İcatlar

Televizyonun icadı, Televizyonu Kim Buldu?

Yüzlerce kanal içerisinde binler program ve diziye tek bir tuşla ulaşmamıza yarayan televizyon; bugün her evde olması gereken bir alettir.  Peki, hayatımızın vazgeçilmez aletlerinden biri haline gelen televizyon nasıl icat edildi hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda  televizyon nedir, ne demek, televizyonun icadı ve ilk televizyon kanalları hakkında bilgi verdik.

Televizyonun icadı

ilk Televizyonun icadı, İlk televizyon 1923 yılında İskoç mucit John Logie Baird tarafından icat edilmiştir.  John Baird tarafından icat edilen televizyonun ilk görüntüsü 1926 yılında Birleşik Krallık’ta yer alan Hastings isimli kasabada yayımlanmıştır.

İlk zamanlar her ne kadar titrek ve nokta halinde görüntü sağlansa da; zamanla geliştirilmiş ve daha iyi bir siyah-beyaz görüntü  alınmıştır. 1930’lu yılların başında televizyon halk tarafından satın alınmaya ve oldukça geniş kitlelere hitap etmeye başlamıştır. Televizyon icadının üzerinden yalnızca 12 yıl geçmişken neredeyse birçok eve giren bu teknolojik alet; 1936 yılında daha da yaygınlaşmasını sağlayan Berlin Yaz Olimpiyatlarını da naklen yayımlamıştır.

İlk Televizyonun icadından 14 yıl sonra, 1950 yıllında ilk renkli televizyon icat edilmiştir. Amerika Birleşik Devletlerinde renkli televizyon 1950’li yıllarda çıkmış olsa da; geniş kitleler tarafından kullanılması 1960’ta başlamıştır.

Televizyon Nedir?

Televizyonlar, antenler ve verici cihazlar aracılığı ile elektrik sinyallerine dönüştürülebilen sesleri ve görüntülerini ses ve görüntüye oldukça kısa bir süre içerisinde dönüştürülmesini sağlayan elektronik bir alettir.

John Braid 1926 yılında televizyonu icat ettiği zamanlarda; televizyon üzerinde birçok karartı, karıncalanma ve benzeri durumlar yaşanmaktaydı. Fakat zamanla bu sorunları aşan Baird, aksamadan salt bir şekilde bir televizyon görüntüsü elde etmeyi başardı. Televizyon görüntüleri koyu – açık ve aynı zamanda oldukça küçük renklerden oluşan noktalardan meydana gelen görüntüleri izleyiciye sunmaktadır. Yani televizyonda izlemiş olduğunuz herhangi bir görüntü; saniyenin milyonda birinde önce bu noktalara dağılır ve ekranda normal seyir esnasında fark edilmeyecek kadar hızlı değiştirilerek; hareket kazanılmasını sağlar.

Televizyon sistemlerinde iki ana grup vardır. Bu iki ana grup; verici ve sinyal alıcıdan ibarettir. Verici olan televizyonlarda televizyon ve radyo vericileri bulunmaktadır. Alıcı olan aygıtlarda ise radyo alıcısı ve televizyon alıcısı ön plandadır.

Televizyon Ne Demek?

Televizyon kelimesi Türkçe bir kelimedir. Tele ve vizyon kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuştur. Tele kelimesi uzak, Vizyon kelimesi görmek anlamına gelmektedir. Televizyon kelimesinin anlamını uzağı görmek, uzakta olanı izlemek olarak da ifade edilebilir. Televizyon yayınları birden fazlı teknik ile yapılabilir. Bu teknikleri sıralamak gerekirse; SECAM, PAL ve NTSC olarak ifade etmek mümkündür. Ülkemizde PAL televizyon yayın sistemleri kullanılmaktadır.

televizyon ne demek

İlk Televizyon Kanalları

Televizyonunun icat edilmesinden bir süre sonra; yayın yapmak isteyen kuruluşlar kurulmuş ve Televizyon kanalları açılmaya başlamıştır.

İlk Televizyon kanalı TELSTAR isimli bir kanaldır. Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1960 yılında uzaya uyduların fırlatılması ile açılışı yapılmıştır. Başta yalnızca yayın yapılmasına olanak tanıyan Televizyonlar, zaman içerisinde Amerika Birleşik Devletlerine bağlı olarak 3 kanalın yayına alınması ile ciddi bir şekilde satış ve izleyici rakamlarında artış olmasına zemin hazırlamıştır.

Türkiye’de İlk Televizyon Kanalları

Amerika Birleşik Devletlerinde 1960 yılında ilk kanalın açılmasının ardından Türkiye’de açılan ilk televizyon kanalı; İstanbul Teknik Üniversitesine ait olan İTU TV olmuştur. İTU TV, Türkiye’de yayın yapan ve dünya üzerinde ilk televizyon kanalı olma ünvanını da taşımaktadır. Ancak İTU TV, yalnızca 1964 yılına kadar yayın hayatına devam edebilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu