Kimdir

Kadızade-i Rumi Kimdir?

Kadızade-i Rumi 1364 yılında Bursa’da doğdu. Standart eğitimini Bursa’da tamamladıktan sonra Molla Fenari ile geometri ve astronomi eğitimi aldı. Öğretmeni Molla Fenari, Kadızade-i Rumi’nin matematik ve astronomi alanlarında büyük yetenekleri olan genç bir adam olduğunu fark etti ve imparatorluğun, Horasan veya Mâverâünnehir’in kültür merkezlerini ziyaret etmesini tavsiye etti.

1407 yılına kadar Kadizade-i Rumi ​​bu şehirleri ziyaret etmek için yola çıkmadı. Zaten bir matematikçi olarak iyi bir ün kazanmıştı ve 1383’te Bursa’da yazdığı aritmetik üzerine bir tez kalmıştı. Aritmetik, cebir kapsayan bir eserdi.

Birkaç şehri ziyaret ettikten sonra, Kadizade-i Rumi ​​1410’da Semerkant’a ulaştı. Önceki yıl babası Timur’un imparatorluğunun kontrolünü ele geçiren Şahruh, Horasan’daki Herat’ı yeni başkenti yapmaya ve kendi oğlu Uluğ Bey’i kontrol altına almaya karar verdi. Kadizade-i Rumi ​​1410 yılında Semerkant’ta onunla tanıştığında sadece 17 yaşındaydı. Siyaset veya askeri fetihten çok bilim ve kültüre ilgi duyuyordu, ancak yine de tüm imparatorluğun hükümdar yardımcısıydı. Uluğ Bey ile tanışmak, Kadizade-i Rumi için kesinlikle bir dönüm noktasıydı, çünkü hayatının geri kalanını Semerkant’ta çalışarak geçirecekti. O şehirde evlendi ve oğlu Şems ed-din Muhammed orada doğdu.

Kadizade-i Rumi ​​Semerkant’ta ilk yıllarında matematik ve astronomi üzerine birçok yorum yazdı. Bunlar Uluğ Bey için yazılmış gibi görünüyordu ve Kadizade-i Rumi’nin parlak genç matematikçinin öğretmeni olarak materyal ürettiği anlaşılıyordu.

1417’de belki de Kadizade-i Rumi ​​tarafından teşvik edilen Uluğ Bey, yükseköğrenim merkezi olan bir medrese inşa etmeye başladı. Semerkant’taki Rigestan Meydanı’nın önündeki medrese 1420’de tamamlandı ve Uluğ Bey sonra bulabildiği en iyi bilim adamlarını üniversitesinde öğretmenlik pozisyonlarına atamaya başladı. Kadizade-i Rumi’ye ek olarak, Uluğ Bey Gıyaseddin Cemşid’i medresesine ve yaklaşık altmış diğer bilim adamına katılmaya davet etti. Gıyaseddin Cemşid, Kadizade-i Rumi ​​ve Uluğ Bey’in kendisinin Semerkant’taki bu prestijli tesiste önde gelen gökbilimciler ve matematikçiler olduğuna şüphe yoktu.

Semerkant’ta bir gözlemevinin inşası 1424’te başladı ve gözlemevi yapım aşamasındayken Gıyaseddin Cemşid, Kaşan’da yaşayan babasına Semerkant’taki bilimsel yaşam hakkında yazı yazdı. Gıyaseddin Cemşid, harflerle Uluğ Bey’in matematiksel yeteneklerini övüyor ve Kadizade-i Rumi, ancak diğer bilim insanlarıyla karşılaştırıldığında ikinci sırada yer alıyordu. Uluğ Bey tarafından bilimsel toplantılara önderlik edildi ve bu oturumlarda astronomi problemleri serbestçe tartışıldı. Bu problemler genellikle Gıyaseddin Cemşid ve Kadizade-i Rumi hariç herkes için çok zordu.

Kadızâde-i Rumi, Osmanlı bilim dünyasında yetişen gerçek anlamda ilk özgün matematikçi ve astronom sayılırdı. Değerli matematikçi Kadizade-i Rumi, 1436 yılında Semerkand, Özbekistan’da vefat etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu