Kimdir

Christy Brown Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Christy Brown Kimdir:  İrlandalı yazar ve ressam.
Doğum tarihi: 5 Haziran 1932, İrlanda
Ölüm tarihi ve yeri: 7 Eylül 1981, İngiltere

Christy Brown Hayatı

Yalnızca on üçünün hayatta kalabildiği, yirmi üç çocuklu bir aileden gelmekte olan Christy Brown, duvarcı bir ailenin çocuğu olarak Dublin’de dünyaya gelmiştir. Doğuştan beyin felçli olarak doğan ünlü yazar, bu hastalık sebebiyle konuşmasını ve hareketlerini kontrol edememiştir. Yalnızca sol ayağı hariç… Ama yaşadığı hiçbir zorluk, gerek tekerlekli iskemleye mahkum olması olsun gerek yardıma muhtaç yaşamak zorunda kalması olsun, onun İrlanda edebiyatının en büyük yazarları arasına girmesine engel olmamıştır.

Çocukluğu süresince kendisini sürekli ziyarete gelen sosyal hizmet görevlisi Katrina Delahunt, onun sanat ve edebiyata olan yatkınlığını fark etmiştir. Böylece yeteneğe dönüştürülmesi adına oldukça yardımcı olmuştur. Annesinden de büyük bir destek alan Brown, kontrol edebildiği tek uzvu olan sol ayağını kullanarak yazmayı ve çizmeyi öğrenmiştir.

Kısa bir zaman içinde de önemli bir ressam haline gelen yazar, çocukluğunda formel bir eğitim görmese de kilise okuluna gitmiştir. Ünlü yazar Dr. Robert Collis sayesinde de edebiyat alanındaki yeteneği keşfedilmiştir. Collis, kendisine bu alanda yardımcı olmuş ve aynı zamanda meşhur “Sol Ayağım” eserinin de basılmasını sağlamıştır.

Duyarlı bir zekâsı olan Christy Brown harika bir hayal gücüne sahiptir. Sadece sol ayağını kullanarak 1954’te yazdığı My Left Foot (Sol Ayağım) otobiyografik eseridir. Kitabında ise konuşamamasının yaşattığı acizlikten, sol ayağı ile kalem tutmaktan ve ailesi sayesinde tekrar hayata sarılmasından bahsetmektedir. Hayat hikâyesini yazdığı Sol Ayağım kitabında annesine sıklıkla teşekkür etmektedir. Ailesi onunla hep gurur duyduğunu belirtmiştir.

Yalnızca sol ayağını kullanarak yazdığı eserler, onun dünya çapında bir üne kavuşmasını sağlamıştır. Ayrıca resim yapmayı ve daktilo kullanmayı da bir tek sol ayak parmağını kullanarak öğrenmiştir. Baş rolünü Daniel Day-Lewis’in oynadığı kitabının filminde kendi hayat hikayesiyle çok büyük başarı kazanmıştır. Aynı stilde yazdığı diğer kitabı de en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Tüm hayatını Dublin’de geçiren Christy Brown, Londra’yı birkaç kez ziyaret etmiş, bir kere ise Amerika’ya gitmiştir. 1972 yılında Mary Carr ile evlenmiştir. İrlanda’nın başkenti olan Dublin’de ise 1981’de hayatını kaybetmiştir.

Christy Brown Eserleri

Romanları

  • Parlak Meslek
  • Yaz Üzerinde Gölge ve
  • Vahşi Zambaklar

Şiirleri

  • Toplu Şiirler’de derlemiştir.

Otobiyografi

  • Sol Ayağım

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu