İcatlar

Otomobilin icadı, Otomobili kim buldu?

Bu yazımızda, otomobilin icadı hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştık. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda; otomobili kim buldu, ne zaman icat edildi, otomobilin tarihsel gelişimi gibi. sorular hakkında az da olsa  bilgi sahibi olacaksınız.

Otomobilin icadı

Lüks olan türlerinden spor olanlarına kadar pek çok çeşidi ile yaşamımızı kolaylaştırmak amacı ile üretilmekte olan otomobiller, icat edildikleri zamandan bugüne kadar pek çok gelişime uğramıştır. Bu gelişmelerin sayesinde de insanlara daha güvenli olarak seyahat imkanları sunmuşlardır. Ayrıca çevre kirliliğini engelleyebilmek adına, kirliliği göz önlerine alarak farklı gelişmeler de eklenmiştir.

Otomobil direksiyonundan tutulup lastiğine, egzoz sisteminden frenlere kadar her bir ince ayrıntısı düşünülerek, üstün ve başarılı bir mühendislik ürünü haline getirilmiş ve zaman geçtikçe de geliştirilmiş olup bu gelişme her geçen gün devam etmektedir. Otomobillerin ilk icadından bu zamana kadar yaşanan gelişmeler herkes tarafından az çok tahmin edilmektedir. Hatta beş yıl öncesine ait teknolojinin, bugün için eskimeye yüz tuttuğu görülmektedir. Dolayısı ile de otomobil sektörünün hem gelişimi devam etmekte hem de kendisinden sonraki gelen yeniliklere ilham vermektedir. Artık kişiler için otomobiller ihtiyaç haline gelmiştir. Büyüleyici bir sektöre sahip olan otomobillerin, günümüzde yoklukları artık düşünülemez olup yerine uçanlarının alacağı çalışmalara bile başlanmıştır.

Otomobili Kim Buldu?

13. yüzyılda Roger Bacon kendi kendine giden bir araç hayal etmiş ve bu hayalinden yola çıkıp düşünen Leonardo da Vinci, 15. Yüzyılda böyle bir aracın tasarımını eskiz defterine yapmıştır.16 yüzyılda ise Leonardo’nun bu tasarımını Fransız Verbiest kullanarak Çin İmparatoruna hediye etmek için kendi kendine gidebilen yapıya sahip bir oyuncak araba prototipi geliştirmiştir. Daha sonra 18. Yüzyıl içerisinde üretilen bu oyuncaktan esinlenen bir Fransız, buhar ile çalışabilen ve kendi kendine de gidebilen ilk otomobili yapmıştır. 19. Yüzyılın ortalarında ise içten yanmaya sahip motorun keşfedilmesi ile benzin ile çalışan ilk araba yapılmıştır. Ve bugünküne benzeyen otomobiller üretilmeye başlanmıştır.

Otomobillerde Bulunan Sistemler;

 • Modern olan bir otomobilin ana sistemleri; güç transfer sistemi, güç üretim sistemi, karoser ve şasedir.
 • Otomobillerde bulunan güç, motorlarda dan elde edilmektedir.
 • Motor, yakıt hava karışımına sahip olan kimyasal enerjiyi yakma yolu ile mekanik enerjiye çevirmektedir. Bu çevrilen enerjiye uygun olan kavrama ve dişli donanım yardımı ile tekerleklere iletmektedir.
 • Motor ısısı, hava ya da su soğutması ile kontrol edilmektedir. Otomobil hızları motora girmekte olan yakıt-hava karışımlarının artması ile artmaktadır.
 • Otomobillerin dönüşleri diferansiyel ve direksiyon sistemlerinin yardımı ile sağlanmaktadır.
 • Durma işlemi ise teker kampanalarına frenleme yaptırmak ile sağlanmaktadır.
 • Otomobillerde geri kalan kolay kullanma, aksam, lüks ve emniyet ile ilgili bir durumdur.
 • Otomobillerin motorlarının güçleri 45 ve 425 HP yani beygir gücü arasında değişmektedir. Yarış otomobillerinde ise bu güç oranı daha da arttırılmaktadır.
 • Motorlar dört zamanlıdır ve 4, 6 ya da 8 silindirli olabilirler. Motorların ana kısımlarında silindir, supaplar, piston, piston kolu ve krank şaft bulunmaktadır.
 • Bir otomobil motoru yaklaşık olarak 3 ya da 4 litre yağ almaktadır.
 • Yağın sahip olduğu akışkanlık, motorun cinsine göre yazın ya da kışın farklı olarak kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu