Kimdir

Joseph Wilson Swan Kimdir? Hayatı ve İcatları

Sir Joseph Wilson Swan Kimdir? 31 Ekim 1828 yılında Durham’da doğmuştur. İngiliz kimyacı ve fizikçi olarak bilinen Swan, elektrik ampulünü icat etmesi ile bilinmektedir. Thomas Alva Edison ile aynı zamanlarda elektrik ampulünü geliştirdiği bilinmektedir. Ampulün mucidi Thomas Edison olarak bilinse de Joseph Swan, elektrikli ampul konusunda önemli çalışmalara imza atmıştır. Buna ek olarak, Sir Joseph Swan’ın kuru fotoğraf tabakasını da geliştirdiği bilinmektedir. Bu icadı ile, fotoğraf alanında oldukça önemli bir gelişme kat etmiştir. Bu durum, modern fotoğraf filminin gelişmesi konusunda son derece önemli bir adım olmuştur. Elektrik ve fotoğrafçılık alanında yapmış olduğu önemli çalışmalar sayesinde, tarihte iz bırakan ve oldukça tanınan bir mucit haline gelmiştir. Joseph Swan, başlangıçta bir kimya imalatçısı olarak çalıştığı New Castle’da ıslak fotografik plakları kullanarak çalışmalar yapmıştır.

Bu çalışmalarının ardından bromür kağıdı geliştirerek onun için patent almayı başarmıştır. 1862 yılında, fotoğrafçılık alanına büyük katkı sağlayacak olan karbon baskısı için ilk ticari uygulanabilirlik süreci patendini almaya hak kazanmıştır. Bir jelatin olarak bilinen bu icat, bikromat tuzlarının var olduğu ve ışığa maruz kaldığı anlarda, çözünmez suyu emmeyen bir hale getirilmekteydi. Bu yöntem sayesinde, resimlerin bir temsilini elde etmek son derece kolaylaşmıştır. Joseph Swan’ın geliştirdiği yöntemler, müteakip işçileri tarafından basitleştirilmiştir. Basitleştirilen ve iyileştirilen yöntemler sayesinde, Swan’ın çalışmaları yirminci yüzyıl için yaygın olarak kullanılan bir fotografik çoğaltma yöntemi haline gelmiştir. Bu icadın patentini alan kişi George Eastman olsa da, Joseph Swan’ın adı hatırlanmayı oldukça hak etmektedir. Yaptığı çalışmalar ile büyük bir icat olarak yankı uyandırmasa da pek çok icadın temelini oluşturmayı başarmıştır. Sir Joseph Swan, elektrik akımının karbon filamanlardan geçirilmesi ile elde edilen elektrik lambasının üretimini üstlenmiştir. Farklı yöntemlerin uygulanması sonucunda oluşturulan karbonize kağıtlar, bir cam lambasının içerisinde son derece ince şeritler halinde monte edilmiştir.

Monte edilen karbonize kağıdın akkor haline getirilmesi için hücrelerine bir Grove hücresi bağlanmıştır. Bağlanan bu hücreler, tam olarak yeterli olmasa dahi kırmızı – sıcak yapmak için kullanılmıştır. Bu yöntemin, bulunmasından yaklaşık yirmi yıl sonra Thomas Alva Edison tarafından benimsendiği bilinmektedir. Edison, filamanın oluşturulduğu kağıt ve bambu malzemelerinin kömürü karbonize etmesi gerektiğini savunmuştur. Ancak Swan, sülfürik asitin kullanılarak parşömenize pamuk ipliğinin kullanılması gerektiğini öne sürmüştür. 20 Ekim 1880 tarihinde, ilk filamentler New Castle’a verilmiştir. Bu durum, ilk kamu sergisini kızdırma lambaları aracılığı ile gerçekleşmiştir.

Elektrikli ampulü geliştirmesi ve üretimini sağlaması ile ün kazanan Sir Joseph Swan, aynı zamanda elektrik akımlarını ölçmeye yarayan aparat ve akümülatörleri de geliştirmiştir. Geliştirdiği bu ürünlerde, metallerin elektro birikmesi konusuna önem vermiştir. Bu konuyu yönetmek üzere bazı koşullar önermiştir. Geliştirdiği ekipmanlar sayesinde, günümüz elektrikli aletlerin temelini oluşturmuştur. Günümüzde kullanılan elektrikli aletlerin pek çoğu, geçmişte Josept Swan tarafından geliştirilen ekipmanlara sahiptir.

Ölümü

Sir Josep Swan’ın hayatı, yapmış olduğu çalışmalar sayesinde çok sayıda bilin insanı ve kurumun ilgisini çekmeyi başarmıştır. 1894 yılında, Royal Society tarafından seçilerek 1898 –1899 yıllarında Kimya Endüstrisi Derneğinde Enstitü Başkanı olarak görev yapmıştır. Aynı yıl içerisinde onursal derecesini almaya hak kazanmıştır. Pratik hayattaki başarısı, ona akademik alanda da başarılı olma fırsatı tanımıştır. 1904 yılında, Durham Üniversitesinde kendisine sir unvanının verildiği bilinmektedir. Sir Joseph Swan, 27 Mayıs 1914 tarihine Warlingham’da hayata veda etmiştir.

İcatları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu