Arşiv

İnsan Niçin Tövbe Etmek İhtiyacı Hisseder?

İnsan niçin tövbe etmek ihtiyacı hisseder? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Tövbe etmek, dinimizde insana verilen en güzel fırsatlardan biridir. İslam dininde insan, ölmeden evvel yaptığı tüm hatalara tövbe edebilir. Tövbe etmek bir ihtiyaçtır. Peki, insan niçin tövbe etmek ihtiyacı hisseder?

İyilik yapmak nasıl ki insana özgü bir kavram ise kötülük yapmak da yine insana özgüdür. İyilik yapan bir insan sevap kazanırken kötülük yapan da günah kazanır. İnsan, fıtratı gereği yaptığı kötülüklerden pişmanlık duyabilir. Bu pişmanlık sonucunda da çözüm yolları aramaya başlar. Hata yapan insanlar için en iyi çıkış yolu tövbe etmektir.

Tövbe Etme İhtiyacı Hissettiren Durumlar

Tövbe etme ihtiyacı hissettiren durumlar şunlardır:

  • Tövbe etme, insanın fıtratında vardır.
  • Allah’ın kendisini affetmesini dileyen kişiler, tövbe etmek isterler.
  • Hatalardan pişman olunduğunda tövbe etme ihtiyacı doğar.

Bu sebeplerden ötürü insan tövbe etmek ister. İnsanın kalben rahat olmasını sağlayan tövbe, peygamberimizin de çok sık yaptığı bir davranıştır. Bu nedenle Müslüman olan herkesin tövbe etmesi gerekir.

Tövbe Etmek İlahi Bir Lütuftur

Allah, hata yapan insanlara bile her zaman bir şans vermektedir. Bu şans ise tövbe etmektir. Hata yapan ve bu hatadan pişmanlık duyan kişiler, tövbe ederek bu günahlarından kurtulabilirler. Tövbeleri kabul eden yalnızca Allah’tır. Bunun bilincinde olmak, insanın ruhen yükselmesini sağlar. Tövbe etmek, Allah’ın insanlara verdiği bir lütuftur. İnsan, fıtratında yer alan bu lütuf sayesinde hata yaptığı zaman tövbe etmek ister. Hata yapmak, insan için bir son değildir. Bu nedenle Allah, insanlara tövbe etmelerini bildirmiştir. Tövbe etmek, Kur’an-ı Kerîm’de de vurgulanan bir kavramdır. Bundan dolayı İslam alimleri, tövbe konusu üzerinde oldukça fazla durmaktadırlar.

Tövbe Etmek Allah İle Bir Bağdır

İnsan, hata yaptığında ve bu hatadan çok fazla pişman olduğunda tövbe etme ihtiyacı hisseder. Bu his, insana doğuştan verilmiştir. Çünkü Allah, insanların tövbe etmelerini buyurmuştur. Bir insan ne kadar fazla tövbe ederse, Allah ile olan bağı o kadar kuvvetli hale gelir. İnsanın tövbe etmesi, ilahi bir durumdur. Bu durum insanın içinden gelen bir histir. Tövbe hissi, insanın pişmanlık yaşaması ile orantılıdır. Pişman olan biri, kendisine ve vicdanına bir çıkış yolu arar. Bu çıkışı sağlayacak en önemli yol ise tövbedir. Bunun bilincinde hareket eden bir kimse, sürekli olarak tövbe etmek ister.

Hatalardan Kurtulmak İçin Tövbe Edilir

İnsanın hata yapması doğal bir durumdur. Bu hatalardan pişman olmak da doğaldır. Pişman olunan bir hata, tövbe kapılarının açılmasına vesile olur. Bundan dolayı da insan, tövbe etmek ister. Çünkü tövbe edildiğinde hatalarının affedildiğine inanır. Bu inanç içerisinde olan herkes, tövbe eder. İnsan bilmeden yaptığı hatalarda bile tövbe etmelidir. Çünkü Allah, insanın tövbe etmesi halinde katında daha fazla yükseleceğini söylemiştir.

Affedilme İsteği İnsana Tövbe Ettirir

Hatalı bir insan, başta Allah’a karşı hep mahcup olur. Çünkü birey, Allah’ın istemediği bir şeyi yaptığında huzursuzluk yaşar. Bu huzursuzluktan bir an evvel kurtulmak için de tövbe eder. Allah’ın kendisini affetmesini isteyen insanlar, her fırsatta tövbelerini dile getirmek isterler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu