Arşiv

Avukat Maaşı Ne Kadar 2023

En düşük ve en yüksek 2023 avukat maaşı ne kadar hiç merak ettiniz mi? Ortalama bir avukat ayda ne kadar kazanıyor, Avukatlık mesleğinde özel sektör ve kamuda çalışanı arasında ne kadar maaş farkı var  ayrıntılar yazımızda.

Avukat Maaşları 2023

Ülkemizde sürekli olarak artan pahalılık nedeniyle bir çok meslek gurubunda olduğu gibi avukat maaşlarına da zam yapıldı.  Avukat maaşı 2023 kapsamında her ne kadar farklı düzenlemeler mevcut olsa da tüm avukat gurupları için en az enflasyon oranında maaşlara yapıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.  Bilindiği gibi Avukatlık hem özel sektörde hem de kamuda çalışma imkanına sahip bir meslek grubudur. Bu nedenle tüm avukatlar için sabit bir maaş söz konusu değildir.

Avukat Maaşı Devlet

Devlet kamu kuruluşlarında çalışan kadrolu bir avukat için maaşlar meslekte geçirdiği tecrübe yılı ile doğru orantılıdır. Bu nedenle yeni başlayan bir avukat maaşı ile tecrübeli 10 yıllık bir avukatın maaşı kesinlikle aynı olmaz.

Kamuda yeni bir avukat 12,500TL maaş alarak hizmete başlarken, bu alanda yüksek hizmet yılına sahip kıdemli bir avukat aylık 20,000 TL kazanabiliyor. Kamu sektöründeki avukatların maaşları devlet tarafından yapılan düzenlemeler ile belirlendiğinden kamu avukatları için net bir maaş belirtmek ne yazık ki mümkün değildir.

avukatlık maaşları

Avukat Maaşı Özel

Özel sektörde avukatlık mesleği için ücretler oldukça değişkenlik göstermektedir. Maaşın belirlenmesinde çalışılan kurumun istenilecek maaşın karşılayabilmesi, avukatın kaç yıllık olduğu ve meslek hayatındaki dava tecrübeleri etkili olmaktadır. Özel sektörde, daha önce hiç bir deneyimi olmayan yeni  bir avukat aylık en az 8,500-12,500 TL alır. Çalışılan kuruma göre bu tutar 30,000TL’ye kadar çıkabilir.

Bununla beraber sağlam dava tecrübeleri olan, yıllanmış kıdemli bir avukat ise 25,000TL’ye kadar ücretlerle büyük şirketlerde kendine yer edinebilir. Burada önemli nokta avukatın geçmişteki iş bitirmeleridir. Eğer büyük davaları kazanırsanız, bu büyük şirketlerin dikkatini muhakkak çekecektir. Büyük şirketler davalarına bakmak için tecrübeli, kıdemli avukatları tercih ederler. Bu avukatlar şirket bünyelerinin içerisine dahil ederek olası davalarda kazanma olasılıklarını artırırlar. Ayrıca Özel sektörde avukatlar yurt dışında da iş yapma imkanına sahip olurlar.  Türk avukatlar Avrupa birliği vatandaşlığı alarak Tüm Avrupa birliği ülkelerinde avukatlık hizmeti verilebilmektedir.

Stajyer Avukat Maaşları

Yeni başlayan stajyer avukat maaşları 8,500TL ile 12,500TL arasında çalışılan kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Avukat olmak için hukuk fakültesinden mezun olmak gerekir, hukuk fakültesi taban puanları ve başarı sıralamaları için zuuh.net/hukuk-taban-puanlari bağlantısını ziyaret edin.
Avukatlık mesleği hakkında daha detaylı bilgi için barobirlik.org.tr adresini ziyaret edin.

Avukat Maaşları Hakkında Sıkça Sorulanlar

İyi bir avukat ayda ne kadar kazanır?

Kamu kurumlarında iyi bir avukat aylık ortalama 9,000 ile 11,000TL arasında bir maaş alır. Özel sektörde çalışan deneyimli, yıllanmış bir avukat ise aylık 20,000-50,000TL arasında kazanç sağlayabilir. Kamu kurumlarında maaş belirlenmesinde en büyük etken meslekte geçirilen yıldır. Özel sektörde ise iş bitirme geçmişi’dir.

Avukatlar en çok hangi ülkede kazanıyor?

Dünyada avukat maaşları en yüksek olan ülke Japonya’dır. Öyle ki,  yeni başlayan Japon avukatların maaşları yaklaşık 10 milyon Yen’dir. Buda güncel kur ile  yaklaşık olarak 100.000 ABD Doları etmektedir.

Yeni mezun bir avukat ne kadar kazanır?

9/3 derecesinde mesleğe yeni başlayan deneyimsiz bir avukat devlette 2023 yılında aylık 8 bin 500 TL kazanır.

Özel avukatlar ne kadar maaş alır?

Özel sektörde avukatlar stajyerlik dahil ortalama olarak 15,000 ile 20,000TL maaş alır.

Bir avukat en az ne kadar kazanır?

Bir avukat en az 8,500TL-12,500TL arasında stajyer ücreti alabilir. Bunun  haricinde devlette en az aylık 8,500TL ile işe başlar.

Avukat en fazla yüzde kaç alır?

5043 sayılı kanunda ücretin belirlenmesi esası olarak avukatın davayı kazandığı kısmının yüzde onu ile yüzde yirmisi ücrete hak kazanağı olarak belirlenmiştir.

Avukat maaşı en yüksek?

Avukat maaşları devlet kurumlarında en yüksek 18,000TL olarak belirlenmiştir. Özel sektörde ise meslekteki tecrübe yılı ve iş bitirmelerde göz önüne alındığında aylık 35,000TL’ye kadar çıkabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu