Kimdir

Alexander Graham Bell Kimdir?

Alexander Graham Bell'in Hayatı, Buluşları ve Yaptığı Çalışmalar

Harmonik telgraf, gramafon ve telefonun mucidi: Alexander Graham Bell Kimdir, İskoçya’nın Edinburgh şehrinde, 3 mart 1847 tarihinde doğmuştur. Buluş ve çalışmalarıyla adını tüm dünyaya duyurmayı başarmış,  ünlü bir bilim insanıdır.

Alexander graham bell slayt dosyasını indirmek için, zuuh.net/alexander-graham-bell-slayt-sunu-indir bağlantısını kullanınız.

Graham Bell Hayatı

ilk öğrenimini Edinburgh’daki McLauren’s Akademisinde gördükten sonra ve Kraliyet Lisesine gitmiş ve  1860 yılında buradan mezun olmuştur. Bu arada Graham Bell‘in 2 kardeşi verem hastalığından dolayı hayata tutunamayıp vefat etti. Bu acı haberden sonra aile doktorlarının da tavsiyesine uyarak Kanada’ya göç etme kararı aldı.

Çok geçmeden kanada’da babasını da kaybeden graham, işitme engelli annesi ile kanada da tek başına yaşamaya başladı.  Graham bell’in babası işitme engellilere konuşmayı öğretmenin yollarını geliştiriyordu. O öldükten sonra çalışmalara oğlu Graham bell devam etti. Alexander Graham Bell babasının yarım bıraktığı işi tamamlamak için kanada’dan ayrılıp ABD’ye gitti. Amerika’da  bir müddet işitme engelliler okulunda çalıştıktan sonra, kendi okulunu açtı.

Babasının çalışmalarının üstüne kendi fikir ve bilgisini katan bell kısa sürede hatırı sayılır bir üne kavuştu. Hatta ünü o kadar arttı ki, bugün dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul görülen Oxford üniversitesine konuk öğretmen olarak çağrıldı.

Harmonik telgraf icadı O’nu tarihe geçirmiş ve adını tüm dünyaya duyurmayı başarmıştı. Ama Bell, bununla yetinmedi ve 1875’da arkadaşı Watson ile birlikte ses dalgalarını kablolardan geçirerek, günümüz telefonun temellerini attı. Bell’in hazırladığı bu telefonda ses dalgaları çoğu kez anlaşılmayacak kadar bozuk geliyordu. Alexander Grahamm Bell, bir yandan telefonu geliştirmekle uğraşırken bir yandan da buluşu için patent almaya çalıştı ve  14 Şubat 1876 tarihinde patent başvuruda bulundu. 7 Mart 1876 tarihinde 174.465 nolu patentini aldı. Graham Bell ve Watson New York-Şikago arasındaki uzun mesafeli hattın denemesi sırasında ses dalgaları başarıyla iletildi ve ilk gerçek sesli telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Böylece telefonun icadı başarıyla gerçekleştirilmiş oldu. Görüşmede aynen şu şekilde gerçekleşti.

“Mr. Watson —Come here —I want to see you”

(“Bay Watson. Buraya gelin. Sizi görmek istiyorum.”)

Graham Bell kısacık yaşamı boyunca bir çok buluş imza atmış, tarihin gelmiş geçmiş en önemli bilim adamlarından biridir. Bu buluşlardan bir diğeri de  Gramafonun icadı‘dır. Bell, gramafonun  buluşundan elde edilen gelirleri ‘Alexander Graham Bell İşitme Engelliler Kurumu‘na bağışlamıştır.

Graham Bell Buluşları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu