Arşiv

Çamaşır Makinesi icadı

Günümüzde hemen hemen her evde bulunan ve ‘’olmazsa olmaz’’ eşyalarımız arasında yer alan çamaşır makineleri, çok uzun yıllar önce de kullanılıyordu. Geçmişi çok eski tarihlere kadar dayanan çamaşır makinesi tüm dünyada kullanılan temizlik makinelerinin başında gelmektedir. Peki çamaşır makinesi icadı ne zaman ve kim tarafından yapıldı? Merak edenler için çamaşır makinesinin tarihini araştırdık. İşte çamaşır makinesi hakkında bilinmesi gerekenler…

Çamaşır Makinesi İcadı

Günümüzde kullanmakta olduğumuz çamaşır makinesini icat eden kişi Alva J Fisher’dir.  ilk çamaşır makinesi 1908 yılında icat edildi.

Bilindiği gibi o yıllarda da makinenin içerisine yerleştirilmiş metal parçaya kirli kıyafetler ekleniyordu. Bu makinenin içerisinde bulunan metal parçanın adı da ‘tambur’ olarak biliniyor. Elektrik vasıtasıyla dönen bu tamburun içerisinde bulunan çamaşırlar, suyla temas ederek temizleniyordu. Kurutma özelliği olan çamaşır makinesi  ise bu tarihten tam 16 sene sonra, 1924 yılında üretime sunuldu. Günümüzde özellikle annelerimizin kullanmış oldukları tam otomatik çamaşır makinesi icadı ise 1937 yılında Bendix Corporation şirketi tarafından gerçekleşti. Çamaşır makinesi konusunda bahsetmiş olduğumuz makineler, tambur içerisinde suyla temas eden ve daha sonrasında tam otomatik olan makinelerdi.

Bir önceki Televizyonun icadı başlıklı yazımızı okumak için zuuh.net/televizyonun-icadi bağlantısına tıklayın.

Ancak çok daha eski tarihlerde kıyafet temizlemek amacı ile kullanılan çamaşır makinesi icadı da bulunuyordu.
İşte eski tarihlerden günümüze uzanan çamaşır yıkama icatları;

  • 1782 yılında Henry Sidgier tarafından ahşap bir çamaşır yıkama kutusu icat edildi. Kutu içerisine asılan çamaşırlar, tahta çubuklar aracılığı ile döndürülüyordu.
  • 1791’de Ferguson Hardie isimli bir İngiliz vatandaş, merdane kolu ile çamaşır yıkamayı keşfetti.
  • 1797 yılında çamaşırları yıkamak için temizleme tahtası icat eden Amerikan vatandaşın ismi ise Nathaniel Briggs’tir.
  • 1851 yılında James King isimli bir Amerikan vatandaşı, tambur benzeri bir aleti olan çamaşır yıkama yöntemi geliştirdi. Kısa sürede ün salan bu icadın patentini 7 sene sonra Hamilton Smith’e sattı.

1907 yılına kadar üretilen tüm çamaşır yıkama icatları, amatör ve ilkel olarak tabir edebileceğimiz seçeneklerde idi. 1908 yılında Alva J. Fisher’in ilk elektrikli çamaşır makinesini icat etti ve bu icat tüm dünyada büyük ses getirmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu