Kimdir

Thomas Edison Kimdir? Hayatı ve İcatları

Ampulün mucidi: Thomas Edison Kimdir? Tam adı Thomas Alva Edison‘dur. 1847 Amerika doğumlu, ünlü mucit ve iş Adamı. Yapmış olduğu ampul tarihteki en önemli ve en verimli icat olarak kabul edilmektedir.

Hayatı

1847 yılında Amerika’da dünyaya gelmesiyle başlamıştır. Yedi yaşına kadar doğduğu yer olan Ohio’da yaşayan Edison, yedi yaşına geldiğinde bazı ailevi sebepler dolayısıyla ailesi ile birlikte Michigan’a göç etmiştir. Eğitim hayatına Michigan’da başlamış olan Edison, okulda parlak bir öğrencilik hayatı yaşayamamıştır. Öğretmenleri tarafından algılama yetersizliği olduğu düşünülen Edison, kısa bir süre sonra okuldan atılmıştır. Eğitim hayatının aldığı bu kötü darbe sonrasında, ailesinden büyük bir destek görmüş ve tam üç yıl boyunca özel öğretmenler aracılığı ile eğitimine devam etmiştir. Özel ders aldığı dönemlerde oldukça meraklı davranışlar sergileyen Edison, başlangıçta kimya ve fizik alanlarına ilgi duymuştur.

Thomas Edison henüz on yaşında iken, evlerinin bodrum katına kendi imkanlarıyla basit bir kimya laboratuvarı kurmasıyla başarmıştır. Kurduğu laboratuvarda, volta kapları ile çalışarak elektrik akımı elde etmeye çalışmıştır. Annesi ve öğretmeninin ona kazandırdığı okuma alışkanlığı sayesinde, sürekli olarak okuyup araştırmalar yapmıştır.

Thomas Alva Edison, 12 yaşına geldiğinde ailesine yardımcı olabilmek adına bazı işlerde çalışmıştır. Bu dönemde, istasyonlarda gazete ve dergi satarken aynı zamanda kendisine ait olan basit bir baskı makinesi ile küçük bir gazete basıp satmıştır. Bastığı bu gazete, “Weekly Herald” adı ile bilinmektedir. Buradan kazandığı parayı kimya laboratuvarına yatırmıştır. Faraday deneylerini tekrarlayan Edison, yaptığı çalışmalar hakkında çok sayıda not tutmuştur.

İcatları

Bir gün, çalıştığı tren kabininde deney yapmak isteyen Edison, bir aksilik sonucunda trende yangın çıkmasına sebep olmuş ve buradaki işini kaybetmiştir. Bunun ardından, Amerika Birleşik Devletleri’nde iç savaşında başlamasıyla da birlikte savaşa giden telgrafçıların yerini doldurabileceği bir işe girmiştir. Bu işe başladığı zaman henüz 16 yaşında olan Edison, yeni bir telgraf makinesi geliştirerek ilk icadını yapmıştır. Telgrafçının ofiste olmadığı zamanlarda mesajların kaydedilebileceği bir cihaz tasarlayan Edison, telgraf şirketindeki işini de yine bir deney sonucunda masalara zarar vermesi sebebi ile kaybetmiştir. Sonuçta yeniden işsiz olan Edison, 1869 yılında çevresindeki tanıdığı insanlardan bir miktar borç alarak New York’a gitmiştir. Burada bir borsa şirketinde işe girmeyi başarmıştır.

Edison, borsa şirketinde işe başladığı yıl, aynı anda 4 adet telgraf çekebilen bir alet tasarlamıştır. Yaptığı çalışmaların ardından bu aletin patentini almayı başarmıştır. Edison, geliştirmiş olduğu bu ürünün üretim haklarının tamamını 40.000 dolara satmıştır. Yaptığı buluşların sayısını arttıran Edison, elindeki tüm cihazların patentlerini satarak 1874 yılında kendine oldukça gelişmiş bir endüstri araştırma laboratuvarı kurmuştur.

 

Ampulün mucidi: Thomas Edison

Thomas Alva Edison, Amerika Dinamo Makinesi imalatçısı olarak bilinen William Wallace’in daveti ile elektrik lambalarını incelemiştir. Bu inceleme sonrasında, elektrik ışığı fikrini olgunlaştırmıştır. Şehirlerde aydınlatma amacı ile kullanılan gaz lambaları ve mumların yerini alabilecek potansiyele sahip olan bu fikir için arkadaşları ile bir araya gelerek araştırmalar yapmıştır. Yaklaşık 40 – 50 arkadaşı ile çalıştığı bilinmektedir. Çok sayıda deney ve çalışma yapmış olmalarına rağmen, bir türlü dayanıklı ve ucuza mal olan ampulü üretmeyi başaramamışlardır. Çalışma arkadaşlarının pes etmesi, Edison’u yıldırmamış ve çalışmalarına devam etmiştir. O dönemlerde yaptığı çalışmalar hakkında her bir adımı not eden Edison, zaman zaman notlarını gözden geçirerek neyi atladığını anlamaya çalışmıştır.

Bir gün, nerede hata yaptığını düşünürken aklına gelen fikir ile çalışanlarından bir yumak ipliğin küçük parçalara ayrılmasını ve kömürleştirilmesini istemiştir. Yapılan bu deney sonrasında, ampul içerisinde yer alan iplik elektrik aldığı an kızararak sarı bir ışık üretmiştir. Ampulün uzun saatler boyunca sönmemesi, Edison’un amacına ulaşmış olduğunu anlamasına yetmiştir.

Edison, uzun süre yanan ampulü icat etmesinin ardından bir elektrik santrali kurarak yaklaşık 900 binaya elektrik sağlamayı hedeflemiştir. 4 Eylül 1882 tarihinde, kente elektrik akımı verilmiş ve çok sayıda evin içerisinde ampullerin yandığı görülmüştür. Ampulün icadı sayesinde, Thomas Alva Edison yaşadığı dönemin en meraklı bilim insanı ilan edilmiştir. İnsanlık tarihi adına son derece önemli olan bu buluşu ile herkes tarafından bilinen bir kişi olmayı başarmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu