Arşiv

Fosil Yakıtların Zararları

Fosil yakıtların zararları hakkında kısaca bilgi veriniz.

Fosil Yakıtların Zararları Nelerdir?

Milyonlarca yıl önceden günümüze gelen bir canlı kalıntısının yani fosil yakıtların zararları ne olabilir ki şeklinde düşünüyor olabilirsiniz fakat bu yakıtların  dünyaya neredeyse faydalarından çok zararları vardır.  Üstelik tüm bu zararlar insanlar tarafından artık bilinçli olarak yapılmaktadır. Neyse ki günümüzde bilinçlendirme dernekleri, kuruluşları sayesinde insanlar bu konu hakkında bilinçlenmeye başlıyor. Fosil yakıtların başlıca zararlarından bir kaçı tanesini saymam gerekirse bunlar; asit yağmuru oluşumuna neden olması, iklim değişikliği yaratması ve karbondioksit oranını arttırması gibi global çevre zararları olmaktadır. Fosil yakıtların bir başka zararı da küresel ısınmanın sebepleri olarak gösterilebilir.

  • Fosil kaynaklar yakılarak kullanılır ve yakıldıkları zaman da çevreye zararlı gazlar yayarlar. Bu gazlar tüm ekolojik dengeyi bozmaktadır.
  • Kömürün yoğun olarak kullanıldığı ülkelerde solunum yolu hastalıkları büyük bir artış göstermektedir.
  • Deniz yolu ile taşınan petrolün kaza sonucu denize dökülmesi ile denizdeki tüm ekolojik denge zarar görür ve bu kazalar bazen geri dönüşü olmayan zararlara kadar gider.
  • Asit yağmurlarına sebep olurlar.
  • Ülkeler fosil yakıtlar uğruna (özellikle petrol için) başka ülkelere savaş açmaktadır. Bu açılan savaşlar sonucunda ise yüz binlerce insan katledilmiştir.

Fosil yakıtlar her ne kadar insanlığın hayatında yer edinse de pek çok olumsuz özelliği de mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu