Kimdir

Nicolaus Copernicus Kimdir? Hayatı Ve Düşünceleri

Hayatı

1473 yılının 19 Şubat’ında Polonya’nın önemli kentlerinden Torun’da dünyaya gelen Nicolaus Copernicus hayatı itibariyle bilim dünyasını çeşitli konularda katkılar sunmuştur. Babasını çok erken yaşta kaybettiğinden dolayı sorumluluğu dayısına verilmiş olan Copernicus (Kopernik), din okulu eğitimi ardından tıp ve hukuk bölümlerinde belirli süreler okumuştur. Matematik ve astronomi başta olmak üzere tıp, hukuk, Latince, Yunanca ve felsefe alanlarında kendini geliştirerek farklı düşüncelerin oluşmasına katkılarda bulunmuştur. Kısaca değerlendirildiğinde Copernicus tarafından ortaya atılan en dikkat çekici hususlar astronomiyle ilgilidir. 1508 ile 1514 yılları arasında geliştirdiği “Güneş Merkezli Evren Modeli” bilim çevrelerinde itibar görmesini beraberinde getirir. Bu konu hakkındaki düşüncelerini altı sayfalık eseri olan Commentariolus’ta anlatan ünlü bilim adamı kısa süre içinde kilisenin sert tepkisiyle karşılaşmıştır. Ölmeden birkaç hafta önce basılan düşünceleriyle Antik Yunan’dan itibaren ortaya konan tüm güneş ve dünya sisteminin reddedilmesi durumu oldu. Kilise tarafından anlatılan Tanrı’nın dünya ve evreni oluşturma biçimine ters düşüncelerin olmasından dolayı eserleri, yasaklı kitaplar listesine girdi.

Copernicus Düşünceleri

Özet olarak ifade edilirse binlerce yıllık inançların sarsılmasına neden olan ünlü bilim adamı Nicolaus Copernicus eserleri ile büyük çaplı infiallerin ortaya çıkmasına sebebiyet verdi. Çeşitli bilimsel çalışmalar sonucunda Dünya’nın evren merkezinde olmadığını iddia etti. Ancak o güne kadar kilisenin dayatmalarıyla Dünya’nın merkezde olduğuna inanılıyordu. Ayrıca Dünya’nın hareket etmeyen bir yapı olduğuna dair inançta Copernicus’un yaptığı çalışmalar ile sarsıldı. Dünya’nın Güneş çevresinde hiçbir duraksama olmadan döndüğünü belirten bilim adamı bu yolculuğun bir yılda tamamlandığını ifade etti. Dünya’nın kendi etrafındaki hareketinin 24 saatte tamamlandığı görüşünü de ilk olarak Nicolaus Copernicus ortaya atmıştı.

1543 yılında ölen ünlü bilim adamı Copernicus’in icatları ve düşünceleri Dünya ve Güneş Sistemi’yle ilgili olup Modern Astronomi kurucusu olarak da ifade edilmektedir. Kısaca olarak Kopernik Devrimi olarak da ifade edilen bu görüşlerle birlikte birçok yönden gelişmeler olurken kilisenin çok baskıcı tutumu da uzun yıllar devam etti. Ancak ortaya çıkan gelişmelerle bilim adamının yaptığı çalışmaların büyük oranda doğru olduğu da anlaşıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu