Arşiv

Tükenmez Kalem Nasıl Yapılır?

Tükenmez kalem ve mürekkepli kalemler, modern bir yazı aracıdır. Uçtaki bilye sayesinde, tüpteki özel mürekkep ve kalın mürekkep yüzeye aktarılabilir. İş, okul ve günlük hayatta yaygın olarak kullanılmaktadır. En yaygın mürekkep renkleri mavi, siyah ve kırmızı olmakla beraber diğer renklerin tükenmez kalemleri de üretiliyor.

Tükenmez kaleme “tükenmez” denmesinin sebebi şudur ki; sıradan bir tükenmez kalemin, yaklaşık iki ila üç kilometre uzunluğunda bir çizgi çekebilmesi mümkündür. Tipik bir tükenmez kalemin içindeki ince plastik tüpün boyutu 2 mm (iç), 3 mm (dış) ve 120 mm’dir.

Tükenmez Kalem’in Tarihi

30 Ekim 1888’de Amerikalı denizci John Loud, ucunda deri markalama için bir top bulunan bir kalem icat etti ve patentini aldı. Gazetenin editörü olan Macar Ladislao Biro ve kimyager kardeşi bu buluşu 1935’te geliştirdi. Kardeşler bulunan kalemi, tanıştıkları Arjantin Cumhurbaşkanı Augustine Justo’ya sundular ve başkanın teşvikiyle Arjantin’de bir fabrika kurdular. İkinci denemede başarılı oldu. Chicago’dan Milton Reynolds, gördüğü kalemleri ABD’de Arjantin’de satmaya başladı. 1940’larda, büyüyen tükenmez kalem üreticileri arasında rekabet ortaya çıkmaya başladı.

Tükenmez Kalem Yapımında Kullanılan Malzemeler

Tükenme kalemi dediğimiz kalem, ince bir tüp ve bir toptan yapılmıştır. Kalın mürekkep, içindeki ince bir tüpe dökülür ve uçtaki bir top, mürekkebin kalemin ucundan akmasına izin verir. Kalemi kağıda sürttüğünüzde, kalemin ucundaki top dönerek mürekkebin akmasını sağlar. Ek olarak, bir rollerball kalemin mürekkebi, dolma kaleminkinden daha koyu renktedir. Kaleme boyama kuvvetini artıran, yağlayan ve koyulaştıran maddeler eklenir. Kısaca kalem, mürekkebe eklenen ince bir mürekkep tüpü, toplar ve ilave maddelerden oluşur.

Tükenmez Kalem Kapağının Ucunda Neden Delik Bulunur?

Kapağı kolayca çıkarabilmeniz için basıncı dengeler. Delik, basıncı dengelediği ve vakum etkisini ortadan kaldırdığı için bu aynı zamanda doğru yaklaşım olabilir. Ancak bu deliklerin bulunmasında ki tek sebep bu değil.

Kalem kapaklarının üst kısmındaki deliğin asıl amacı, kapak yutulduğunda kişinin boğulmasını önlemektir. Bu, en ünlü tükenmez kalem üreticilerinden biri olan Bic tarafından başlangıçta düşünülen ve benimsenen çözümdür. Bu orijinal bir buluştur. Bir çocuğun veya yetişkinin tükenmez kalem kapağı yutma ihtimaline karşı büyük önlem sağlar. Kişi bu kapağı yutsa bile, kapaktaki delik sayesinde nefes almaya devam eder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu