Kimdir

Sabahattin Ali Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Sabahattin Ali kimdir? Sabahattin Ali’nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri (kitapları, romanları, şiirleri, öyküleri vb.) hakkında bilgi.

Sabahattin Ali’nin Hayatı

Edirne, Gümülcine sancağına bağlı olan Eğidere kazasında dünyaya gelen Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907’de doğmuştur. Baba mesleğinden dolayı devamlı taşınmak zorunda kalan Ali, ülkenin farklı yerlerinde ilkokul eğitimini tamamlamıştır. Ailesiyle beraber Edremit’te yaşarken, Yunan işgalinden ötürü pek çok zorluk yaşamışlardır. Sonra Balıkesir’deki muallim mektebine yatılı olarak başlamıştır. Bu yıllar içinde yaşadığı olayları bazen şiir bazen de öykü ve deneme olarak yazan Ali, birçok gazeteye ve dergiye şiirlerini göndermiştir. Aynı zamanda arkadaşları ile beraber okul gazetesi de çıkarmıştır. Bu seneler onun için çok mühim iken, zaman geçtikçe okulun düzeninden sıkılmıştır. Bir sürü olay yaşadıktan sonra en sonunda okul yönetimi kendisini İstanbul’a nakletmiştir.

İstanbul’daki okuluna 1926 yılında yerleşen Sabahattin Ali’nin öğretmenlerinden biri de Ali Canip Yöntem’dir. Öğretmeni kendisindeki cevheri fark etmiştir ve ona yardım ederek şiirlerinin, öykülerinin ve denemelerinin büyük dergilerde çıkmasını sağlamıştır. Babası hayatını kaybettiği sene okuldan mezun olmuştur. Sonra Yozgat Merkez Cumhuriyet Okulu’na tayini çıkmıştır ve ailesi de Yozgat’a yerleşmiştir. Nahit Hanım adındaki bir arkadaşına yazdığı mektupta, konuşacak ve dertleşecek insan bulamadığını belirtmiştir. Bu hanım Sabahattin Ali’nin İstanbul’dayken tanıdığı ve düzenli olarak mektuplaştığı biridir. Bir süre sonra ona aşık olur, ancak bir karşılık bulamaz.

Yozgat’tayken Anadolu insanını gözlemleyen Sabahattin Ali, gözlemlerini kendi eserlerinde kullanmıştır. İki sene Almanya’da eğitim aldıktan sonra ülkesine geri dönmüş ve Konya’da öğretmenlik yapmıştır. Bu süreçte ise Atatürk’ü hicvetmesi iddiası sebebiyle tutuklanmıştır. Hapiste kısa bir süre geçirdikten sonra af uygulanmıştır. Yazdığı yazılar ileriki zamanlarda engellenmiştir. Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz ile birlikte siyasi mizah dergileri çıkarmıştır. İsmet İnönü ile alay ettiği iddiasıyla 3 ay ceza almıştır. Tek partili dönemde yazıları yayımlanmamıştır. Ülkeden gitmek istese de talebi onay almamıştır. Bulgaristan’a kaçmaya karar verdiğinde ise anlaştığı kaçakçı tarafından öldürülmüştür.

Kırklareli ye doğru yol alırken Ali Ertekin ile tanıştırılan Sabahattin Ali’nin bulunduğu kamyonda başta şoför vardı. Sonrasında onu bırakmıştı ve ikisi yola devam etmişti. Vakit geçtiğinde Sabahattin Ali kitap okuduğu sırada Ertekin kafasına sopayla vurarak öldürdü. Cansız bedeni bir çoban tarafından 16 Haziran 1948’de bulunmuştur. Hemen jandarmaya bildirilmesiyle incelemeler yapılmıştır, ancak cesedin kime ait olduğu teşhis edilememiştir.

Bulgaristan’da bir adam kaçırma şebekesi bulunmaktaydı. İstanbul polisi bu şebekeyi çökertmişti. Ertekin de bu çetenin bir üyesiydi. Sabahattin Ali’yi öldürdüğünü itiraf etmişti. İdam ile cezalandırılmasına rağmen 4 sene hüküm giydikten sonra serbest bırakılmıştır. Ali’nin ölümü hakkında ise hala cevaplanmayan sorular mevcuttur. Bu sebeple sevenleri hüzün yaşamaktadır.

Sabahattin Ali’nin Eserleri

Romanları

  • Kuyucaklı Yusuf
  • İçimizdeki Şeytan
  • Kürk Mantolu Madonna

Öyküleri

  • Değirmen
  • Kağnı
  • Ses
  • Yeni Dünya
  • Sırça Köşk
  • Bir Orman Hikayesi

Sözleri

Etrafımız o kadar çirkefle dolu ki, temiz kalmak için tek çare kendi dünyamıza çekilmek. -Sabahattin Ali.

Hayatta en güvendiğim insana karşı duyduğum bu kırgınlık, adeta bütün insanlara dağılmıştı. Sabahattin Ali

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu