Arşiv

Vadisseyl Muharebesi (Vadisseyl savaşı)

Vadisseyl Muharebesi yada Vadisseyl savaşı,  Osmanlılar ile Portekizliler arasında yapılmıştır (1578).

XVI. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlılar ve Portekizliler, Fas’ı egemenlikleri altına almak istiyorlardı. Osmanlılar daha önce Trablus, Tunus ve Cezayir’i ülkelerine katmışlardı. Fas hükümdarı olan Ebu Abdullah Muhammed Mütevekkil, Portekizliler ile anlaştı. Osmanlı bu durumu iyi karşılamadı. Muhammed’in kardeşlerinden Abdülmelik ‘i Fas hükümdarı yapmayı uygun gördüler.

Cezayir beylerbeyi Ramazan Paşa, Abdülmelik ile birlikte Fas’a girerek Fas şehrini ele geçirdi. Böylece Abdülmelik Fas hükümdarı oldu. Muhammed,  Marakeş şehrine çekildi. Ramazan Paşa dönüşünde Muhammed’in ordusunu yenilgiye uğrattı. Böylece Fas Osmanlı koruyuculuğuna alınmış oldu. Muhammed, Portekiz kralı Sebastiyan’dan yardım istedi. Portekiz kralı, İspanya’dan yardım yardımcı kuvvetler alarak 80 bin kişilik bir ordu ile Fas’a çıktı.

Abdülmelik’te Osmanlılardan kendisini korumasını istedi. Ramazan Paşa, 60 bin kişilik ordu ile  Portekizlileri Vadi’s Sebil‘de karşıladı. Portekizliler 40 bin tutsak verdiler. Savaşta Portekiz kralı ve Muhammed öldüler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu