Kimdir

Çete Ayşe Kimdir? Çete Emir Ayşe’nin Hayatı

Çete Ayşe Hayatı

Tarihler 1984 yılını gösterdiğinde Aydın Merkez İmamköy’de dünyaya gözlerini açmıştır. Çete Ayşe‘nin babasının ismi  Mustafa’dır. 1910 yılında ise Kayıcıklı Mustafayla dünya evine girmiştir. Evliliğinden ise iki kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

1915 yılında Çanakkale cephesi savaşları sürerken eşi Mustafa da  cephe de   savaşmıştır. Cephede eşinin şehit düşmesi sonucunda  Ayşe,  tekrar İmamköye yerleşerek hayatını burada sürdürmeye devam etmiştir. Aydın ve beraberine İmamköye düşmanların ele geçirmeye başlamasıyla, Umurlu’daki Sancaktar Ali Efe grubunda yer alır. İlk olarak Kepez de savaşırken daha sonrasında ise Aydın cephesinde yer almıştır. Aydın şehrinden düşmanın çıkarılması sonucunda yeniden köyüne geri dönmüştür. Yunanlılar boş durmayarak işgallerini yeniden sürdürmeye devam eder. Yeni bir Aydın şehrinin işgali ile karşı karşıya kalındığında Yörük Ali Efe grubuna katılmıştır. Köşk cephesindeki muharebelerinde yer alan Çete Ayşe, milli mücadelenin en önemli örneklerinden biri hal ine gelmeyi başarmıştır. Milli Mücadele örneği sergilemesinden dolayıdır ki Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından kendisine bir teklif sunulur. Kendisine gelen teklifle  TBMM kırmızı şeritli İstiklal Madalyasına layık görülür. Çete  Ayşe daha bunlar gibi nice savaşlara katılmıştır.

Kurtuluş  savaşı sonuna kadar pek çok mücadele içerisinde yer aldı. Kadınların içerisinde aslında  bir pehlivan yattığını en güzel şekilde göstermiş oldu. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de saygı duyulan önemli kadın kahramanlarımızdan birisidir. Özellikle Çete  Ayşe ile bilinen en önemli özelliklerden birisi de şehit olan kocasının kendisine  tek kalan küpelerini bozdurup tüfek almasıdır.  Satın aldığı tüfekle birlikte ilk işi Yörük Ali Efe’ye katılmak olmuştu.

Onun bu yapmış  olduğu erdemli  hareket, kadınların vatanına göz dikildiği zaman neler yapabileceklerini çok net bir şekilde açığa sermesine neden oluyordu.

Tarihte Çete  Ayşe

Çete Ayşe Kurtuluş Savaşının en önemli simgelerinden birisidir. Kurtuluş savaşında savaşmış  Türk kadın askerdir. Göstermiş  olduğu bu kahramanlığından dolayı da kendisine ilk istiklal madalyası verilen Türk kadın asker olmasıyla bilinir. Kuvayı Milliye arasında yer alan Çete  Ayşenin elinde hiçbir şey yokken bile sopasıyla  küreğiyle adeta bir erkek gibi savaşmış olan cesur bir kadındır. Tamamı genç kızlardan oluşan grubuyla b irlikte Anadoluna kadınına her daim öncülük etmeyi de başarmıştır.  Bu sayede yapmış olduğu mücadeleci ruhu ve özgüveniyle de Anadolu kadınlarının da kısa süre içerisinde güvenini kazanmaya başlar hale gelmiştir. Tarihe geçen Türk kadın askerin hafızalarda iz bırakmaya neden olacak sözleri ise hiç unutulmuyor. Bu sözlerini şu şekilde takdim etmiştir. ”Bazı kadınların içinde bir pehlivan, bazı erkeklerin içinde korkaklıklarından dolayı bir kadın gizlidir.” diyerek savaş zamanı geldiği zaman  her kadının da içinde bir pehlivan hazır da olduğunu belirtmek istemiştir.

Çete  Ayşe Nerelerde Savaşmıştır?

Milli Kuvayı birlikleri içerisinde yer alan Çete Ayşe pek çok yerde yer almıştır. İçindeki hırs ve kararlılık ateşi tarihin en   cesur kadınlarından biri haline gelmesine neden olmuştur.  Şehrin düşman işgallerinden kurtulması için her yolu denemiştir. Çete  Ayşenin  savaştığı yerlere bakıldığı zaman ise mamköy’den Umurlu’ya, Aydın’a, Dalama, Kepez’i de içerisine alan bir mücadele örneği göstermiştir. Yunan ordusunun bu bölgeleri işgal edipte abluka altına almasına kesinlikle izin vermemiştir.

Milli Mücadelenin Kadın Kahramanı Çete Ayşe günümüz de hala saygıyla anılır. Onun ruhunda ki cesurluk, kararlılık ve milli mücadele aşkı şimdiki kadınlarımıza da  en güzel şekilde örnek almıştır. Bir başka deyişle cephe de  bir erkek gibi savaşan  Çete Ayşe, kadınlarımızın örnek alarak gurur duyduğu bir isim olarak tarihe altın harflerle yazılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu