçin
  • Ders çalıştığınız sırada başka bir isle meşgul olmayın
  • Mutlaka not alin
  • Farklı kaynaklardan yararlanın
  • Tekrarlar yaparak öğrendiğinizi unutmayın

Amaç

Başarı, amaca bağlılık ister (Vince Lombardi). Ders çalışmaya başlamadan önce mutlaka bir amaç edinmelisiniz. Belirli bir amacınız yoksa hemen şimdi oturun, düşünmeye başlayın ve kendinize bir amaç bulun. Bulacağınız amaç sizi ders çalışma konusunda motive edecek, mücadele etmenize  kolaylaştıracak ve çekeceğiniz zorluklara değecek bir şey olması gerektiğini unutmayın.

Plan Hazırlamak


60 dakikam olsa, 55 dakikasını düşünmek, 5 dakikasını da aksiyon için kullanırdım (Albert Einstein). Zamandan tasarruf yapmanın en iyi yollarından biri,  düşünmek ve plan yapmaktır. Beş dakikalık düşünme, genelde bir saatlik iş tasarrufu sağlar. Ders çalışmaya başlamadan önce mutlaka plan yapınız. Bu planlar günlük, haftalık, aylık ve 3 aylık planlar olabilir.

 Zaman Tasarrufu

Zaman öldürmek en pahalı harcamadır (Balzac). Ders çalışırken yapılan en büyük hatalardan biri de zamanı verimli kullanmamaktır. Derse başlamadan önce tüm materyallerin masada hazır olduğuna emin olunmalı, çalışma esnasında tuvalet ihtiyacı için, kitap-kalem almak için, yada telefona gelen bildirim için masadan kalkılmamalıdır. Tüm ihtiyaçlar mola zamanlarında giderilmelidir. Ders çalışmak için ayrılan zaman boş vakit olmayacak şekilde %100 kullanılmalıdır.

Sizi Verimsiz Kılacak Etmenlerden Uzak Durun

Gerekirse dinlenme zamanlarından bir kaç dakika çalıp, derse daha erken oturmalı. Ders çalışırken müzik dinlemek, tv izlemek, radyo dinlemek gibi işlerle uğraşmamalıyız.

Unutmayın ki sizi başarılı kılacak olan ne kadar saatinizi çalışmaya ayırdığınız değil, verimli ders çalışma teknikleri ile ayırdığınız zamanı ne kadar kaliteli ve verimli geçirdiğinizdir. Bu anlamda yapılan bir planlama uygun olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu