Arşiv

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir enerji kaynakları dünyada bitmeyecek olan kaynaklardır. Her ne kadar ömrü olsa da bu kaynakların ana nedeni dünyada var olduğu sürece enerji bakımından sürekli olarak kendini yenileyebilecektir. Yenilenebilir enerji kaynakları süresiz olarak kullanılabilir ve bitmeyecek olan kaynaklar olarak ifade edilmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları dünya üzerinde sürekli olarak kendini yenilediği ve bitmediği için yenilenemez enerji kaynaklarına göre kullanımı daha iyidir. Her zaman daha avantajlıdır.

  1. Rüzgar Enerjisi: Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelmektedir. En önemli enerji kaynağıdır. Dünyada rüzgar bitmeyeceği için yenilenebilir enerji kaynağının başında gelmektedir. Rüzgar enerjisi ile ülkemizde elektrik elde edilmektedir. Bu enerjiden yararlanmak için yüksek rakımlı ve rüzgarın kuvvetli olduğu yerler tercih edilmektedir.
  2. Güneş Enerjisi: Güneşin sönme ihtimali çok uzak olduğu için bu da kendini yenilenebilir enerji kaynakları arasında göstermektedir. Güneş sisteminin enerjiye dönüştürülerek kullanılması durumudur. Çoğu gelişmiş ülkelerde bununla ilgili önemli çalışmalar yapılmaktadır. Gelişmekte olan ülkemizde de güneş enerjisi çalışmaları devam etmektedir. Güneş panelleri ülkenin çeşitli yerlerinde varlığını sürdürmektedir. Güneş panelleri sayesinde ülkeye elektrik akımı temin edilmektedir.
  3. Yer Altı Suları – Jeotermal Enerji: Yer altında sıcak su kaynakları bulunmaktadır. Bu sıcak su kaynakları, bazı durumlarda yeryüzüne çıkmaktadır. Jeotermal enerji adı verilen bu sistem sayesinde enerji olarak kullanılması mümkündür. Jeotermal enerjisinden de elektrik üretimi meydana gelmektedir.
  4. Dalga Enerjisi: Denizdeki dalgaların enerjisi kullanılarak elektrik üretilmektedir. Bunun için çok kuvvetli dalgalar gerekmektedir. Ülkemizde ne yazık ki bu aşamada bir elektrik üretimi söz konusu değildir. Daha çok dalga boyu uzun ve kuvvetli olan, denize kıyısı bulunan ülkelerde dalga enerjisi ile elektrik üretimi söz konusudur.
  5. Biyokütle Enerjisi: Canlıların atık ve artıklarını kullanarak enerji üretimidir. Genellikle çöplerden enerji üretimi yapılmaktadır. Bu durum da gelişmiş olan ülkelerde söz konusudur. İsviçre biyokütle enerjisi ile elektrik üretimi sağlamaktadır. Bu enerji sayesinde ülkede çöp bulunmadığı için çevre ülkelerden çöp satın almaktadır.

Görüldüğü üzere yenilenebilir enerjiler, yenilenemez enerjilere göre daha doğal olan ve doğada bulunan, bitmesi muhtemel olmayan kaynaklardan üretilen enerji oluşumlarıdır. Bir kısmı ülkemizde enerji kaynağı olarak kullanıldığı gibi, bir kısmının da yapılabilmesi için hem yeterli zemin hem de maddi kaynak olmamasından dolayı tercih edilmemektedir. Yenilenebilir enerjiler kullanım açısından temiz ve güvenli durumlardır. Çevre kirliliğinin önüne geçmekle kalmayıp ülkenin de kalkınması açısından büyük önem taşımaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu