İcatlar

Buzdolabının icadı, Buzdolabını Kim Buldu?

Buzdolabının icadı 1805 yılında Jacob Perkins tarafından yapılmıştır. Buzdolabı patent’de yine Jacob tarafından alınmıştır (1834).  Jacob’un yapmış olduğu bu buzdolabı buhar sıkıştırma yöntemi ile çalışmaktaydı. İçerisine konulanları oda sıcaklığının altında muhafaza ederek gıdaların çürümesini ve bozulmasını önlüyordu.

Buz dolabının icadı 1800’lü yıllarda yapıldı fakat ilk ev tipi buzdolabı, 1913 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago şehrinde kullanılmaya başlanmıştır.  Bu dönemde ilk kez kullanılmaya başlanan buzdolabının markası Domelre’dir. Domelre markası tarafından üretilen buzdolapları elektrikle çalışmaktaydı ve boyutu sadece küçük bir ayakkabılık kadardı. Bu nedenle içerisinde fazla yiyecek depolanamıyordu. Çünkü ahşap gövde ile kaplanmış olan buzdolaplarının soğutma mekanizmaları dolabın üst kısmında yer alıyordu ve büyüklüğü ise dolabın büyüklüğünün yarısı kadardı.

Gelişen teknoloji ile birlikte buzdolaplarının motorları küçültüldü ve  depolama için ayrılan alanlar genişletildi. Motorlar, Buz dolaplarının içine entegre edildi ve daha kompakt bir tasarıma sahip oldu. Günümüzde ise daha az enerji tüketen ve daha geniş iç bir iç hacme sahip olan, donduruculu Otomatik Defrost özellikli (No FROST) buzdolapları üretilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu