LGS

LGS’ye Nasıl Çalışılmalı?

Bu yazımızda LGS nasıl çalışılır, LGS’ye nasıl çalışılmalı, nasıl hazırlanmalı ve hazırlanırken nasıl bir yol izlenmeli? tüm bu soruların cevapları yazımızda.

LGS’ye Nasıl Çalışılmalı?

Bu sorunun doğru bir şekilde çözüme kavuşturulması, kazanmaya giden yolda alınacak en büyük adımların başında gelmektedir.

Konu Tekrarları Yapın

Konu tekrarı yapın.  Aylar öncesinde işlenen konuları sınava yakın bir zamanda hatırlamak oldukça zor olabilir. Bu öğrenciler için de en doğal şeydir.

Böylesi bir durumu yaşamamak için düzenli konu tekrarları yapılmalıdır. Bu tekrarlar sırasında kısa kısa özetler alarak ilerleyen zamanlarda tekrar baştan çalışmak yerine özetlere çalışmak konu tekrarının en önemli ipucudur. Düzenli konu tekrarı yapan öğrenciler genelde şimdi çalıştığı bir konuyu daha sonra tekrar çalışacağı zaman en baştan başlamaktadır.

Kısa özetler alarak bu konulara tekrar özetler üzerinden çalışan öğrenciler zaman kaybının önüne geçerek zaman yönünden çok ciddi avantaj elde etmektedir.

MEB Kazanımlarını Dikkatli Bir Şekilde İnceleyin

Milli Eğitim Bakanlığı her ay sınava yönelik örnek sorular yayımlamaktadır. Bu sorulara bakıldığında ders kitapları dikkate alınarak hazırlandığı ilk etapta göze çarpmaktadır. Bu da öğrencilerin ders kitaplarını dikkate alması gerektiğini göstermektedir. Ders kitaplarına çalışırken ünite başında veya sonunda yer alan “neler öğrendik?” kısmını iyi bir şekilde analiz etmek gerekiyor. Bu da öğrencilere nelere çalışması gerektiği yönünde yol haritası olmaktadır.

Deneme Çözümlerine Ağırlık Verin

 Deneme çözümleri elbette sınav adayı öğrenciler için önemlidir. Sürekli deneme çözerek öğrenciler kendini sınava daha hazır hissetmesi ve süreyi doğru şekilde kullanmanın bilinci sağlanmaktadır. Deneme çözümlerinde dikkat edilecek en önemli nokta soru sayısından ziyade okuduğunu anlama, soruları yorumlayabilme, neden sonuç ilişkisi kurabilme gibi becerileri daha iyi bir şekilde kavramaktır. Elbette yapılan doğru yanlış sayısı öğrencilerin o an ki durumunu gösterse de çok da dikkate alınmamalıdır. Daha ziyade yapılan yanlışlar çözülmeli konu tekrarı sırasında tekrar gözden geçirilmelidir.

LGS’de Her Branşta Neye Dikkat Edilmeli

Aslında hepsini tek bir başlık şeklinde incelemek yerine branş branş ele almak daha sağlıklı olacaktır. Önceki başlıkta bahsettiğimiz genel anlamda sınava nasıl çalışılması gerektiğini açıklasa da burada bahsedeceğimiz hususlar en az nasıl çalışılması gerektiği kadar önem taşımaktadır.

Matematik

  Matematik öğrenciler için korkulu rüya haline gelse de aslında dikkat edilmesi gerekenleri öğrendikten sonra bir o kadar da zevk aldıkları ders olmaktadır. Öncelikle matematik çalışırken öğrenciler kendilerine “hangi konudan gelmesini istemezdim?” diye sorması gerekmektedir. Bu sorunun cevabı matematikte öğrencinin çalışmalarının yoğunlaşması gerektiği konuyu göstermektedir. Bu konuya ağırlık verilerek diğer konulara da çalışılması gerekmektedir.

Diğer branşlara göre daha işleme dayalı olduğu için unutmak diğerlerine göre zor olsa da konu tekrarları muhakkak yapılmalıdır. Bunun yanında bulunabilirse geçmiş yıllarda çıkan soruların çözümlerine bulunamazsa sorulara bakılması gerekmektedir.

Türkçe

LGS’de Türkçe soruları genelde uzun paragraflar şeklinde gelmektedir. Bunun için dil bilgisi gibi konulara çalışmanın yanı sıra kitap okuma kültürünü de kazanmak bir o kadar önemlidir. Çıkan paragrafları hızlı bir şekilde okuyabilmek rakiplerine göre oldukça önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bunun yanında dil bilgisi kuralları akılda kalacak örnekler ile öğrenilerek sınav sırasında hatırlanması kolaylaştırılabilir.

Bir önceki yazımız olan verimli ders çalışma taktikleri ve yöntemleri için  zuuh.net/paragraf-cozme-teknikleri bağlantısını ziyaret edin.

Fen Bilimleri

Fen bilgisi branşında ders kitapları iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Bu alandan gelecek sorular genelde öğrencilerin yorum becerisini ölçmektedir. Bundan dolayı ders kitapları incelenirken yorum yapılabilecek kısımlar üzerinde durulması gerekmektedir.

İngilizce

  İngilizce konusunda en önemli şey kelime bilgisidir. Bol bol deneme çözerek bu denemelerde bilinmeyen kelimeler işaretlenmeli ve düzenli tekrar edilmelidir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

Bu alandaki sorularda başarılı gelebilmek için kelimelerin sözlük anlamları öğrenilmeli, paragraf yorumlama soruları bolca çözülmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu