Arşiv

Toplumda Sevilen, Değer Verilen Bir Birey Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Toplumda sevilen, değer verilen bir birey olmak için neler yapmalıyız? Tartışınız.

Toplumda sevilen ve değer verilen bir birey olmak, insan için çok önemlidir. Çünkü bu konuma erişmek, insanın toplum içerisindeki konumunu etkiler. Peki toplumda sevilen, değer verilen bir birey olmak için neler yapmalıyız? Bu konuma erişebilmek için insanın öncelikle kendini sevmesi gerekir. Kendini sevebilen bir insanın, kendine saygısı başlar. Bu saygı ise bireyden topluma doğru akmaya devam eder. Ancak bu, toplumda sevilen ve değer verilen biri olabilmek için yeterli gelmeyebilir. Bunun yanı sıra başka davranışları da sergilemek gerekir.

Güler Yüzlü Davranın

İnsanlara karşı güler yüzlü olmak, toplumda sevilen bir davranıştır. Bu nedenle her zaman güler yüzlü davranmanız gerekir. Çocuk, genç, yaşlı herkese aynı şekilde gülümsemek önemlidir. Bu tip insanlar, toplum içerisinde daha fazla sevilirler. Bu sevgi ise onlara saygı duyulmasını sağlar. Bundan dolayı güler yüzlü olmayı asla ihmal etmeyin. Yüzünüzdeki tebessüm, karşınızdaki insana dokunduğunda sevilen bir insan olmayı başarırsınız.

İnsanların Kusurlarını Konuşmayın

İnsan, beşer bir varlıktır. Bu nedenle hemencecik hata yapabilir. Hata yapmak, insanı alçaltmaz. Çünkü insan, hatalarından da ders alabilen bir varlıktır. Ancak bazı insanlar, özellikle başkalarının hatalarını konuşmayı severler. Hatta o hataları bireyin yüzüne vurmayı daha fazla severler. Ancak bu davranış, insanın toplumda küçük düşmesine neden olmaktadır. İnsanların kusurlarını konuşmayın. Onları hataları ile yargılamayın. Hatalarını bile bile onlara iyi davranmanız, toplumda sevilmenize ve saygı görmenize neden olacaktır. İnsanları kusurları ile sevmeyi deneyin. İlk hatalarında onları terk etmeyin. Hataları olan insanlara karşı iyi olmayı başardığınızda toplumda sevilen bir karakter olursunuz.

Anlayışlı Olun

Anlayış ve hoşgörü, hem toplum yapımızda hem de dinimizde olan kavramlardır. Bu kavramlar, toplumun toplum olabilmesine neden olan önemli yapı taşlarıdır. Anlayışlı olmak, insanı yücelten en önemli davranıştır. Çünkü toplum, bu kavramları çok fazla önemsemektedir. Eğer toplumda sevilen ve değer verilen bir birey olmak istiyorsanız, anlayışlı olmayı kesinlikle unutmayın. İnsanları dinleyin, onların sorunlarına ortak olun ve her zaman hoşgörülü davranın. Özellikle de dinimizde hoş görülen davranışları sergilemeniz, sizi toplumda daha da yüceltecektir.

Sır Saklayın

İnsanların size güvenmeleri, toplumda sevilmenize vesile olur. Bu nedenle güven kavramının da üzerinde durmanız gerekir. İnsanların güvenini kazandığınız zaman toplumun da güvenini kazanmışsınız demektir. Birileri size sırlarını söylediğinde onu mutlaka gizli tutun. Ne kadar güvenilir biri olursanız, toplumda o kadar fazla değer görürsünüz. Güven duygusunu hissettirmek için karşınızdaki insana önem verin. Başkalarını önemsemek, yine toplumda sevilen biri olmanızı sağlayacaktır.

Toplumda Sevilen, Değer Verilen Bir Birey Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Toplumda sevilmek ve değer görmek için şunları da yapmanız gerekir:

  • Yardımsever bir birey olmalısınız.
  • İnsanları dinlemelisiniz.
  • İnsanları her şeyde yargılamaya başlamamalısınız. Özellikle de insanların dış görünüşünü eleştirmemelisiniz.
  • Doğaya ve hayvanlara iyi davranın.
  • Merhametli bir birey olun.
  • Yaşlılara ve çocuklara özellikle iyi davranın.
  • İnsanların mutluluğu için çabalayın.

Bunları yaptığınız sürece toplum, sizi daha fazla sevecek ve size değer verecektir. Bu değeri kazandığınızda başta aileniz sonra da toplum, size daha farklı bir gözle bakacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu