Arşiv

Engelli İnsanların Hayatını Kolaylaştıran Teknolojik Ürünler

Bu yazımızda güvenilir kaynaklardan engelli insanların hayatını kolaylaştıran teknolojik ürünler nelerdir sizler için araştırdık. Engelli insanlar doğarken yada sonradan yaralanma ya da fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle vücutlarının tamamını yada bir kısmını (bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri) kullanamayan kişilerdir. Bu kişiler yaşamlarını daha rahat sürdürmek için bazı durumlarda bir başkasının yardımına ihtiyaç duyarlar. İşte bu noktada teknoloji devreye giriyor. Gelişen teknoloji ile birlikte engelli insanlar için hayatı kolaylaştıracak icatlar üretiliyor. Lafı daha fazla uzatmadan isterseniz gelin hep beraber bu harika icatlara bir göz atalım.

WeWalk Akıllı Baston

WeWalk, Görme engellilerin günlük hayatta yaşadığı problemlere teknoloji ile çözüm buluyor.  WeWalk Akıllı baston ile artık görme engeller karşılarına çıkan engelleri önceden öğrenebiliyor. Türk ve ABD yapımı olan bu icat, muadillerine göre  çok daha ergonomik, ekonomik ve  yetenekli. 130cm, 137cm ve 150cm olacak şekilde 3 farklı  uzunluk ile piyasaya sürülen Wewalk Akıllı Baston, Telefon Uygulaması sayesinde bir çok yeni özelliği de beraberinde getiriyor.

Merdiven Çıkan Tekerlekli Sandalye

Engelli olan kişilerin hayatları boyunca yaşadıkları sorunlardan en önemlisi de merdivenlerdir. Tekerlekli sandalye ile her yere ulaşabiliyor olsalar da bazı yerlerde olmayan özel bölüm sebebiyle bu kişiler çok ciddi sorun yaşamaktadır. Bu konu hakkında isviçreli bilim adamları detaylı bir şekilde açıklama yapmış ve daha sonra tekerlekli sandalye üretmeye başlamıştır. İşviçreli bilim insanları yakın zaman önce tekerlekli sandalye ürettiler. Üretilen bu tekerlekli sandalye sayesinde engelli olan vatandaşlar ise ; merdivenlerden kolay bir şekilde çıkıyor ve herhangi bir sorun ilke karşılaşmıyor.

Eyesense

Görme engelliler için geçtiğimiz günlerde Türk telekom işe yarayan bir uygulama geliştirdi. Peki, bu uygulamaların özellikleri nedir diye soracak olursanız hemen sizlere bu konudan bahsedelim. Görme engelliler için Türk Telekom’un geliştirdiği uygulaması sesli bir uygulamadır. Bu uygulamaya giriş yapan görme engelli vatandaşlar uygulama üzerinden renkleri, objeleri sesli bir şekilde duyabilecekler ve anlayacaklar. Bunu kullanmak için uygulamasını indirmek ve daha sonra kullanıcı hesabı açmak gerekmektedir. Kullanıcı hesabı açmak için sizden bilgiler istenecek ve bu bilgileri düzgün bir şekilde doldurmanız gerekecektir. Bilgileri doldurduktan sonra artık uygulamayı kullanmaya başlayacaksınız ve renk, obje gibi etkenlerin seslerini duyup ne olduğunu anlayabilecek siniz.

Görme Engelliler İçin Akıllı Saat

Biliyorsunuz ki akıllı saatler özellikle de son zamanlarda popüler olmaya başlamıştır. Artık yetişkinlerde ve hatta çocuklarda bile akıllı saatler tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Akıllı saatler insanların hayatını kolaylaşmasını yardımcı olmaktadır. Yakın zaman önce görme engelliler için de akıllı saat üretilmiştir. Akıllı saat sayesinde görme engelli kişiler iletişimlerini istedikleri gibi sağlayabilmektedir. Görme engeli sorunu olan kişiler bu akıllı saat kapsamında mesajlara giriş yapıp; e-postaları sesli bir şekilde dinleyip ve aynı zamanda sesli bir şekilde yazıp gönderebilirler. Birçok özelliği bulunan akıllı saatler bu sebepten dolayı da çok fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Kullanımı son derece kolaydır.

İşitme Engellilere Özel Uygulama: Google Live Transacribe

İşitme engelli kişiler için Google tarafından geliştirilen Live Transcribe uygulaması; İşitme engelli kişilerin yardımına koşuyor ve hayatlarını daha kolay bir şekilde geçmesini sağlıyor. İşitme engeli olan kişiler biliyorsunuz ki karşı taraftaki kişinin sözlerini duyamaz, yada kısmen duyarlar. Karşılarındaki kişinin ne söylediğini tam olarak anlamak için genelde sadece hareketlerini ve mimiklerini çözmeleri gerekir. Fakat Google Live Transcribe ile artık ortamdaki sesler anlık olarak metne çevrilebiliyor. Bu uygulamayı kullanmak için öncelikle indirmek ve aynı zamanda kayıt işlemlerini tamamlamak gerekmektedir. Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra kullanıcı adı ve aynı zamanda şifre ile kısa süre içerisinde; giriş yapıp bu uygulama kullanılmaya başlanan bilmektedir.

Hareket Bozukluğu Sorunu Olan Kişilere Özel Çatal Ve Kaşık

Hareket bozukluğu olan özellikle de Parkinson hastalığı bulunan kişiler için litfware isimli kaşık ve çatal geliştirilmiştir. Bu hastalığı olan ve hareket bozukluğu sorunu bulunan kişiler rahat bir şekilde artık bu cihaz sayesinde hareket ederek yemek yemektedirler. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte özel olarak üretilen bu kaşık ve çatallar evde meydana gelen titremeyi kısa süre içerisinde giderir ve yüzde yetmiş oranında düzelmeye yardımcı olur. Çatal veya kaşığı tuttuktan sonra dengeyi kısa süre içerisinde sağlar ve titremede son bulur. Bu nedenle de hareket bozukluğu olan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu