KPSS

KPSS Nedir, KPSS Türleri, KPSS’ye Kimler Girebilir?

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı)  kamu kurumlarında çalışmak üzere atanacak personellerin belirlenmesi amacı ile yapılan bir sınavdır. KPSS hakkında detaylı bilgi edinmek; KPSS Nedir, KPSS Türleri, Kimler Girebilir,

KPSS Nedir?

KPSS, kamu personeli seçme sınavı olarak bilinmektedir. KPSS nedir? ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS sınavları, kamu kurumlarında çalışmak üzere atanacak personellerin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmektedir. Kamu personellerinin atanacakları kadroların belirlenmesi ve yerleştirilmelerinin yapılması bu sınav aracılığı ile sağlanmaktadır.

KPSS, yazılı sınava ek olarak yüz yüze yapılan mülakatları da içermektedir. Yazılı sınav ve sözlü mülakatlara katılan adayların aldıkları puanlar titizlikle hesaplanarak işlem yapılmaktadır. KPSS, 1999 yılından bu yana yapılmakta olup eski adı Devlet Memurluğu Sınavı (DMS) olarak bilinmektedir. 2002 yılında adı KPSS olmak üzere düzenlenmiştir. KPSS, günümüzde düzenlenmekte olan geniş çaplı merkezi sınavların en önemlilerindendir. Her sınava çok sayıda başvuru yapıldığı bilinmektedir.

Sınava girmek isteyen adayların, ÖSYM’nin resmi internet sitesinden sınava başvuru yapmaları ve sınav giriş ücretlerini yatırmaları gerekmektedir.

Her yıl ÖSYM tarafından düzenlenecek olan sınavlar, bir takvimde toplanarak resmi internet sitesinden yayınlanmaktadır.

KPSS tarihlerini merak eden adaylar, ÖSYM’nin resmi internet sitesinde (osym.gov.tr) yer alan sınav takvimi bölümünden net tarihleri öğrenebilecektir. KPSS, sınava girecek olan adayların mezun oldukları okul ve bölümlere göre düzenlendiği gibi aynı zamanda atanacakları kadrolara göre de değişmektedir. Farklı kadrolar farklı KPSS türleri ile alım yapmaktadır. Sınava girecek adayların, başvurmak istedikleri kadroların hangi sınav türü ile alım yaptığını bilmesi gerekmektedir.

KPSS Türleri

KPSS türleri, sınava girecek olan adayların öğrenim durumlarına göre düzenlenmiştir. Lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunu olan adaylar ayrı sınavlarda değerlendirilmektedir. Farklı eğitim düzeyindeki adayların, kendi eğitim düzeylerinde hazırlanan sınavlara girmesi adil olacaktır. Bu sebeple, farklı KPSS türleri düzenlenmiştir. Lisans, önlisans ve ortaöğretim KPSS türlerinin tarihleri ve içerikleri kendilerine özel olup sahip oldukları şartlar da birbirlerinden bağımsızdır. Hangi adayların hangi sınav türüne girebilecekleri, sınav türlerinin ön koşullarında belirtilmektedir.

KPSS Lisans

KPSS Lisans, lisans eğitimi düzeyinde olan adayların girmesi gereken sınav türüdür. Dört yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olan ya da mezun olabilecek durumda olan adayların KPSS Lisans türüne girmesi gerekmektedir.

Lisans eğitimini tamamlamış ve yüksek lisans ya da doktora derecesi bulunan adaylar, KPSS başvurularını mezun oldukları alanlardan yapmalıdır. İleri tarihlerde atanma amacı ile yapılan tercihlerde mezun oldukları alanı göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Yüksek lisans ya da doktora yaptıkları alan, KPSS lisans türünde dikkate alınmayacaktır.

KPSS Lisans türü, her iki yılda bir olmak üzere mayıs ayında gerçekleştirilmektedir. Lisans düzeyinde yapılan sınavlara, yükseköğrenim kurumlarının dört yıllık fakültelerinde okuyan ancak 3 ya da 4. sınıf öğrencisi olan adayların da katılması mümkündür.

2022 KPSS Lisans konuları için zuuh.net/kpss-lisans-konulari-soru-dagilimi bağlantısını ziyaret edin.

KPSS Önlisans

KPSS Önlisans, bir sınav türü olmakla birlikte iki yıllık meslek yüksekokulları ve buna benzer önlisans programlarından mezun ya da eğitiminin son yılındaki öğrencilerin katılabileceği bir sınav olarak bilinmektedir.

Önlisans sınav türüne, mezun ya da sınavın geçerlilik süresi içerisinde mezun olabilecek adaylar başvurabilecektir. KPSS Önlisans türü, her iki yılda bir ekim ayından düzenlenmektedir. Lefkoşa dahil olmak üzere yaklaşık olarak 150 farklı sınav merkezinde gerçekleştirildiği bilinmektedir. Öğleden sonra gerçekleştirilen sınavlar çift yıllarda yapılmaktadır.

Buna göre, önümüzdeki KPSS önlisans 2022 yılında gerçekleştirilecektir. Adayların sınavda aldıkları puanlar, sınavın gerçekleştiği tarihten itibaren iki yıllık geçerliliğe sahiptir. Önlisans bölümlerinin herhangi birinden mezun olan ve günümüzde lisan eğitimi alan adaylar, mezun olmadıkları takdirde önlisans ve lisans türlerinden dilediklerine girebilmekte özgürdür. Ancak, lisans bölümlerinin mezuniyetlerinin ardından önlisans KPSS türüne girebilmeleri mümkün olmayacaktır. Önlisans bölümlerinden mezun olmuş adaylar ortaöğretim KPSS türüne girememektedir.

KPSS Ortaöğretim

Farklı türlerde gerçekleştirilen KPSS, ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar için ortaöğretim KPSS türünü sunmaktadır.

Anadolu, fen ve meslek liselerinden mezun olan adaylar, KPSS için ortaöğretim türüne başvurmalıdır. Sınava başvuru yapıldığı sırada henüz mezun olamamış adaylar, sınav sonucunun sahip olduğu iki yıllık geçerlilik süreci içerisinde mezun olabilecekler ise Ortaöğretim KPSS türüne başvuru yapabileceklerdir. Önlisans ya da lisans bölümlerinden mezun olmuş adaylar ortaöğretim KPSS türüne girememektedir. Ortaöğretim KPSS, iki yılda bir ekim ayında önlisans türü ile aynı gün gerçekleştirilmektedir. Ortaöğretim KPSS sabahtan yapılırken önlisans KPSS öğleden sonra yapılmaktadır.

Sınav sonucunda elde edilen puanın iki yıl geçerliliği bulunmaktadır. Çift yıllarda gerçekleştirilen ortaöğretim KPSS en erken 2022 yılında yapılacaktır.

KPSS’ye Kimler Girebilir?

KPSS, farklı eğitim düzeylerine hitap edebilen bir sınav sistemidir. Adaylar, diledikleri kamu kurum ve kuruluşlarında uygun kadro bulunması halinde kendi düzeylerindeki KPSS puanı ile yerleşebilecektir. Sınavın türüne göre sınava girebilecek adayların özellikleri de değişmektedir. Lise, önlisans ya da lisans mezunları için ayrı sınavlar düzenlenmektedir.

Böylece, benzer eğitim düzeyindeki adayların adil koşullarda değerlendirilmesi sağlanmaktadır. Farklı meslek gruplarına mensup adayların sınava girebilmesi mümkündür. KPSS’ye A ve B grubu kadrolarda görev almak isteyen adaylar başvurabilecektir.

Öğretmenlik lisans bölümlerinden mezun olan adaylar, devlet bünyesinde çalışmak için KPSS başvurusunda bulunabilecektir.

Öğretmenlerin tümü, KPSS’ye girebilmektedir. Doktora ya da yüksek lisans derecesi olan adaylarında KPSS başvurusu yapması mümkün olacaktır. Ancak, bu derecelere sahip adaylar lisans KPSS türüne girmelidir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar da sınava katılabilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışmak isteyen adayların da KPSS için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Ayrıca, öğretmenlik alanında yurt dışı yükseköğrenim diploma denkliği almak isteyen adaylar da KPSS başvurusu yaparak sınava girebilmektedir.

2022 KPSS Ne Zaman?

KPSS, çift yıllarda gerçekleştirilen bir merkezi sınav türüdür. En yakın sınav 2022 yılında gerçekleştirilecektir. Sınava sadece ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunları sınava katılım sağlayabilecektir. Peki 2022 KPSS Ne zaman yapılacak? 2022 yılında düzenlenecek olan Kamu Personeli Seçme Sınavı için  muhtemel başvuru tarihi 5 – 15 Mart tarihleridir.

Adaylar başvurularını ÖSYM’nin resmi internet sayfasındaki aday işlemleri bölümünden tamamlamıştır. Başvuruların tamamlanmasının ardından, ÖSYM tarafından 2022 yılı sınav takviminin açıklanması beklenmektedir. Sınav takvimi henüz açıklanmadığı için KPSS tarihleri de net olarak bilinmemektedir. ÖSYM, 2022 yılı için düzenlediği sınav takvimini resmi internet sitesinden yayınladığı zaman KPSS tarihlerini net olarak öğrenmek mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu