Arşiv

Edebiyatın Diğer Bilim Dallarıyla İlişkisi

Bu yazımızda Edebiyatın diğer bilim dallarıyla ilişkisi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Fakat öncesinde edebiyat nedir kısaca bir hatırlayalım. Edebiyat, kişinin duygu ve düşüncesini kendine özgü bir dil kullanarak, estetik kurallar çerçevesinde yazılı veya sözlü olarak dile getirmesidir. Edebiyatın konusu insan olduğu için insanı ilgilendiren bütün bilim dalları edebiyatla bağlantılıdır. Edebiyat insanlarda estetik duyguları uyandırmak için ve ruhen mutlu olmak için ortaya konulan özgün eserler ve ürünlerdir. Edebi eserler orijinal ve ustalık sonucunda ortaya çıkarak değerlendirilir.  Bu anlamda sanatla yakından bağlantılıdır. Eserlerin sanatsal değerleri olduğu için edebi anlamda eserler sanat dalları ile ilişkilendirilebilir. İnsanlar tarafından meydana getirilen konusu insan olan edebiyat, tıpkı sanat eserlerinde olduğu gibi insanlarda güzel duygular ve estetik zevkler uyandırır. Edebiyatın diğer bilimlerle ilişkisi oldukça fazladır.

Edebiyat tiyatro ile sinema ile resimle ve hatta müzikle ilişkili olduğu için sanat dalları ile ilişkisi vardır. Edebiyatın diğer sanat ve bilim dalları ile etkileşim içinde olması edebiyatın birikimlerinin kuşaktan kuşağa aktarılmasını ile gerçekleştirilir.

Edebiyatın sanatla olan ilişkisinin yanı sıra konusu insan olan birçok bilim dalı ile de ilişkisi bulunmaktadır.  Geçmişten günümüze kadar gelen edebi kaynaklarda o zamanın iklimi, tarihi, toplumsal olayları ve kişilerde oluşturduğu psikolojik durumlar edebi eserlere yansımıştır. Edebi kaynaklar incelendiğinde hangi bilim dallarının esintilerinin yer aldığı fark edilmektedir.

Edebiyatın diğer bilimlerle olan ilişkisini şöyle sıralayabiliriz;

  • Edebiyatın Sosyoloji ile ilişkisi; sosyoloji toplum bilimidir ve toplumu inceler. Konusu insan olduğu için edebiyatla ilişkilendirilmektedir.
  • Edebiyatın Felsefe ile ilişkisi; Felsefe düşünce ile alakalıdır ve konusu insandır. Edebi eserlerde de düşünceler ve insanlarla ilgili eserler verilir.
  • Edebiyatın Coğrafya ile ilişkisi; coğrafya insanların yaşadığı yerleri yaşadığı iklimleri inceler. Konusu insan olan tüm bilim dalları edebiyat ile bağlantılıdır.
  • Edebiyatın Tarih ile ilişkisi; tarih geçmiş ile alakalıdır ve geçmişi inceler. Geçmişteki olayları insanları ve insanların yaptıklarını inceler.
  • Edebiyatın Psikoloji ile ilişkisi; insanların hareketlerini ve davranışlarını konu edindiği için psikoloji ile yakından bağlantılıdır.

Konusu insan ve insanları ilgilendiren her şey kısacası edebiyatı da ilgilendirir. Bu anlamda insanı ilgilendiren tüm bilimler edebiyat ile ilişkilendirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu