Kimdir

Hz. Zekeriya Kimdir? Hz. Zekeriya’nın Hayatı

Hz. Zekeriya kimdir? Hz. Zekeriya’nın hayatı hakkında kısaca özet bilgi veriniz.

Hz. Zekeriya’nın Hayatı

Hz. Zekeriya İsrailoğullarına gönderilmiş, Kuran-ı kerim’de adı geçen peygamberlerden biridir. Zekeriya’nın soyu Hz. davud (a.s)’a hatta hz. yakub (a.s) a kadar uzamaktadır. Mesleği Marangoz’dur. Karısı Hz. Harun’un soyundandır ve adı İşa’dır. İsa, Hz. Meryem’in kardeşi aynı zamanda hz. İsa’nın da teyzesidir. Hz. Zekeriya ve karısı dindarlığın ve doğruluğun sembolleriydi. Akrabalarının çoğu gerçek inanç ruhundan yoksundu. Baştan çıkarıldıkça, kötü işler yapmaya eğilimliydiler. Doğru yoldan gidiyorlardı. Peygamber Zekeriya bu durum hakkında çok endişeliydi. Onun çocuğu yoktu ve ölümünden sonra vasfını elinde tutacak uygun bir kişi yoktu. İyi halefi olmak için bir erkek çocuğa sahip olmak istiyordu. Bir oğlunun, insanın soyu için sadece bir insan arzusunu tatmin etmesini istemedi.

Dini faaliyetlerin sıcaklığını korumak için bir oğlu olmasını istedi. Bir gece ibadethanesinde dua etti ve iyi bir oğulla kutsaması için Allah’a dua etti. İleri yaşta olduğunun, karısının kısır olduğunu ve herhangi bir konuyu gündeme getiremediğinin bilincindeydi. Dilediğini yapmak için güce sahip olan Allah’a tam inancı vardı. Peygamberlik anlayışı ile Allah’ın isteğini yerine getireceğini biliyordu. İnsanları doğru yönlendirebilecek varisi olarak hareket etmesi için iyi bir oğulla kutsanırdı. Sonsuz merhametindeki Allah, eşinin kısırlığının kusurunu ortadan kaldırarak anne olabildi. Peygamber Yahya’yı doğurdu. Onurlu, iffetli ve dürüstlerden bir peygamber olmaya mahkumdu. Peygamber Zekeriya oğlu büyüdükçe ve dindarlığın sembolü haline geldiğinde tatmin oldu. Bilgelik, itaat ve çilecilik ile süslendi. Peygamber Zekeriya yaşlılıkta bile Allah’ın dinini vaaz etmeye devam etti.

Peygamber Yahya ya da “Zekeriya oğlu Yahya” olarak İslam’da bir peygamber olarak onurlandırılır. Müslümanlar tarafından Tanrı’nın sözüne tanık olduğuna ve İsa’nın gelişini müjdeleyecek bir peygamber olduğuna inanılırdı. Babası Zekeriya aynı zamanda İslami bir peygamberdi. İslam geleneği, Yuhanna’nın Muhammed’in Miraç gecesinde tanıştığı peygamberlerden biri olduğunu ve Yedi Gök’e yükselişini sürdürüyor. Muhammed’in iki cennette İsa ile tanıştığı ve Muhammed’in başmelek Gabriel ile üçüncü cennete çıkmadan önce iki kardeşini selamladığı söylenir. Yahya’nın hikayesi, Müslüman mültecilerin Habeşistan’a Göçü sırasında Habeş Kralı’na da anlatıldı.

Peygamber Zekeriya yaşlılıkta bile Allah’ın dinini vaaz etmeye devam etti. İsrailliler, yaramazlık ve kötülük yapma eğilimindeydi. Peygamberimizin öğretilerini görmezden gelmekle kalmadılar, ona da işkence ettiler. Peygamber Zekeriya doğal bir ölümle ölmedi. Bir gün İsrailliler onu öldürmeye karar verdiler. Kendini ağacın örtüsüne sakladı. Yahudiler ağacın o kısmını görmeye başladılar. Peygamber Zekeriya hafif bir çığlık bile atmadı. Bedeni iki parçaya ayrıldı.

Hz. Zekeriya’nın Duası

Hz. Zekeriya’nın evlat sahibi olmak için (Hz. Yahya’nın doğması için) Allah’a ettiği dua’dır.

Evlat sahibi olmak için bu duayı okuyabilirsiniz.

Rabbim, Beni tek (yalnız başıma çocuksuz) bırakma. Sen varislerin en hayırlısısın (Her şeyim sana kalacaktır)  [Enbiya 21/89]

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu