Kimdir

Leonardo Fibonacci Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Leonardo Fibonacci kimdir? Leonardo Fibonacci’nin hayatı ve eserleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, Ünlü İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci, diğer adlarıyla Leonardo Pisano veya Pisa’lı Leonardo olarak da tanınır.  Öngörülen tahminlere göre doğum yılının 1175 olduğu düşünülüyor. Ancak bu konuda tam olarak kesin bir bulgu olmamakla birlikte 15.Yüzyılda yaşadığına yönelik söylentiler de vardır. İtalyan matematikçinin doğum yeri de yine İtalya’nın Pisa şehridir. Sahip olduğu üstün matematik yeteneğiyle Orta Çağın en ilgi gören kişilerinden biri olmuştur.

Leonardo Fibonacci Kimdir?

Fibonacci Kimdir? (d.1175 ve ö.1250), yaşadığı dönemde matematik alanında oldukça üstün çalışmalar gerçekleştirmiş çok başarılı isimlerden biridir. 1202 yılında yayınladığı Liber Abaci ismindeki eseriyle tanınır. Ayrıca Fibonacci sayıları adı verilen bir matematiksel dizilimi de keşfeden kişidir. Leonardo Fibonacci, bu sistemi Avrupa’ya tanıtan ilk kişi olmuştur.

Fibonacci sayıları, yapılan birçok bilimsel araştırmada sıklıkla kullanılmış ve bu çalışmalardan büyük bir verim alınmasına imkân vermiştir. Leonardo Fibonacci’nin yaşadığı süre boyunca, matematiğe birçok alanda oldukça önemli katkıları olmuştur.

Leonardo Fibonacci Hayatı

Leonardo Fibonacci İtalya’da doğmuş fakat çocukluğu ise Cezayir’de geçmiştir. Bunun nedeniyse babası Guglielmo’nun işlerini burada sürdürmek zorunda kalmasıdır. Babası burada bir ticaret postasının işleyişinden sorumlu olduğu bir göreve sahipti. Leonardo Fibonacci o dönemlerde henüz genç bir yaştaydı. Bundan dolayı çoğunlukla babasının yanında kalarak burada ona yardım etmek gibi işleri görev edindi. Leonardo Fibonacci 9 yaşındayken Alessandra isimli annesini kaybetmiştir.

Babasının yanında kaldığı süreçte Hint-Arap sayı sistemini öğrenme şansı buldu. Çeşitli aritmetik işlemleri yapmak konusunda bu sistemin Roma rakamlarından daha etkin ve işlevsel olduğunu gördü. Leonardo Fibonacci matematik alanındaki gelişimlerinde Hint-Arap sayı sisteminden önemli ölçüde yararlar sağladı. Akdeniz bölgesini dolaşma fırsatı bulduğu dönemde birçok farklı Arap matematik hocasıyla tanışma şansını elde etti.

Leonardo Fibonacci bu süreçte matematik alanındaki bilgisini daha ileri noktalara taşıma olanaklarını buldu. 1200’lü yıllarda çıkmış olduğu seyahat sürecini tamamladı. 32 yaşındayken 1202 yılında bazı matematik bilgilerini bir kitapta topladı.

‘’Liber Abaci’’ adını verdiği bu eserde Hint-Arap sayı sistemini bütün Avrupa’ya tanıttı. O dönemlerde Roma İmparatoru olan II. Frederick ile tanışma fırsatı buldu. II. Frederick, bilime çok meraklı biri olmasının yanı sıra matematikle de çok yakından ilgili bir kişilikti.

Leonardo Fibonacci ilerleyen dönemlerde Pisa Cumhuriyeti tarafından 1240 yılında maaşa bağlandı. 19.Yüzyıla gelindiğinde Leonardo Fibonacci adına bir heykel yapılması kararı alındı. İtalya’nın Pisa şehrinde yapımı tamamlanan bu heykel, günümüzde hala Piazza dei Miracoli tarihi mezarlığında bulunmaya devam etmektedir.

Leonardo Fibonacci Eserleri

  • Liber Abaci
  • Geometri Alıştırma
  • Flos
  • ücretsiz Kareler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu