Arşiv

Peygamberimizi Örnek Aldığımızda Hayatımızda Meydana Gelecek Değişiklikler

Yüce yaratıcımız Allah’ın insanlara son Peygamber olarak gönderdiği Hz.Muhammed’in hayatı ve ahlakı Kur’an-ı Kerim’di. O’nu Allah insanlığa güzel bir örnek olması için göndermiştir. Peygamber efendimizin yüce bir ahlak olarak yaratıldığı Kuran’da söylenmiş, kendisi de insanlığa güzel ahlakı öğretmek için gönderildiğini belirtmiştir. Hz. Muhammed’i yakından gören ve tanıyanlar, O’nu örnek alarak hayatlarını O’nun gibi yaşamayı amaç belirlemişlerdir. Peygamberimizin gösterdiği davranışlara ve yarattığı sosyal adalete insanoğlu ulaşabilirse kurtulacak, örnek alırlarsa da o mutluluğa erişecektir.

Peygamberimizi örnek almak O’nun yediği gibi yemek, O’nun giydiği gibi giyinmek ve O’nun kullandığı eşyalar gibi eşyaları kullanmak demek değildir. Hz. Muhammed gibi adil, doğru, dürüst, ahlaklı, sevecen, şefkatli ve merhametli olmak, O’nu örnek almak demektir. Paygamberimizin halifeleri ve komutanları da O’nun her yönünü örnek alarak hayatlarına devam etmişlerdir.

Sonuç olarak yaratıcımız Allah’ın insanlığa yüce olarak gönderdiği, Peygamberimizin yaşantısını ve davranışlarını örnek almak ve O’nun gösterdiği yolda ilerlemek, insanlığı bugün içinde yaşamış olduğu sıkıntılardan kurtarmanın tek yoludur.

Peygamberimizi örnek aldığımızda hayatımızda meydana gelecek değişiklikler olumlu ve güzel olaylar ile sonuçlanır. Peygamber Efendimiz’in cahil bir topluluktan nasıl büyük bir medeniyet ortaya çıkardığı değil de, insanlara tasvir edilen yüce bir insan olması ve herkese adil davranması peygamberimizin örnek alınacak davranışları arasında yer alır. Savaşlarda esir ve düşmanlarını affeden, amcasının katiline hiçbir şey yapmayan, hukuk ve adaleti amaç belirleyen en yüce insanı ve güçlü lideri böyle örnek almak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu