Arşiv

Milli Mücadelede Yararlılık Gösteren Çocuk Kahramanlar

Bu yazımızda Milli mücadelede yararlılık gösteren çocuk kahramanlar hakkında bilgi verdik.

Hepimizin bildiği gibi Milli Mücadele yılları, Türk milleti için son derece hayati bir öneme sahiptir. Bu dönemde milletin göstermiş olduğu üst düzey cesaret ve fedakarlık, azim ve çalışma ile birleşerek başarıya ulaşmıştır. Bu büyük zafer, yalnızca asker ve komutanlar ile değil aynı zamanda kadın ve çocuk kahramanların varlığıyla elde edilmiştir.

Vatanın savunulması için henüz 13 – 14 yaşında olan çocukların bile Milli Mücadeleye katkıda bulunduğu görülmektedir. Eğitimlerini yarıda kesme pahasına bile olsa mücadelede yer alan çocuk kahramanlar, Milli Mücadelenin sonucuna büyük ölçüde etki etmişlerdir.

Çocuk kahramanların mücadelede yer alması, bazı okulların hiç mezun vermemesi ile sonuçlanmıştır. Okullarını ve eğitimlerini yarıda bırakarak cepheye giden çocuk kahramanların çok büyük bir kısmı geri dönememiştir. Bu durum, Milli Mücadeleye katılan ve destek veren çocuk kahramanların sayısının ne kadar büyük olduğunun bir kanıtı niteliğindedir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, cephane kaynaklarının azalması sonucunda yine çocuk kahramanlara ihtiyaç duyulmuştur.

Van’da yaşamakta olan ve yaşları 12 ila 17 arasında değişen tam 120 çocuğun cephaneleri yüklenerek cepheye yolculuk yaptığı bilinmektedir. Ne yazık ki bu yolculuk sırasında kar fırtınasına yakalanmaları nedeniyle 82 çocuk kahraman çığ altında kalmış ve şehit olmuştur.

Geriye kalan çocuk kahramanlar ise cepheye ulaşarak cephanelikleri teslim etmeyi başarmıştır. Bu olay, tarihte büyük bir öneme sahiptir. Çünkü, çocuk kahramanların varlığı mücadelenin ne derece önemli ve zor olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Çocukların mücadeleye verdikleri destek, kritik zamanlarda kritik zaferlerin elde edilmesine neden olmuştur. Bu sebeple, çocuk kahramanların isimleri hafızalara kazımayı başarmıştır.

Milli mücadeleye katılan çocuk kahramanlar ve isimler

 • Etlioğlu Ahmet Duran
 • Çuhadar Ali
 • Bombacı Ahmet
 • Kısakürekzade Şahap
 • Şekerci Ökkeş
 • Sait Yalçın
 • Fındıklıoğlu İbrahim
 • Şehit Kamil
 • Çukurovalı Osman
 • Şahin Bey’in oğlu Hayri
 • Urfalı Bozan
 • Kebapçı Said Ağa’nın oğlu küçük Mehmet
 • Sarıca köylü Ali
 • Süvari Subayı Süleyman Bey’in oğlu İnegöllü Kamil

Milli Mücadele sürecinde yer alan çocuk kahramanlar, yalnızca bununla sınırlı kalmamıştır. Pek çok çocuk, mücadeleye destek vermiş ve büyük ölçüde katkı sağlamıştır. Örneğin; Etlioğlu Ahmet Duran, oldukça tehlikeli görevlerde yer alarak atikliği sayesinde düşmana büyük ölçüde zarar vermeyi başarmıştır. Tarihte yer alan önemli çocuk kahramanlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Milli Mücadeleye büyük katkı sağladığı bilinen bir başka çocuk kahraman ise Çuhadar Ali’dir.

17 yaşında şehit olan Çuhadar Ali, Ermeniler tarafından öldürülen Türklerin intikamını alma amacı ile çetelerin peşine düşerek düşmanı yenilgiye uğratmayı başarmıştır. Bombacı Ahmet adı ile bilinen bir başka çocuk kahraman ise, kalede görev yapan askerlere erzak, cephanelik ve haber taşıyarak onlara yardımcı olmuştur. Buna ek olarak, el yapımı bombaları kullanarak Ermeni sığınaklarına büyük ölçüde zarar vermiştir. Bu sayede, Milli Mücadele yıllarında tanınan çocuk kahramanlardan biri olarak kabul edilmiştir.

Kısakürekzade Şahap, babasının yazmış olduğu beyannameyi kente ulaştırarak kahramanlık sıfatı almaya hak kazanmıştır. Şekerci Ökkeş ise ailesinin uyarılarına aldırmadan cepheye koşarak şehit olmuştur. Tüm bu çocuk kahramanlar, Milli Mücadelenin kazanılmasına etki etmiştir. Bu gizli kahramanların değeri herkes tarafından bilinmelidir. İsimleri hiçbir zaman unutulmamalı ve tarihi kaynaklarda yer etmelidir.

Milli Mücadelede yer alan ve düşmanın yenilmesi konusunda katkı sağlayan diğer çocuk kahramanlar; Sait Yalçın, Fındıklıoğlu İbrahim, Şehit Kamil, Çukurovalı Osman, Şahin Bey’in oğlu Hayri, Urfalı Bozan, Kebapçı Said Ağa’nın oğlu küçük Mehmet, Sarıca köylü Ali ve Süvari Subayı Süleyman Bey’in oğlu İnegöllü Kamil olarak bilinmektedir.

Bu çocuklar, henüz çok küçük yaşlarda olmalarına rağmen savaşta yer almış ve şehit düşmüşlerdir. Milli Mücadeleye verdikleri destek yadsınamayacak kadar büyüktür. Yediden yetmişe herkesin elinden geleni yaptığı ve her şeyini ortaya koyduğu bir mücadele sürecinde, çocuk kahramanların varlığı mücadelenin sonucunu doğrudan etkilemiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu