Kimdir

Şerife Bacı Kimdir? Şerife Bacı’nın Hayatı

Şerife Bacı 1909 yılında Kastamonu’da doğdu. Kurtuluş savaşında Türk kadın kahramanı olarak anılmakta. 1921 yılında katıldığı cephede donarak şehit olmuştur. Kastamonulu Şerife Bacı, Türk kadınının Kurtuluş savaşının sembol isimlerinden biri haline geldi.

Yıl 1921, yaşlılar ve kadınlar, İnebolu’dan aldıkları cephaneyi cepheye ulaştırmak için kağnılarla yola çıkarlar. Çocuğu, kadını, yaşlısı, buz kesen havada Küre Dağlarını aşmak için var gücüyle yollarına devam etmektedirler.

Kağnılardan birinin başında ise henüz 20’li yaşlarda olan Şerife Bacı vardır. Bu topraklar için daha dokuz aylık bebeğiyle yollara çıkan Şerife Bacı, çocuğu üşümesin diye kağnının içerisine silahlar arasına otlardan çocuğu için yatak yapar, üzerindeki kazağı da silah ve çocuğunun üzerlerine örter onlar üşümesin diye kendini feda eder.

Ağır kış koşullarına dayanamayan Şerife Bacı, Kastamonu Kışlası yakınlarında silahların üzerine yatmış şekilde çocuğunu korumak pahasına donarak hayatını kaybeder, küçük kızı ise kurtarılır.

Türk kadınının Kurtuluş Savaşı‘nda verdiği mücadelede sembol isimlerden biri olan Şerife Bacı anısına dikilen heykeli, İnebolu ve Seydiler ilçesi ile Kastamonu’da bulunmaktadır.

Seydiler Belediyesi, 1973 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 50. yılında belediye binasının önüne rölyefini yaptırmıştır. Şerife Bacı’nın ismi birçok kuruma verilmiştir. İnebolu sahilinde bulunan bir parka 2001 yılında TKK eski komutanı Aytaç Yalman tarafından Şehit Şerife Bacı adına bu Anıtı yaptırıldı. Anıtın plaketinde bu yazı yazmaktadır “ Bu anıt İstiklal Savaşı şehitlerinden Şerife Bacı’nın anısını Cumhuriyet çocuklarına anlatmak için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman tarafından armağan edilmiştir. 4 Aralık 2001” yazılmıştır. Şehit Şerife Bacı adı Kastamonu’da Seydiler’de, İnebolu’da Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarını sembollerindendir.

Kurtuluş Savaşı sembol isimlerinden olan Şerife Bacı için ismi verilen kurumlar listesi

Şerife Bacı isminin verildiği kurumlar

  • İş Bankası A.Ş. Kastamonu Şerife Bacı Şubesi
  • İzmir-Buca Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
  • Şehit Şerife Bacı İlköğretim Okulu
  • Şerife Bacı Öğretmen Evi
  • Kastamonu Şerife Bacı Devlet Hastanesi
  • Kastamonu Şerife Bacı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi
  • İstanbul Büyükşehir Şehit Şerife Bacı Lisesi
  • Ağrı Şerife Bacı Kız Teknik ve Meslek Lisesi
  • Ankara Şerife Bacı Kız Öğrenci Yurdu

 

Şerife Bacı Belgeseli

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu