İcatlar

Piyanonun icadı, Piyanoyu Kim Buldu?

İlk Piyanonun icadı, İtalyan mucit Bartolomeo Cristofori di Francesco tarafından 1711 yılında İtalya’nın Floransa kentinde yapıldı.

Piyano üzerinde bulunan tuşlara basıldığı zaman içeride bulunan tahta çekiç benzeri olan bir  mekanizmanın tellere vurarak  ses çıkarması ile oluşturulan bir müzik aletidir.  Basmalı çalgılar arasında en popüler olarak kabul edilen bir çalgı türüdür.

Piyano kelimesi İtalyan Dili’nde ‘’hafif ama güçlü’’ anlamlarını taşıyan ‘’piano e forte’’ sözünden esinlenerek oluşturulmuştur.  Bu isimlerin birleşimi olarak ‘’pianoforte’’ kelimesi kabul edildi ve daha sonrasında kısaltma olarak ‘’piano’’ kelimesi uygun görüldü.

İlk Piyanonun icadı

İlk piyanolar, günümüzde kullanılanlara göre şekilleri itibariyle çok daha uzundu ve kuyrukluydu. İcat edildiği tarihten 50 sene sonrasına kadar hep aynı tip piyanolar üretildi ve kullanıldı. Fakat 50 senenin sonunda şekil olarak biraz daha güzelleştirildi.

1766 yılında ise dünyaca ünlü org yapımcısı Frederici, dört köşe olarak günümüzde de kullanmakta olduğumuz piyanoları icat etti. Bu tip piyanolara ‘’Zumpe Piano’’ adı verilmişti. Zumple piano, kısa bir süre içerisinde popüler oldu.

Zumple piano’larının geniş kitlelere ulaşması için Ünlü org yapımcısı Frederici, Almanya’da ürettiği bu piyanoları İngiltere’nin Londra şehrine taşıdı. İngiltere’de oldukça rabet gören bu piyanolar kısa sürede rekor satış bütçesine ulaşmayı başardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu