İcatlar

Paraşütün icadı, Paraşütü Kim Buldu?

Paraşüt Nedir?

 Bir cismi daha çok kişinin havada düşme yavaşlatmaya veya süratli bir hava aracının inişi sırasında hızını azaltıp durdurmaya yarayan yelkendir. Bu yelkenin çevresine eşit aralıklarla tutturulmuş askılar yardımıyla bir paraşüt kemerine bağlanmaktadır. İnsan vücudunun serbest düşme hızı saniyede 50 m kadardır ve paraşüt kullanmakla bu hız saniyede 6 veya 7 m’ye kadar iner. Bu da 2,5-3 m yükseklikten atlayan insanın düşme hızına aşağı yukarı eşittir. Paraşütün açıldığında rüzgârın vurma şiddeti, normal şartlarda yaklaşık 500-600 kg olarak değişiklik gösterirken, bu 1000-1500 kg’a kadar da çıkabilir. Uçaktan atlanabilen en az yükseklik eğitim için 300 m, askeri harekâtta 200 m olarak değişiklik gösterir.  İlk paraşütle atlayışın 1306’da yapıldığına dair tarihî kanıtlar, Pekin Mahzenlerindeki tarihi dokümanların arasında bulunmuştur. Belgelerde, imparatorun tahta çıkışını kutlamak için bu tarihte bir cambaz paraşütçünün, Çin sarayı hanedanlığının yüksek bir binanın üzerinden atlayarak gösteriler yaptığı anlatılmak istenmiştir. Eskiden paraşütler bambu veya kâğıttan yapılmış büyük şemsiyelere benzer olduğu anlaşılmıştır.

Paraşütü Kim Buldu?

Paraşütün mucitleri Leonardo da Vinci ve Fausto Veranzio’tur.  İlk ciddî paraşüt atlayışı 1617’de İtalya’nın Venedik şehrinde bir kuleden Macar ilim adamı olan Fause yapmıştır. 1777 tarihinde Joseph Montgolfier, Fransa’da yüksek bir evin çatısından kendini paraşüt atlamaları yapmıştır. Balonların gelişmesiyle paraşüt daha önemli hal almıştır. Jean Pierre 1785 yılında Manş Denizini geçerek, Frankfurt şehrinde gösteriler yapılmış, bu sırada balonun arızalanması nedeniyle patlama olmuş ve kendisi balonun altındaki paraşüt sayesinde kurtulmuştur. Peki gerçek anlamda ilk Paraşütü Kim Buldu? Paraşütle havadan ilk atlayış 22 Ekim 1797’de Andrea Jacques Garnerin gerçekleştirmiştir. Paris te bulunan Moncean Parkı üzerinden 1000 metre yüksekliğe varınca, balonu sepetten ayırarak paraşütü açmıştır ve Garnerin, Moncean Ovası tehlikeli şekilde üzerinde inmeyi başarmıştır.

Birinci Dünya Savaşında Paraşüt Kullanımı

Birinci Dünya Savaşı sırasında paraşüt birçok uçak pilotunun da hayatını kurtulmasında etkili olmuştur. Paraşütçülük hem savaş, hem spor, hem de kurtarma tekniği olarak yapılmaktadır. İkinci Dünya Savaşına sonra 1939’da ABD ve Almanya’da naylonun bulunmasıyla paraşütler belirli havada sağlam durabilecek şekilde naylondan yapılmaya başlanmıştır.  Naylon paraşütlerin korunmalarında en basit yöntem, paraşütün çok dikkatli katlanıp toplanmasıdır. Çapraz biçimli atlama ipi malzeme atma paraşütleri, polipropilen ipliğinden dokunmuş kumaşlarla yapılmaktadır. Bu ipliğin ucuz olması, sert ipliğin, paraşütün daha çok çabuk şişmesini sağladığını göstermiştir. Naylon ipliğinden dokunmuş paraşüt kumaşları ve kolanlar, eskiden kullanılan keten ve pamuk gibi doğal ipliklerden yapılmış kumaşlardan, hem daha az yer kaplar, hem de çeşitli işlemlerden geçirilip boyanarak, güneş ışınlarına karşı daha dayanıklı olarak üretilmiştir. Pilot kabininde uzun süre güneş ışınları altında, kalan paraşüt kolan bağlarının da bu özellikleri avantajlıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu