Arşiv
Trend

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Halk arasında fakirlik kâğıdı olarak da isimlendirilen Fakirlik Belgesi ile sağlık desteği, çocuklu aileye çocuk yardımı, burs ve eğitim desteği  gibi bir çok yardımdan faydalanmak mümkündür. Bu yardımlardan faydalanabilmek için öncelikle resmi olarak fakir olduğunuzu kanıtlamanız ve fakirlik belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Fakirlik belgesi nereden ve nasıl alınır yazımızı devamında detaylı bir şekilde anlatıyor olacağız.

Fakirlik Belgesi Nedir?

Fakirlik belgesi, maddi durumu iyi olmayan yoksul vatandaşların ilgili kamu kurum ve kuruluşlardan gerekli yardımları alabilmesi için gerekli resmi belgedir. Bu belge sayesinde kişi maddi durumunun iyi olmadığını ve yardıma muhtaç olduğunu resmi olarak kanıtlamış olur. Yardım kuruluşları da yardım edilecek aileleri bu yolla belirlemiş olurlar.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi E-devlet üzerinden kolayca alınabileceği gibi ikamet edilen mahalle muhtarlığına yapılacak şahsen müracaat sonrası da alınabilir. Bu belge herkes için değil,  sadece gerçekten yardıma muhtaç kişiler içindir. Bu nedenle müracaat eden kişiden belli başlı bazı fakirlik belgesi şartlarını taşıyıp taşımadığını kanıtlaması istenebilir.

Fakirlik Belgesi Almak için Gereken Şartları

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Sosyal güvencesi olmamak
  • Aile içerisinde kişi başına düşen tutarın asgari ücretin 3/1 den az olması
  • İkamet ettiği mahalle muhtarlığına gitmek

Fakirlik Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Başta Eğitim olmak üzere Kömür,  Gıda, Sağlık, Nakit para yardımı, Giyim ve Çocuk bakım yardımlarında Fakirlik belgesi ile faydalanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus bazı yardım kuruluşları yardım etmek için fakirlik belgesinin yanında gelir testi de istemektedir. Eğer daha önce gelir testi yaptırmadıysanız E-Devlet üzerinden gelir testi yaptırmak için  turkiye.gov.tr/ashb-gelir-testi-sonucu-sorgulama bağlantısını kullanabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Örneği İndir

Bazı muhtarlıklarda yazıcı bulunmamakta, bulunsa bile çoğu zaman bozuk yada arızalı olmaktadır. Yada bir zamanlar farklı bir evrak almak için gittiğimde olduğu gibi o an elektrikler muhtarlıkta kesilmiş olabilir.  Bu yazımızda sürecinizi hızlandırmak için Fakirlik Belgesi Formunu hem PDF hem de Word (.docx)  formatında hazırladık.

fakirlik belgesi
Fakirlik Belgesi Word indirmek için tıklayın.
fakirlik belgesi
Fakirlik Belgesi PDF indirmek için tıklayın.

İlgili formu herhangi bir kırtasiyeden çıktısını alabilirsiniz. Belgenin resmi evrak niteliği taşıması için Muhtar tarafından kontrol edildikten sonra Islak imza atılıp, mühürlenmesi gerektiğini unutmayın.

Fakirlik Belgesi Sıkça Sorulanlar

Fakirlik belgesi kimlere verilmez?

18 yaşın altındaki kişiler, sigortalı olanlar, ailesinde kişi başına düşen gelirin asgarin ücretin 3/1 den fazla olanlar fakirlik belgesi alamaz.

Fakirlik kağıdı ne işe yarar?

Fakirlik kağıdı sosyal yardımlardan faydalanabilmek için yoksul vatandaşlara verilen resmi evraktır.

Fakirlik belgesi neye göre verilir?

Fakirlik kağıdı yada belgesi verilirken maddi açıdan sıkıntı çeken ve temel yaşam ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar seçilmektedir.

Fakirlik maaşı ne kadar?

2022 yılı için Fakirlik Maaşı aylık 1037,96 TL’dir. Bu tutar TC Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ödenmektedir.

Muhtaçlık sınırı ne kadardır?

Muhtaçlık sınırı yasal olarak asgari ücretin 3/1 oranındadır. Ailesinde kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin 3/1’inden daha az olan kişiler bunu kanıtlayabilmeleri durumunda resmen muhtaç sayılırlar. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu