Kimdir

Nene Hatun Kimdir?

Nene Hatun'un Hayatı ve Kurtuluş Savaşında Yaptığı Kahramanlıklar

Nene Hatun Kimdir? Tarihe altın harflerle adını yazdıran kadınlarımızdan birisi de Nene Hatun’dur. Nene Hatun Birinci dünya savaşı sırasında bebeğini beşikte bırakarak savaşa katılmış kadın kahramanlarımızdan dır.

Savaşa katılma esnasında ”evladım anasız büyür ama vatansız büyüyemez’‘ demiştir. Birinci Dünya savaşında  dört oğlundan üçünü şehit  vermiştir.

Osmanlı zamanında,  vatanına duymuş olduğu aşk ve iradesiyle en güzel dayanıklılık örneklerinden biri olarak  tarihe adını yazdırmıştır.

Nene Hatun Hayatı

Nene Hatun Erzurum şehrinde çeperli köyünde gözlerini dünyaya açmıştır. 16 yaşına geldiği zaman ise Erzurumlu Mehmet Efendi İle  evlenir.

1877 -1878 senesinde Osmanlı devleti ile Rusya arasında bir savaş başlamıştır. Bu savaş sırasında Nene Hatun henüz 22 yaşındadır.

22 yaşında ufak bebeği olmasına rağmen iradesinden ödün vermeyerek bebeğini beşikte bırakarak Erzurum halkıyla beraber cepheye gitmiştir.

22 yaşında  göstermiş  olduğu büyük bir dayanıklılık ve karar gönüllerde yer etmeyi başaran Türk kadın olmasını sağlamıştır. Türk kadınların simgesinden biri haline gelen Nene Hatun, şimdiki çağımızda bile hala anılmaktadır.

Dönemin Nato orduları tarafından Nene Hatunun eli öpülmüştür. Başkomutan olan Amerikalı General Mathew Ritgway, Nene Hatunun bu cesaretine  hayranlığını gizleyememiştir. Öyle ki Nene  Hatunu ziyaret ederek elinden öpmüş olması, Kahraman  Nene Hatunun herkes tarafından tanınmasına da zemin hazırlamış oldu.

Nene  Hatun Cumhuriyet döneminde  ise ”Kırkgöz” soyadını almıştır. Bu dönemde kahraman Türk kadını, 4 erkek ve 2 kız olmakla birlikte toplamda 6 tane çocuk dünyaya getirmiş oldu. İlk doğan çocuğu  Nazım, Birinci dünya savaşı sırasında ise şehit düşmüştür.  Daha sonrasında da aynı savaş sırasında iki oğlu da şehit olur.

Özellikle Osmanlı Ru savaşı sırasında, ağır  yenilgiler alınmıştı.  Bu dönemde Rus baskıları gitgide  daha fazla artıyordu. Rusya baskısı altında yer alan Aziziye Tabyaları, Rusların elinden Erzurumlu halk tarafından başarıyla alındı.  Erzurumlu halk arasında beşikte bebeğini bırakarak savaşan Nene Hatun da yer alıyordu.

Nene Hatun Ölümü

Cesaret ve fedakarlığın en önemli isimlerinden biri olan Nene Hatun tarihte sahnesi içerisinde önemli bir yer tutar. Tarihler 22 Mayıs 1955 yılını gösterdiği zaman kahraman Türk kadını  Erzurum da hastalığa yakalanır. Bu hastalığın adı ise zatürredir. Zatüreye yakalanan cesaretli Türk kadın vefat eder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu