Arşiv

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Bu yazımızda sizlere sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize en çok sorulan sorulardan biri olan kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır veya nasıl daha çok kitap okurum soruları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Ülkemizde belki de üzerinde en çok durulması gereken konulardan bir tanesi de hiç şüphesiz okuma alışkanlığının yetersizliğidir. Bunun başlıca sebebi kitap okuma alışkanlığının önemi hakkında insanların yeterince bilinçlendirilmemiş olmasıdır. Özellikle çocukluk yaşlarında kazanıldığında çok daha etkili olan kitap okuma alışkanlığı kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Çünkü okuyan her çocuk aynı zamanda okuyan bir yetişkin demektir.

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak

Kitap okuma alışkanlığını çocuklarınıza kazandırma işine onların hoşlarına gidecek ve ilgilerini cezbedecek bol resimli hikaye kitapları alarak başlayabilirsiniz. Okuma alışkanlığını küçük yaşlarda edinen kişiler ömürleri boyunca okumayı bırakmıyor ve her daim yeni bilgiler öğrenme ve öğretme adına sürekli okuyorlar. Bu sebeple çocuklarınızın ilgi  alanlarını keşfetmeli ve çocuklarınızın ilgi alanlarına hitap eden kitaplar alarak onlara okumayı sevdirmelisiniz.

Siz Kitap Okuyor musunuz?

Öncelikle çocuklarınızın kitap okuması için, işe kendimizden başlamalıyız. Çünkü eğitimde modelleme çok önemli bir yer tutmaktadır ve çocuklarınız kesinlikle öncelikle sizi model olarak seçeceklerdir. Çünkü insanların bilinçaltı ve bilinç üstü modelleme sayesinde şekillenmektedir. Bu sebeple çocuklarınızın önce sizleri kitap okurken görmesi çok önemli olacaktır ve şunu da unutmayın ki çocuklar söylediklerinizi değil yaptıklarınızı örnek alacaklardır.

Çocuklarınıza Düzenli Kitap Okuyun!

Çocuklarınıza günün belli bir vaktinde, özellikle de yatmadan önce düzenli kitap okuyun. Bu onların hem hayal güçlerini geliştirecek hem de kitap okuma alışkanlığı kazanmaları konusunda  katkı sağlayacaktır.

Kitap Alışverişi Yapın.

Çocuklarınızla birlikte kitap alışverişine çıkmayı deneyin ve onlara kendilerine kitap seçmesini tavsiye edin. Onlarla birlikte kitap aldığınız yerlerde oturarak vakit geçirin ve hatta mümkünse birlikte bu tarz yerlerde kitap okuyun.

Çocuk Dergileri Almayı Deneyin.

Her zaman sadece kitap okumaları yaptırmayın ve bunu çeşitlendirmeyi deneyin. Örneğin çocuklarınız için arada sırada çocuk dergileri alabilirsiniz.

Bunun için birlikte karar verdiğiniz bir çocuk dergisine abone olabilir ve düzenli olarak onu da okumasını sağlayabilirsiniz. Özellikle bu tarz dergilerdeki ödüllü bulmacaları çocuklarınızın çözmesini sağlayabilir ve okuma işini onlar için daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Ortak Okuma Saati Belirleyin.

Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı kazanma noktasında en önemli bir yöntem ailenin televizyon ya da bilgisayar olmadan hep birlikte sakin bir ortamda kitap okumasıdır. Bu her gece olabileceği gibi haftanın birkaç gecesi olarak da ailenin ortak kararıyla belirlenebilmektedir. Bu ortamlar sayesinde çocuklarınıza okuttuğunuz kitapları yine yer yer onlardan anlatmasını isteyerek içtenlikle dinleyin ve bunu ona hissettirin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu