Arşiv

Paragraf Çözme Teknikleri

Bu sayfamızda sizlere paragraf çözmenin püf noktaları ve paragraf çözme teknikleri hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştık.  Aşağıdaki taktik ve yöntemleri uygulayarak paragraf sorularını çözerken harcadığınız zamanı ciddi oranda azaltabilirsiniz.

Paragraf soruları, uzun ve okuma yönünden yorucu olduğu için insanların hata yapma durumunun fazla olduğu soru çeşitleridir. Bu yüzden zorlayan bu soruların çözülmesi için çeşitli tekniklerin izlenmesi gerekir.

Paragraf Taktikleri

  1. İlk olarak, uzun paragraf soruları ile karşılaşıldığı zaman mutlaka soru okunmalıdır. Soruyu okumadan doğrudan paragraftan başlamak, bilinçsizce öğrenmeye çalışmak olduğu için soru öğrenildiğinde cevap için tekrar paragrafa bakmak gerekir. Bu durumun önlenmesi ve zaman kaybının olmaması için paragrafla başlanır.
  2. Soruda istenen ve aranması gereken ne olduğu bilindiği için paragraf okunurken bazı yerlerin daha önemli geldiği görülecektir. Bu kısımların altının çizilmesi, paragraf sorularında doğru sonuca daha net ulaşmaya neden olur. Ancak bazı paragraflarda sanki her cümle cevapmış gibi bir izlenim uyanabilir. Bu durumda cümlelerin altının çizilmemesi daha mantıklı olur. Eğer her cümlenin altı çizilirse, soru anlaşılmadığı zaman tekrar dönüldüğünde silme işlemi zaman kaybı oluşturur.
  3. İstenilen ve uygun olarak bulunan çıkarımları hemen işaretlemek doğru değildir. Bazen farkına varılmadan kelime oyunlarıyla farklı sonuçları seçecek duruma gelinebilir. Bu gibi sorunların engellenmesi için diğer seçeneklerin de incelenmesi gerekir. En çok yapılan hatalar, bu sorundan dolayı ortaya çıkar. Bazen bağlaç eki olan de da ekleri ile, bazen de teklik ve çokluk ekleriyle dahi sorunun cevabı fazlasıyla değişir. Kişi, diğer seçenekleri okumadığı zaman bu ayrımın farkına varamaz ve hata yapmış olur.
  4. Paragraf soruları genellikle yorum yapmaya açık olarak bireylerin karşısına çıkar. İlk başta insanlar, her insan ayrı yorum yapar o yüzden bu sorularda doğru cevap olmaz, gibi bir düşünceye kapılabilir. Ancak verilen soruların içeriğinde, hangi anlamda yorum yapılması gerektiği belirtilir. Bu belirtme bazen paragraf kısmındaki kişinin bakış açısında bazen de genel geçer sonuçlara dayalı olacak şekilde olabilir.
  5. Bu tekniklerin yanı sıra, paragraf soruları genellikle insanların can sıkıntısına neden olur. Göz yorulması, uyku isteği gibi durumları beraberinde getirerek ders başından kalkma durumu ile sonuçlanabilir.Bu durumun engellenmesi için belirli teknikler vardır. Sayısal derslerden sonra, kişinin çalışması gereken düzeye uygun olarak hedefleri olmalıdır. Bu hedefler, sayısal bir dersin ardından kısım kısım gerçekleştirilmelidir.Özellikle sayısal olarak belirtilmesinin nedeni; sayısal derslerde beynin sol kısmı aktif olarak çalışırken, sözel derslerde beynin sağ kısmının daha aktif olarak çalışmasıdır. Ayrı alanlara hitap edildiği zaman insanlar bu durumdan sıkılmaz ve daha uzun sürelerde, daha fazla ders verimi sağlanmış olur.
  1. Paragraf sorularının verimli ve hatasız çözülmesi için bir diğer teknik, her gün belirli zaman aralıklarında kitap okumaktır. Kitap okumak, mantıklı düşünmeyi ve bağlantı kurmayı sağlayacağı için paragraf sorularında kişilere kolaylık sağlar. Çeşitli kitaplardaki yorumlama ve anlam çıkarım gücü, paragraf sorularında doğruya ulaşma durumunu kolaylaştırır.
Bir önceki yazımız olan verimli ders çalışma taktikleri ve yöntemleri için  yuklem.net/verimli-ders-calisma-teknikleri bağlantısını ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu