ArşivSağlık

Kuduz Nedir, Nasıl Bulaşır? Belirtileri ve Korunma Yolları

Kuduz Nedir?

Günümüzdeki hastalıkların bir bölümü virüs kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Kuduz da hayvanlardan insanlara geçen virüs kaynaklı bir hastalıktır. Beyin odaklı olarak gelişen bu hastalık, tedavi edilmezse ölümle sonuçlanır.

Kuduz Nasıl Bulaşır?

Özellikle “Canidea” (Köpekgiller) familyasına ait köpek, tilki, kurt gibi hayvanların ısırmaları sonucunda gelişen bir hastalıktır. Isırılma sonucu yara yerindeki sinir uçlarından ilerleyerek beyne ulaşır. Burada çoğalarak üremeye başlar. 20 ile 60 günlük kuluçka süresinden sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Isırılan yerin beyne olan uzaklığı ya da yaranın büyüklüğü bu kuluçka süresinin değişiklik göstermesine sebep olur. Özellikle çocuklarda, beyine yakın veya sinir uçlarının yoğun olduğu bölgelerin ısırılması kuluçka süresini azaltmaktadır.

Kuduz Belirtileri Nelerdir?

Kuduz şüphesi taşıyan bir hayvan tarafından ısırıldığınızı düşünüyorsanız öncelikle ısırılan yerinizi bol sabunlu su ile yıkamalısınız. Alınacak tedbirlerden ikincisi ise hayvanın kontrol altında tutulmasıdır. Gerekli muayene ve gözlemler neticesinde sizin de hastalığa yakalanıp yakalanmadığınız tespit edilebilir.

Kuduz virüsü taşıyan bir hayvan ortalama 1 hafta içerisinde ölmektedir. Eğer hayvan 10 günden fazla süredir yaşıyorsa risk ortadan kalkmıştır. Bu durum bizi gereksiz endişelerimizden uzaklaştıracaktır. Kuduz virüsü bulaşan bir insanda ortaya çıkan belirtiler kuduz virüsü ile alakalı olamayacağı düşünülen basit üst solunum yolu rahatsızlıkları şeklinde görülür.

Kuduz Olan Hayvanlarda Gözlenebilen Özellikler

  • Daha önceden davrandıklarının dışında bir durum içine girerler.
  • Başlangıçta sizden kaçabilirler ve korkak olurlar.
  • Eskisinden daha fazla tuvaletlerini yaparlar.
  • Sahiplerinin verdiği komutları uygulamaz hatta sahiplerine saldırmaya çalışırlar.
  • Köpekler yaşadıkları yeri terk ederler.
  • Hastalığın ilerlediğinin göstergesi olarak ağızlarından çıkan salyanın miktarı artar.
  • Denge kaybına uğrarlar ve gelişen felç nedeniyle yürüyemezler.

Kuduz Hastalığının Tedavisi ve  Korunma Yolları

Eğer kuduz bulaşma riski taşıyan bir durum içerisinde iseniz en etkin korunma yolu yapılan “Kuduz Aşısı“dır. Geçmişte uygulanan aşıların insan üzerindeki yan etkileri çok fazla olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak günümüzde insan hücrelerinden faydalanılarak geliştirilen kuduz aşısı, yan etkileri minimum düzeye indirilmiş ve koruma gücü maksimum düzeye çıkarılmış bir durumdadır. Belirli zaman aralıklarında yapılması gereken bu aşı birer doz ve koldan uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu