İcatlar

Bisikletin icadı, Bisikleti Kim Buldu?

Bisikletin icadı hakkında ne biliyorsunuz? Bu yazımızda bisikleti kim buldu, bisiklet çeşitleri ve tarihsel gelişimi ile ilgili bilgi verdik.

Tarihteki İlk Bisikletin icadı

Bisikletin icadı yaklaşık 200 yıl öncesine dayanır ve bugün bildiğimiz bisikletten oldukça farklı bir geçmişe sahiptir. Birçok büyük yenilik, yıllar boyunca bisikletin icadı şeklini ve özelliklerini önemli ölçüde değiştirdi. Daha önceki modellerin iki tekerleği vardı, ancak yönlendirmenin yolu yoktu ve hatta yeni bir çalıştırma başlatılması gerekiyordu. Her seferinde yavaşça yönlendirmek için mekanizmalar, zemine dokunmadan bisikleti ileri itmenin bir yolunu ve bisikleti yavaşlatmak / durdurmak gibi sistem özellikleri yavaşça geliştirildi. Bugün bildiğimiz bisikletler, günümüzde tek bir kişi tarafından icat edilmedi. Bunun yerine, gelişimi yaklaşık 200 yıl sürdü ve birçok mucit, tasarımına yol boyunca katkıda bulundu.

“Bisiklet” kelimesi bisikletlerin ilk adı değildi. Ancak, gelişimi sırasında birçok isim aldılar; bisiklet adı daha sonra kabul edildi.

Koşu Makinesi – Bisikletin İlk Modeli

Doğrulanmış bir kayda sahip olan ilk bisiklet Alman mucit Barn Karl von Drais tarafından yapıldı. İki tekerlekli insan gücüyle çalışan bir bisikletti.

Bugünkü bisikletlerde olduğu gibi kürek, krank mili ve lastik lastikleri yoktu. Bunun yerine, bu önceki bisikletlerin ahşap bir çerçevesi ve ahşap lastikleri vardı. Sadece ayakları yere iterek itilebilirlerdi. Bu ilk bisiklet “koşu makinesi” olarak adlandırıldı.

Bay Drais ilk patentini 1818’de aldı. Sonra Paris’te bisikletinin “Velocipede” adını aldığı bir patent daha aldı. Velocipede Fransa’da çok popüler oldu, ancak popülerliğini uzun süre sürdüremedi. Son olarak, 1820’den sonra velocipedes’ler nadiren görüldü.

Boneshaker

Koşu bandında (velocipede) çok önemli bir gelişme Pierre Michaux tarafından yapıldı. Ön tekerleğinin aksına tutturulmuş pedallar tanıttı. Pedalların tanıtımı velocipede’yi bir süre daha ünlü yaptı. Ancak ününü uzun süre devam ettiremedi.

Boneshaker sapması çok hızlı geldi çünkü tasarımında bir kusur vardı. Kusur, pedalların ön tekerleğe bağlanmasıydı, bu da kürek çekerken bir binicinin direksiyonunu zorlaştırdı.

Başka bir neden, pedallarla ileri itmek için çok çaba harcayan ağırlığıydı. Bu döngü “Boneshaker” adını aldı çünkü yollarda çok titrekti.

Yüksek Bisiklet veya Penny Farthing

Bu modelin babası, Eugene Meyer adında bir Fransız. Bay Eugene, Boneshaker’ı değiştirdi ve bisikletinin ön tekerleğini, büyük ve arka tekerleği daha yüksek hız için küçük yaptı. Ayrıca, bisikletinin çerçevesini çok hafif yaptı ve bu da yüksek hızlara katkıda bulundu. Bay Eugene’nin yüksek bisikletine ilk olarak “Bisiklet” adı verildi.

Yüksek bisikletler sürüşte çok iyiydi, ancak aniden fren yaptığında veya bir şeye çarptığında binicisine aşırı fırlama riski sundu. Bu risk, bu bisikleti çok güvensiz hale getiren büyük ön tekerleğe bağlıydı.

Güvenlik Bisikleti

Bisikletlerin geliştirilmesinde bir sonraki büyük aşama, tasarımını iyileştirmek ve daha güvenli hale getirmekti. Atılım, John Kemp Starley güvenlik bisikletini icat ettiğinde geldi.

Güvenlik bisikletinde iki eşit boyutta tekerlek ve krank miline bağlı arka tekerleğe takılan bir zincir tahriki vardı. Bisiklet eşit büyüklükte tekerleklere sahip olduğu için biniciyi bisikletin önüne atmadı. Güvenlik bisikleti 1890 yılına kadar yüksek bisikletin yerini tamamen almıştı.

Havalı Lastikler

John Dunlop, güvenlik bisikletinin lastiklerinde bir iyileştirme yaptı. 1888’de bisikletler için Pnömatik lastikleri (havayla doldurulmuş lastikler) icat etti.

Modern Bisikletler

Bu gelişmeler, bisiklet şeklini neredeyse bugünkü haline getirdi. Bu bisikletler oldukça pahalıydı, ancak seri üretimleri fiyatlarını düşürmüştü. Sonuç olarak, işçi sınıfı erkekleri bunu karşılayabilir ve karlı bir yatırım olarak bulurlardı.

Modern bisikletler önceki bisikletlere göre daha rahat ve hafiftir. Bugün, modern bir bisiklette aşağıdaki özelliklerden bazılarını kolayca bulabilirsiniz.

  • Amortisörler
  • Güvenli kilit
  • Elektrik ışıkları
  • Elektrikli korna
  • Vites değiştirme yeteneği (güç ve hız arasında geçiş yapmak içindir)
  • Frenler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu