TYT
Trend

2023 TYT Baraj Puanı, Kaç Net?

2023 TYT barajı puanı ne kadar, TYT barajını geçmek için kaç net yapılmalı, YKS Baraj Puanı Kaldırıldı Mı? İşte Cevaplar….

Geçtiğimiz günlerde milyonlarca öğrenci üniversiteli olabilmek için YKS sınavına girdi. Adaylar TYT, AYT ve YDT olmak üzere 3 farklı oturumda, 3 farklı teste tabi tutuldu.  Sınavla ilgili olarak adayların kafasında bir çok soru işareti bulunurken, en çok merak edilenlerden biri de  YKS sınavında puanlarının hesaplanabilmesi için gerekli olan en düşük TYT baraj puanının kaç olduğuydu. Bizde sizler için en sağlam kaynaklardan yani ÖSYM‘nin kendisinden konuyla ilgili açıklamaları okuduk ve gerekli bilgileri sizlerle paylaştık. Konu ile ilgili açıklama geçtiğimiz günlerde Ösym tarafından yapıldı.

Bu açıklamada öğrenciler arasında sıkça tartışılan ve merak konusu olan aşağıdaki soruların cevabı verilmiş oldu.

 • TYT Testinde 150+ aldım, AYT puanı hesaplanır mı?
 • TYT Testinde 180+ adım puanım hesaplanır mı?
 • TYT 180’den düşük aldım, AYT puanım hesaplanır mı?
 • TYT 180 puandan düşük aldım, TYT’den baraj altı mı kaldım?
 • Üniversite baraj puanı kalktı mı?
 • TYT baraj puanı kaldırıldı mı?
YÖK tarafından 2023 YKS’ye ilişkin alınan karara göre ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulaması kaldırıldı.

 • 2023 yılı için Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) baraj puanı uygulaması kaldırıldı.
 • TYT sınav puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecek.
 • Özel yetenek programlarına başvuru için taban puan ile ilgili üniversite tarafından belirlenecek.
 • Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için gerekli olan en düşük başarı sırası koşulu uygulanmaya devam edecektir.

Kaynak: yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2022/yok-ten-yks-ye-iliskin-kararlar.aspx

TYT Baraj Puanı

2023  YKS sınavında TYT puanını hesaplanabilmesi için sınav adaylarının en az 150+ puan alması gerekmektedir. Aksi halde adayın YKS sınavı başarısız sayılacak ve puanlar hesaplanmayacaktır.

YKS-TYT sınavında 150 barajını geçen adaylar puanlarının yettiği TYT puanı ile öğrenci alan bölümleri tercih edebilirler.  TYT’de barajı geçmek için en az 15 net yapılması uzmanlar tarafından TYT barajını geçebilmek için yeterlidir.

Eğer TYT ve AYT/YDT sınavlarına giren bir aday sadece TYT puanının hesaplanmasını istiyorsa 150+ alması gerekiyor.  Fakat aday AYT yada YDT puanlarının da hesaplanmasını  da istiyorsa TYT 150 Barajından çok daha fazla puan alması gerekecek.  AYT yada YDT puanları için adayların TYT sınavında en az 180+ puan alması gerekiyor. TYT sınavında 180 barajını geçemeyen adayların TYT puanları hesaplanırken, AYT yada YDT puanları hesaplanmıyor.

Uzmanlar YKS adaylarının alan sınavı (AYT / YDT)  puanlarının hesaplanabilmesi için gerekli olan 180 TYT puanının,  20 net yaparak alınabileceğini açıkladı. Konu ile ilgili atladığım yada sormak istediğiniz sorular varsa yorum kısmından bize iletebilir,  editörlerimiz tarafında gerekli bilgiyi 1-2 gün içerisinde yorum olarak cevap olarak alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

45 Yorum

 1. Merhaba 2020 de yks tyt den 200 aldim yerlestirme puanim ama ham puan degil 2021 de gecerli degilmis tekrardan 2021 de tyt ye girmem gerekecekmis 200 ve uzeri alanlar diger sene tyt puanini kullabilir deniliyor ama ben neden kullanamiyorum anlamadim 2 oturumada basvuru yapmak zorunda kaldim

  1. Geçen yıl kazandığınız TYT puanını kullanabilmek için bu yılda TYT sınavına girmeniz gerekiyor. Hangi puanınız yüksekse o puan üzerinden hesaplama yapılmasını isteyebilirsiniz.

 2. Merhaba şimdi ben tyt de geçtim ayt de geçemez isem ikisidemi iptal oluyor yoksa sadece ayt mı iptal oluyor yardımcı olurmusunuz

  1. 150 puan TYT barajını geçenler, AYT’yi geçmeseler bile TYT puanları sayılmaktadır. Hatta bu puanı bir sonraki yıl için bile kullanabilir. Bir sonraki yıl sadece AYT’ye girerek puanlarının hesaplanmasını isteyebilir.

  2. Ben Berfin özçeken tüm derslerden toplam 15 net yaparsak mı barajı geçiyoruz bide barajı geçmek çok mu zor peki tyt sınavı zormu toplam 500 puan miş sizce 15 net yapmak zormu yapabilirmiyiz?

   1. Merhaba, Berfin.
    1Net’i Türkçe olması şartı ile TYT sınavında 15 net yapmak puanımızın hesaplanabilir olması için yeterli görülmektedir. TYT sınavında 15 net yapmak çok kolaydır. TYT adından da anlayabileceğin üzere bir temel yeterlilik sınavıdır, zorluk seviyesi diğer sınavlara nazaran çok daha düşük bir sınavdır.

 3. iyi akşamlar benim sorum tytde barajı aşmak için net 16 soru denmiş matematikten 1 soru diğerlerinden 15 soru net olarak yapmamız halinde barajı geçebiliyormuyuz ???şimdiden teşekkürler

  1. TYT sınavında soruların katsayıları birbirinden farklı oldukları için 1 Türkçe sorusu ile 1 İngilizce sorusu aynı puanı vermez. Ben yinede sorunuza cevap olması açısından Türkçe ve Matematik sorularıyla 16 net yaptığınızı varsayarak söylüyorum, büyük ihtimal ile geçersiniz.

  1. TYT 0.5 kuralı bu yılda geçerli. TYT 2021 sınavında puanınızın hesaplanabilmesi için Türkçe veya Matematik derslerinden birinde en az 0.5 net yapmanız gerekiyor.

  1. TYT Baraj puanı 150’dir. Fakat bu puanla sadece TYT sınavınız sayılır, AYT’ye girebilmek için en az 180 puan almanız gerekmektedir. Bunun içinde 20 net işinizi fazlasıyla görecektir.

 4. Tyt den 350 puan almam İçin kaç net puan net yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim🤗🤗🤗

 5. Geçen yıl kazandığınız TYT puanını kullanabilmek için mecburen bu yılda TYT sınavına girmeniz gerekiyor. Hangi puanınız yüksekse o puan üzerinden hesaplama yapılmasını isteyebilirsiiz.

  1. Hukuk fakültesi okumak ve bir devlet üniversitesi kazanmak için TYT sınavından en az 60, AYT sınavından en az 50 net yapmanız gerekiyor. Aklınıza takılan diğer sorular için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

 6. Merhaba tyt de matematikte hiç net yapmazsam puanım hesaplanırmı?
  Ve 2022 tyt baraj puanı 140 değil mi ?

  1. Merhaba, Deniz.
   TYT sınavında matematik sorularını boş bırakır yada bu bölümdeki sorulardan hiç net yapmazsanız puanınız yine de hesaplanabilir. 2022 TYT puanınızın geçerli sayılıp, hesaplanabilmesi için Türkçeden en az 1 net yapmış olmalı ve 150 puan barajını geçmelisiniz. Bu şartları sağladıktan sonra TYT puanınız hesaplanacaktır.

 7. İngilizce öğretmenliği düşünüyorum ama meslek lisesindeyim bölümüm sayısal gözüküyor nasıl geçebilirim dile ve ayrıca tytden 180 puan üstü yaparsam ingilizce öğretmenliği için üni puanı direkt tytde yaptığım mı yoksa üstüne ydsden de girip aldığım puanlamı kabul ediliyorum??

  1. Merhaba Ecrin, bir okul psikolojik danışmanı olarak sorunu cevaplamak isterim. TYT den 180 üstü puan yapman durumunda AYT ve YDT sınavına girmek için hak kazanmış oluyorsun. Yalnızca TYT puanın ile İngilizce öğretmenliklerine yerleşemezsin. Yalnızca TYT puanıyla yerleşebileceğin yerler 2 senelik önlisans programlarıdır. TYT puanını 180 üstü aldıktan sonra bir de YDT dil sınavına girmen gerekiyor. TYT puanının %40’ı ile YDT puanının %60’ı alınarak puanın oluşturulur ve bu şekilde tercih yapabilirsin.

 8. Mrb hocam bene açık öğretim bölümünden bitirdim gelcek sene yks sinvaı hazırlamamak ıstiyorum ve bir sene içerisinde hazirlanbilirmiyim dershaneye gitmeme gerekiyormu sizce

  1. Merhaba, Şiyar.
   YKS sınavına bir yıl hazırlanarak ortalamanın üzerinde bir puan almak elbette mümkün. Bunun için dershaneye de gidilebilir, evde de çalışılabilir fakat evde ders çalışmak için uygun ortam her zaman mümkün olmayabilir.

   Eğer dershaneye gidemiyor yada gitmek istemiyorsanız evde ders çalışmak yerine Şehir halk kütüphanelerini ders çalışma ortamı olarak kullanabilirsin. Bu kütüphanelere girmek ücretsizdir ve içi sessiz, aydınlık ve ders çalışmak için fazlasıyla uygundur. Çoğunun dışında bir bahçe yada kafeteya gibi yerler bulunur. Buraları molalarında ziyaret edip, bir fincan kahve yada çay alıp, varsa arkadaşlarınızla sohbet edip, fikir alışverişi için kullanabilirsiniz.

   Eğer bütçeniz varsa dershaneye yazılmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Dershanelerde öğretmenler ile birebir temas halinde olup, anlamadığınız konuları tekrar anlattırabilir veya çözemediğiniz soruları kendilerine çözdürebilirsiniz. Dershanelerin sunduğu kaynak kitaplar, haftalık yapılan tarama testleri, deneme sınavları, ders çalışma salonları, kafeterya gibi sosyal imkanlar da dershaneleri tavsiye etmemizi sağlayan diğer unsurlardır.

 9. Mrb ben kırık obp ile sınava giricem 2022 türden girmek istiyorum yaklaşık 19 puan eklenecek. Ve sayısal yapamıyorum sadece Türkçe sosyal yapsam paramedik veya tıbbi sekreterlik gelir mi gelirse tahmini kaç net yapmalıyım lütfen cevap yazarsanız çok sevinirim

  1. Merhaba, Salih.
   Geçen yıl ​KKTC Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (%50 Burslu) olarak 188 puan ile kapattı. Bu yılda aynı puan ile öğrenci alması kuvvetle muhtemeldir. Yaklaşık 30 Türkçe ve sosyal neti ile bu puan almak mümkündür.

 10. merhaba dil bölümü okuyorum 2022 yks ye gireceğim hem tyt hem ydt ingilizce hem de ayt sözel sınavlarına girebiliyor muyum ? Ve 2022 tyt , ayt ve ydt barajları belli oldu mu? tyt den kaç puan alırsam ayt puanım da hesaplanır ? ayt sözelde 26 net kaç puan getirir ve hangi bölümlere gidebilirim herhangi bir meslek veya üni seçimim yok.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim tesekkürler simdiden :))

  1. Merhaba, arkadaşım. TYT-AYT ve YDT (İngilizce) sınavlarına girebilirsiniz. TYT Puanınızın hesaplanabilmesi için en az 150, AYT ve YDT puanlarınızın hesaplanabilmesi için en az +180 puan almanız gerekiyor. Uzmanlar 20-25 net ile bu puanların alınabileceği konusunda hem fikirdir. Meslek seçimi için Rehberlik öğretmeniniz ile görüşmeniz daha doğru olacaktır. Fakat yine de bir öneri isterseniz mevcut atama sayıları ve düşük atama puanları ile Kilis 7 Aralık Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümü sizin için iyi bir tercih olacaktır.

 11. merhaba 2022 obp siz tyt barajı geçmem için kaç net yapmam lazım ea dan özel istanbul psikoloji için kaç net gerekiyor

 12. Merhaba TYT sınavına giricem bu yıl 250 civarı puan alabilmek için kaç net yapmam gerekiyor.
  Ve ayrıca 2022 baraj puanı da 140 mı?
  Geçen yıl girdiğim sınavda 2-3 tane mat yaptım 1 tane yanlış onlarıda götürdü ve puanım sayılmadı acaba hiç mat yapmadan puan sayılırmı?

 13. Merhaba TYT sınavına giricem bu yıl 250 civarı puan alabilmek için kaç net yapmam gerekiyor.
  Ve ayrıca 2022 baraj puanı da 140 mı?
  Geçen yıl girdiğim sınavda 2-3 tane mat yaptım 1 tane yanlış onlarıda götürdü ve puanım sayılmadı acaba hiç mat yapmadan puan sayılırmı?

  1. Merhaba oğuz.
   TYT sınavında 30 ve üstü yaparak 250 puan alabilirsiniz. 2. Sorunuza geçecek olursak; Evet, Hiç matematik yapmadan TYT sınavınıza girerseniz puanınız sayılır. TYT sınavında sadece Türkçeden net yapma zorunluluğu vardır.

 14. Ben sadece tyt girmek istiyorum sadece ayt ve ydt girmiycem iki yıllık istiyorum tyt puanının 180den fazla alırsam gecersizmi sayilcak puanım sadece bunu bilmek istiyorum

  1. Merhaba, Emine.
   Eğer Sadece TYT sınav ile 2 yıllık bir bölüme gitmek istiyorsanız TYT puanınızın geçerli olabilmesi için en az 150 almanız gerekmektedir.

 15. İyi günler Mustafa
  elektronik okuyorum meslek okulu okuyorum ve meslek okulu okuyan öğrencilerin baraj puanların da diğer Anadolu okullarla arasında puan farkı olacak mı olacak sa ne kadar bi fark olacak YKS de benim baraj puanı almam için kaç net yapabilirim yani 200 puan almam için kaç net yapmam gerekiyor yardımcı olursanız kaç net yaparsam istedeğim 200 puanı alabilirim Teşekkürlerimj sunarım 😊

  1. Merhaba, Mustafa.
   Meslek liseleri içinde yine 150 baraj puanı geçerli olacak. TYT 2022’de 150 puan alabilmeniz için de en az 18-20 net yapmanız gerekmektedir. Başarılar dilerim.

  2. Merhaba açık liseden mezun oldum tyt puanına orta öğretim puanı ekleniyo ben açıl öğretimden mezun olduğum için bundan faydalanabilecek miyim

   1. Merhaba Ada,
    TYT Puanı hesaplanırken OBP’de (Ortaöğretim Başarı Puanı) etkili oluyor. Elbette bunda açık öğretim liseleri de faydalanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu