İcatlar

Telefonun icadı, Telefonu Kim Buldu?

Telefonun icadı 1876 yılında Alexander Graham Bell tarafından yapılmıştır.  Tarihler 1870  yılını gösterirken, pek çok kişi tarafından telgrafla ilgili olarak buluşlar denenmeye çalışıyordu. Fakat  herkes telgrafı  bulmak adına bir çaba sarf ederken Graham Bell, telefonu bularak çağımıza adını altın harflerle yazdırdı. Alexander Graham Bel’in  projeleri  sadece bununla sınırlı değildi. Para kazanmak adına bir yandan telgraf buluşlarını sürdürürken diğer yandan da  telefon icadını yapmaya çalışıyordu. Amacı ise sağırlara konuşmayı sağlayacak bir telefon icat etmekti.

İlk olarak “Harmonik Telgraf”ı tasarlamak adına işe koyuldu. Tarihler 1874 yılına geldiği zaman ise telgrafla ilgili olarak pek çok b ilgilere yer verebilecek gelişmeler yaşandı. Bu tarihe kadar pek çok aşama kat etmiş olduğunu gösteriyordu.  Bell avukat Gardiner Green Hubbard desteğiyle birlikte Western Union Telegraph Company’den mali desteği de almış ve çalışmalarını tam gaz sürdürmeye devam etmiştir. Bu adımlarını attıktan sonra ise hızını alamayarak genç elektrikçi olan Thomas Watson yanına gider. İnsan sesini karşı tarafa elektriksel  bir şekilde iletilmesini sağlamak adına gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürmeye devam ediyordu. Belirli bir zaman sonrasında ise  Smithsonian Enstitüsü’nün yöneticisi Joseph Henry ile tanışması olur.  Ondan almış olduğu önemli bilgiler ışığında çalışmalarını sürdürmeye devam eder. Bell  ve Watson ortaklaşa bir çalışma içerisine girerek  konuşmayı iletebilecek bir cihazın oluşmasını da sağlamaya çalıştı. İkili tarafından pek çok deneyler yapıldı. Bu deneylerin sonrasında da  elektrik akımının gücünün tespit edilmesi sağlanmış oldu.

Onun sağır toplumla olan ilişkisinden kaynaklı olarak telefonu icadının bulunmasına yol açtı. Çünkü Alexander Graham Bell, sağır ve işitme engelli olan kişilere ders veren bir kişiydi. Telefonun icadı ile eski öğrencilerinden birisi olan Mabel Hubbard’la dünya evine girdi. Ayrıca  Mabel Hubbard’ın yanı  sıra  Graham bell’in annesi de işitme engelli bir kadındı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu