Arşiv

Oryantiring Nedir, Nasıl Oynanır?

Oryantiring, Ormanlık bir alanda veya şehir içindeki belli bir bölgede, önceden yerleştirilen bazı hedeflerin harita yardımıyla en kısa sürede bulunmasını öngören bir oyun olmaktadır. Oryantiring Özellikle çocukların eğitimi noktasında yer-yön bulma gibi becerilerini geliştiren bir etkinliktir.  Dünyanın birçok yerinde popüler olan oyun, son yıllarda ülkemizde de rağbet görmüş ve kısa sürede yaygınlaşmaya başlamıştır. Aslında öğrenim çağındaki gençler ve çocuklar için oldukça eğlenceli ve eğitici olan bu oyunun hemen her okulda uygulamaya sokulması ve hatta bazı etkinlik kulüpler gibi oryantiring kulübü de olmalıdır. Dünya da oldukça yaygın olarak oynanan bu oyun, İsveç’te her yıl on binlerce oyuncuyu bir araya getirmektedir. Birçok Tutkunu olan Oryantiring oyunumuz, harita yardımıyla yön bulmayı ve zamana karşı yarışmayı hedefleyen bir spordur. Oryantiring her tür arazide yapılabileceği gibi en çok çocukların ilgisini ormanlık alanda yapılanlar çekmektedir. Çünkü ormanlık alanlarda işin içine bir de doğanın keşfi girmektedir. Birçok ülke kendi eğitim politikası çerçevesince oryantiring federasyonları kurulmasını sağlamış ve örgütlenmeye gitmiştir.

Oryantiring Nasıl Oynanır?

Oryantiring oyununda oyuncular kendilerine verilen yarışma bölgesi haritasındaki saklanmış hedefleri en kısa sürede bulmaya çalışacaklardır.  Bu yönüyle oryantiring nasıl oynanır sorusuna cevap olarak bir nevi ormanda saklanmış gizemli bir defineyi arama oyununa benzemektedir. Oyunun kontrol noktalarında turuncu ve beyaz bayraklar olmaktadır. Oyuncular bayrağın yanında bulunan zımbayı ellerindeki butonlara basarak kontrol noktasına ulaştıklarını ilan ederler. Oyunculara verilen iki hedef arasından hangisine ulaşacaklarına oyuncuların kendisi karar vermektedir. Buradaki en temel amaç tüm hedeflere en kısa sürede erişim sağlamak olmaktadır. Hedefe ulaşamayan öğrenciler diskalifiye edilmektedir. Yine oyun kuralları gereği parkurda karşılaşan öğrencilerin birbirlerini izlemeleri yasaktır.

Oryantiring tarihi; İngilizce orienteering kelimesi aracılığıyla, İsveççe orientering kelimesinden dilimize geçen bir oyun adıdır. Oryantiring tarihi incelenecek olursa ilk olarak 1918 yılında İsveç’te Albay Ernst Killander tarafından keşfedildiğini görürüz. İnsanlar bu oyuna kısa zamanda ilgi duymuş ve o tarihten itibaren hızla gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. 1961 yılında ise ilk kez Oryantiring uluslararası federasyonu kurulmuştur ve bu çerçevede İsveç’te her yıl O-ringen faaliyetleri kapsamında turnuvalar düzenlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu