Sağlık
Trend

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce Nedir? Sivilce, yüz ve sırt bölgesinde çıkan, içi irinli, küçük deri kabarcıklarıdır. Peki Evde sivilce nasıl geçer? Aslında sivilce nasıl geçer sorusunun cevabından daha çok, sivilce neden çıkar sorusuna cevap aramak daha faydalı olacaktır. Yazımda ciltteki ve yüzdeki sivilceler nasıl geçer bunu anlattık fakat  öncesinde gelin sivilcelerin nasıl oluştuğunu ve neden çıktığından kısaca bir bahsedelim.

Sivilce Neden Çıkar?

Sivilcelerin oluşumunda hastalıklar, yaş, stres, cinsiyet, hatta yemek ve içmenin bile etkisi olabiliyor.  Aşırı yağlı yiyecekler (Patates kızartması, Hamburger vb.) sivilce yapar. Aşırı yağlı yiyecekler genel olarak sağlıksızdır. Fastfoodlar genel olarak genç kesim tarafından yani ergenlik çağı dediğimiz 16-25 yaşları arasında daha çok rağbet görmektedir. Zaten ergenliğin getirdiği hormonal dengesizlik varken birde üstüne kötü ve yağlı beslenme eklenince sivilce oluşumu doğal olarak kaçınılmaz oluyor.

sivilce neden cikar

Sivilceler sadece gençlerde çıkmıyor elbette, yüzde sivilce çıkması her kesimden insanın başına gelebilecek doğal bir durumdur.

Önemli olan Sivilce tedavisini doğru bir şekilde yapmak. Eğer doğru bir şekilde sivilce tedavisi yapılmaz ise kalıcı  sivilce izleri  meydana gelebilir. Yüzde, sırtta, alın bölgesinde, burunda, dudakta ve yanaklarda çıkan sivilceler görüntü kirliliği oluşturduğu için ve hiç olmadık zamanlarda, hiç olmadık yerlerde çıkabildikleri için can sıkıcı olabiliyorlar.

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce nasıl geçer sorusu için bir çok farklı yöntem bulunmaktadır. Eğer sivilceleriniz çıktıktan 30 gün içerisinde kendiliğinden yok olmuyorsa bir cildiye doktoruna giderek şikayetinizi bildirin. Doktor muhtemelen size bir sivilce kremi yazacaktır. Bu kremi  güneş ışığında olmadığınız vakitlerde sürerseniz (genelde gece uyumadan önce sürülür ve sabah yıkanır) büyük ihtimalle sizi sivilcelerden ve izlerinden kurtaracaktır. Tabi bu krem 1 günde sizi sivilcelerden kurtarmayacaktır. Kremin etkisi ilk 4 hafta da gözle görülür biçimde etki edecektir. Sivilcelerin tamamen yok olması da 2-6 ay kadar sürebilir. Bu sivilcelerin türüne, hastanın yaşına, cinsiyetine ve sivilcelerin ve izlerinin çokluğuna göre değişiklik gösterecektir.

Bir günde sivilce nasıl geçer evde

Sivilceler bazen hiç çıkmaması gereken zamanlarda ve hiç olmaması gereken bölgelerde ansızın karşımıza çıkarlar. Bu durum genellikle can sıkıcıdır. Çünkü muhtemelen bir randevuya gidilecektir ve randevu saatinin yada gününün gelmesine çok az bir süre kalmıştır. Kimileri 1 saat içinde kimileri ise bir günde sivilce nasıl geçer evde hazırlayabilecek ve uygulayabilecek yöntemleri araştırmaya başlar.

 Sivilce izleri

Aslında sivilceler tek başlarına iz yapmazlar. Yani bir sivilce bir yerde çıktığı için o bölgede iz yapmaz. İnsanlar genellikle sabırsız oldukları ve yüzlerindeki sivilcelerin kötü görünmesinden dolayı sivilceleri elle patlatma yoluna gitmektedir. Bu sabırsızlık  onlara bir kaç gün sonra sivilce izleri olarak geri döner. Aslında sivilce patlatma doğru bir teknik ile yapılırsa iz bırakmaz.  Bazı sivilce izleri bir kaç ay içerisinde gitse de bazen vücutta kalıcı hasarlarda bırakabiliyor.

Sivilce Kremi

Sivilce kremi, sivilcelerin tedavisi için tavsiye ettiğimiz en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.  Sivilce lekeleri için kesin çözüm arayanlar bu kremleri kullanabilirler. Bu Kremler sivilceleri kurutarak kısa zamanda kurtulmanıza yarar. İnternet üzerinden sivilce izleri için satılan ilaçlar, jeller ve kremler olsa da kesinlikle bir doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın.  Aksi halde cildiniz tahriş olabilir ve büyük cilt yanıklarına sebebiyet verebilirsiniz.

Piyasadaki en etkili sivilce kremleri listesini aşağıya veriyorum.

Tekrar etmekte fayda var bu ilaçları doktordan reçete alarak  kullanın. Sağlığınızla oynamayın.  Kremlerin içeriğini ve olası yan etkilerini İnternet’ten yapacağınız küçük bir araştırma ile öğrenebilirsiniz. Ben yazımı uzatmamak adına bu başlığı burada bitirmek istiyorum.

Sivilce Maskesi

Eğer yüzünüzdeki sivilce izlerinden kurtulmak istiyorsanız krem, jel ve ilaçlar dışında bazı alternatif yöntemlerde vardır. Bunlardan biri de evde hazırlayabileceğiniz kolay sivilce maskeleridir. Hazır olarak satılan akne maskeleri de bulunmaktadır. Dileyenler onları da satın alıp kullanabilirler. Fakat ben bu gün sizlere sivilce izleri için maske  kürü tarifi vereceğim.

sivilce maskesi

Sivilce izleri için maske tarifi

1  çay kaşığı ucu kadar tuz,
1  çay kaşığı ucu kadar karbonat,
1 çay kaşığı buğday nişastası,
ve 1 yumurta akını bir kaba ekleyin ve karıştırın.

Sivilce maskemiz hazır. Bu maskeyi Her gün yüzünüzde 1-2 dakika uygulayarak  kırmızı sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz. Kırmızı sivilce izleri çok zor kaybolur. Bu maske izleri derinin içerisine gömmeye yarar. Böylece izler derinin içerisinde kaybolur. Bu kürü yapmak isteyenler, kürü uyguladıktan sonra karşılaştıkları etkileri aşağıdaki yorum kısmından bizlere paylaşarak diğer arkadaşların bu sivilce maskesi hakkında fikir edinmelerini sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda evde sivilce nasıl geçer konusu üzerinde durduk. Bir önceki yazımız olan, Evde Limonlu Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır? okumak için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Ergenlerde sivilce neden çıkar?

Ergenlik dönemi kızlarda 10-12, erkeklerde  ise 12-14 yaşlarında başlayıp 18-25 yaşlarına kadar uzayabilen bir gelişim sürecidir. Bu süreç boyunca vücutta gözle görülür değişimler meydana gelir. Ergenlerde sivilce çıkmasının nedeni bu gelişme sırasında deride artmış yağ salgısı sonrası yağ bezlerinin iltihaplanmasıdır. Bu sivilceler vücudumuz gelişimini tamamladıkça zamanla kendiliğinden geçer.

Yanakta sivilce neden çıkar, nasıl geçer?

Yanakta çıkan sivilcelerin bir çok sebebi olabilir. Bu ergenlik dönemi sivilcesi olabileceği gibi, karaciğer yağlanması sebebiyle de olabilir. Genel olarak yanak bölgesindeki sivilcelerin çıkma nedeni yüzün yağlanmasıdır. Cilt gözeneklerinde biriken kir ve yağ bölgede sivilce oluşumunu beraberinde getirir.  Yüzde çıkan sivilceleri gidermek için  sivilceli bölgeye buz uygulaması yapılabilir.  Ayrıca yüzün sık sık sabunla yıkanıp temizliğinin sağlanması da yanakta oluşan sivilcelerin giderilmesine yardımcı olur ve çoğalmasını engeller.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu