İcatlar

Trenin icadı, Treni Kim Buldu?

Trenin icadı ve tarihsel gelişimi hakkında neler biliyorsunuz? İlk treni kim buldu yada kim icat etti hiç merak ettiniz mi? İşte Cevabı…

Trenin icadı

İlk Trenin icadı , 1800’lü yılların başlarında, İngiltere’de, yine İngiliz bir maden mühendisi olan Richard Trevithick tarafından yapılmıştır.

Trenin icat edilme süreci çok trajikomik bir hikâyeye dayanmaktadır. İngiltere’nin Pennydarran bölgesinde mühendis olarak çalışmakta olan Richard, maden işletmecisi olan bir kişi ile tartışmaya tutuşur.  Richard, çalışmakta oldukları Pennydarran bölgesinden Cardiff şehrine kadar bir buharlı demir yolu makinesi aracı düzerek, 10 ton ağırlığında yükü taşıyabileceğini öne sürdü.

Madem işletmecisi kişi ise Richard’ın bu söylemlerine karşılık alaycı bir tavır sergileyerek oradan iddiaya girerek ayrıldı. Pennydarran-Cardiff arasındaki mesafe o gün şartları ile 16 km olarak kabul ediliyordu. Richard bu iddia sonucunda buharlı makine ve treni icat etti fakat 10 ton ağırlığındaki yükü Cardifff’e ulaştıramadı. Bu tarihten itibaren trenin mucidi George Stephenson kabul edilmektedir. Tren icadı olarak kabul edilen resmi tarih, 6 Şubat 1804 olarak kabul edilir.

George Stephenson tren icadı mucidi olarak tanınan bir bilim insanıdır. Bu tarihten itibaren buharlı bir demiryolu aracı üretime konulmaya başlanmıştır. Kısa bir süre içerisinde George, tüm peron, vagon,  lokomotif vb. tasarımları çizerek üretime sokmuştur. 27 Eylül 1825 tarihinde ise ilk insan taşıyan tren icadı gün yüzüne çıkmıştır. Yine George Stephenson tarafından gerçekleştirilen bu buluşun yolculuğu, İskoçya’nın Darlingthon ile Stockton şehirleri arasında gerçekleşmiştir. İngiltere’den sonra sırasıyla; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Rusya ve İspanya’da da tren sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu