Kimdir

Mus’ab bin Umeyr Kimdir?

Günlük yaşantımızda  ismini en çok duymuş olduğumuz sahabelerden birisidir. Mus’ab Bin Umeyr (ra) örnek almamız gereken sahabelerden birisi  olarak ön plana çıkmaktadır. Onu bu denli önemli bir isim haline getirmeye neden olacak durumlardan birisi de İslamiyetin  ilk öğretmeni sayılmasıdır. Ayrıca Peygamberimizi koruduğu sırada da şehit düşmüştür. Önemli olarak bilinen Musab Bin Umeyr  sahabesinin hayatına kısaca göz attığımız da şu şekilde belirtmemiz mümkündür.

585 senesi itibariyle  Kureyş’in zengin bir ailesinde doğar. Mekke de doğu büyüyen Musab Bin Umeyr’in babasının ismi Umeyr, annesinin ise Hünas binti Malik olduğunu söyleyebiliriz. 3 Kardeş olsalarda ailede en çok ilgilenen kişi Bin Umeyr oluyordu. Musab Bin Umeyr’in üzerine çok fazla düşülüyordu. Bunun sebeplerinden birisi de Mekke şehrinde yakışıklı, düzgün  bir çocuk olmasından kaynaklıydı. Musab hayatını zenginlik içerisinde sürdürmüştür. Genç yaşında da yakışıklılığıyla oldukça dikkat çektiğinden dolayı Mekke de ki pek çok kız onunla evlenmek isterdi. Musab en önemli özelliğinden birisi de zeki olmasıydı. Zeki olmasından dolayı putlara tapmanın çok mantıksız bir durum olduğunu savunurdu. Erkam   bin Erkam evine gittiği zaman Peygamber efendimizi gördü. Elini öperek hemen müslüman olmaya karar verdi. Musab’ın annesi oğl una aşırı derece de düşkün birisiydi. Fakat oğlunun müslüman olduğunu öğrendikten sonra çeşitli eziyetler yapmaya başladı. Mahzeneye hapis ederek günlerce hem aç hem de susuz bırakmıştır. Tüm yapılan bu eziyetlere rağmen asla dininden dönmeyi bir an bile düşünmemiştir. İslami kabul etmesinin sonrasında zengin hayatı artık bir fakir haline dönüşmeye neden oldu.

İslamiyet yayılmaya başladığı esnada Umeyr Medineye gitmiştir. Burada islamiyet adına din dersleri vermiştir.  Tarihte ilk öğretmen olarak anılan isimlerden birisi olmuştur. İnsanlara dini öğretirken güzel ahlakı, sevgiyi de aşılamıştır. Savaş git gide artmaya başlarken de  Uhud savaşı‘na katılmıştır. Bu savaş sırasında da Peygamberimizin yanından  bir an olsun ayrılmıyor, sürekli olarak koruyordu. Düşman saldırıları sırasında Peygamber efendimizi korumaya çalışırken şehit olmuştur. Fakat üzerinden ne kadar seneler geçmiş olsa da onun bu güzel yanları tarihimizde saygıyla anılmasına neden olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu