İcatlar

Yazıcının icadı, Yazıcıyı Kim Buldu?

İlk yazıcının icadı 1938 yılında Chester tarafından Xerox ya da elektro fotoğrafı olarak kuru baskılama tekniğiyle yapılmıştır.

İlerleyen zamanlarda EARS adı verilen Xerox Palo Alto Araştırma Merkez’inde yapılan 2 yıllık araştırma sonucunda ilk olarak lazerli yazıcı geliştirilmiştir. İlk hızlı yazıcı ise 1953’de Remington-Rand tarafından Univac model bilgisayarda kullanılmak üzere diğer yazıcılardan esinlenerek üretilmiştir. İlk nokta vuruşlu yazıcı da IBM tarafından, 1957 yılında üretilmiştir. 1976 yılında günümüzde en çok kullanılan yazıcı türü olan mürekkep püskürtmeli (inkjet) yazıcı üretilmiştir.

Yazıcı türleri

Günümüzde kullanılan diğer yazıcı türleri şunlardır: Nokta vuruşlu Yazıcı, baskı için düzenlenmiş iğnelerin bilgisayar üzerinden gelen dokümanların elektro mıknatısla bilgisayar ve kâğıt üzerinde nokta vuruşuyla kopyalama yapan yazıcılardır. Sınırlı çözünürlük, grafik yetenekleri, sesli çalışma ve düşük hızları gibi olumsuzlukları olduğu için pek tercih edilmez.  Bu tür yazıcılar karbon kopya üretilmesinde ve hızlı kopyalamada kullanılırlar. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, kâğıt üstüne ortalama hızdan daha yüksek hızla mürekkep püskürtme dosya yazılımını sağlar. Bu tür yazıcılarda farklı hızda mürekkep püskürtme yöntemleri olanları da daha sonra üretilmiştir.

Değişik mürekkep püskürtmeli yazıcılar mürekkebi farklı metotlarla kâğıda püskürtmektedirler. Bunlardan birisi ısıl püskürtücü yazıcılardır. Bu türde, yazıcı kafasında bulunan püskürtme odalarında küçük dirençler sayesinde mürekkep yaklaşık 300 °C’ ye kadar ısıtarak kâğıda yazdırır. Buharlaşan mürekkep bir baloncuk oluşturur ve bu oluşan baloncuk genişledikçe mürekkep yazıcı kafasında bulunan iğneciklerinden kâğıda doğru akmaya başlar. Baloncuk sonunda patlayarak bir vakum oluşturur, bu vakum ile birlikte daha çok mürekkep yüksek bir hızla kâğıda püskürtülür.

Günümüzde en çok kullanılan yazıcı türlerinden biri olan lazer yazıcılar, sessiz, yüksek baskı kalitesine sahip ve diğer yazıcılara göre daha hızlı ve en iyi şekilde baskı yapan yazıcılardandır. Toner ile kâğıt üzerine dokümanların yazılmasını sağlanır.  Bir diğer yazıcı türü ise ısıl yazıcı, Bu yazıcılar ısıya duyarlı olduğundan baskı yapılan kâğıdın üzerinde belirli bölgelerde kâğıdın alt kısmında bulunan bölge yazıcı tarafından uzatılarak o noktalarda rengin siyaha dönmesi ile baskı yapan yazıcı türüdür.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu