Kimdir

Şeyh Edebali Kimdir? Şeyh Edebali’nin Hayatı

Şeyh Edebali Kimdir? Şeyh Edebali MS 1206 yılında İnaç’ta doğmuş, saflığı ve eğitimi ile tanınmış bir Türk Tasavvuf Şeyhidir. 

Hayatı

Şeyh Edebali, İmparatorluğunun biçiminin ve politikalarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Kayi kabilesinin lideri Ertuğrul Gazi, Şeyh Edebali’ye çok yakındı.

Şeyh Edebali sık sık İslam’ın öğretilerini Ertuğrul’a aktarırdı. Ayrıca Anadolu’nun farklı nüfusunun farklı meselelerini tartışırlardı. Ertuğrul Gazi’nin oğlu Osman Gazi de zaman zaman Şeyh Edebali’yi ziyaret ederdi. Osman Gazi soyunda olmayı çok seviyordu ve böylece Şeyh Edebali manevi akıl hocası oldu. Daha sonra Şeyh Edebali de onu Gazi Kılıcı ile kuşattı. Şeyh Edebali’nin Mahmud Paşa ve Mehmed Paşa adında iki oğlu ve Malhun Hatun ve Rabia Bala Hatun adında iki kızı oldu.

Şeyh Edebali’nin dargahını (Kutsal Yer) ziyaret ederken, Osman Gazi, Şeyh Edebali’nin kızı Rabia Bala Hatun’u gördü ve ona aşık oldu. Böylece Edebali’nin dargahını ziyaret etmesinin bir başka nedeni oldu. Osman Gazi, Rabia Bala Hatun’a Şeyh Edebali’ye olan sevgisini itiraf etti, ancak Osman’ın çok uzak sosyal statüleri nedeniyle kızıyla evlenmesine karar verilmedi.

Daha sonra Şeyh Edebali’nin dergahında iken Osman, Kur’an-ı Kerim’i sürekli olarak altı saat okuduktan sonra Rabia Bala Hatun’a olan sevgisini düşünerek uyudu. O gece Osman, Edebali’nin göğsünden çıkan ve kendi göğsüne giren bir ay ışığının (Rabia Bala Hatun’u simgelediğini) hayal etti ve kayboldu. Bir ağaç büyümeye başladı ve hiç durmadı.

Sabah, Osman Şeyh Edebali’ye son geceki rüyasını anlattı. Şeyh Edebali çok mutluydu ve Osman’a hayallerini anlattı. Şeyh Edebali, rüyanın onur ve Allah’ın gelecekte ona vereceği güç için iyi bir alamet olduğunu ve torunundan oğlunun tüm dünyaya hükmedeceğini söyledi.

Daha sonra tüm dünya, Osman Gazi büyük Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu ve Fatih Sultan Mehmed Osmanlı İmparatorluğu’na en büyük saygınlığına ulaştığında bu rüyayı gerçeğe dönüştürdü. Bu olaydan sonra Şeyh Edebali, kızı Rabia Bala Hatun’un Osman Gazi ile evlenmesini kabul etti. Evlilikleri MS 1289’da gerçekleşti.  Şeyh Edebali 1326 yılında 120 yaşında vefat etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu