İcatlar

Uçağın icadı, Uçağı Kim Buldu?

Uçağın icadı 1900’lü yıllara doğru olmuştur. Bir gün bisiklet tamircisi olan Orville Whight, Ohayo’nun Dayton şehrinde ki bir kütüphanede bir kitapla karşılaşıyor. Kitapta motoru olmayan bir aracın yani büyük uçurtmaya benzeyen bir araç ile ilgili bir yazı okumakta. Whight bu yazıdan çok etkilenmiş ve kendi kendine bu tip bir araç tasarlamaya başlamıştır.

Kendisi gibi bisikletçi olan erkek kardeşi Wilbur bu aracı çok merak edip, birlikte böyle bir araç yapmaya karar vermişler. İlk olarak bisikletçi dükkanlarında bir oyuk açıp rüzgarın kanatlar üzerinde nasıl bir etki oluşturacağını hesaplamaya başlamışlardı.

Bir yandan yaptıkları uçurtmalar üzerinde çalışmalar yapıp, diğer yandan hazırladıkları uçak taslaklarını geliştiriyorlardı.

3 yıl süren bu serüvende bir uçak yaptılar. Sonrasında da motorunu hazırlayıp 17 Aralık 1903 yılında bu aracın test sürüşü için Kuzey Carolina düz bir alana getirdiler.

Yapılan bu araçta ilk önce kimin uçacağına taş-kağıt-makasla karar verip, ilk uçuşu Orville yaptı. Çok soğuk ve güneş olmayan bir günde Orville uçakta ağırlık olmasın diye sırtında ki montu çıkarıp uçağa öyle bindi.

Uçak yükseldikten sonra on iki saniye havada kalıp 35 metre ileriye gidebildi. Bu kadar kısa süreli havada durması bile taktirle karşılandı.

Bu olaydan sonra uçağın her alanda geliştirmeye başladılar.

Uçağın İcadı ile İlgili Diğer Çalışmalar

M.Ö 400’lü yıllarda yaşayan matematikçiler ve filozoflar buhar yardımı ile çalışan ve 600 metre yüksekliğe kadar yükselen bir uçak tasarlamışlardır. Ancak bu araç tam olarak raporlanmadığı için 1903 yılında Whight kardeşlerin yaptıkları uçak, dünya tarihinde yapılan ilk motorlu uçan taşıt olarak tarihe geçmiştir. Whight kardeşlerden daha öncelerde 11.yüz yılda yaşamış olan Elimer isimli bir filozofunda uçak hakkında çalışmaları olmuştur. 11.yüz yılda Hazerfen Ahmet Çelebi kuşların kanat yapısına benzer iki kanat yapıp uçmaya denemiş ve başarılı olmuştur. 18.yüz yılda ise Francoise Pilatre de Rozier’de bir balon yardımıyla uçmayı başarmıştır.

İlk Yolcu Uçağı

İlk hava taşıtı, Whight kardeşlerin yaptıkları araçtan 6 yıl sonra icat edilmiştir. İlk yolcu taşıma aracı 1903 yılında ‘Delag’ isimli bir zeplindir. Bu zeplin 1919 yılından 1936 yılında kadar aralıksız seferler düzenlemiştir. 1936 yılının sonralarına doğru büyük bir kaza yapan bu zeplinleri piyasadan toplayıp yerine daha güvenli bir uçak imal etmişlerdir. 1913 yılında yapılan Rus yapımı uçaklar, bu kazadan sonra hava taşıtı olarak kullanılmaya başlamıştır. Ülkeler arası ilk uçuşta bu yılda uçaklara nasip olup 12 saat 38 dakika havada kalarak Rusya-Ukrayna arası yapılmıştır.

İlk Av Uçağı

Avcı uçaklarının ilk yapılma amaçları düşman uçaklarını yok etmek ve hedeflenen bölgeleri imha etmek amacıyla tasarlanmıştır. Bu uçaklar diğerlerine göre daha hafif ve daha küçüktür. Bu sayede manevra yapabilmeleri daha kolaydır. Bu yüzden uzun zamandır akrobasi gösterilerinde de sergilenmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu