Kimdir

Ebu Ubeyde Bin Cerrah Kimdir?

Ebu Ubeyde Bin Cerrah Kimdir?  Hayattayken cennet ile müjdelenen on sahabeden birisidir. “Ümmetin Emîni” lakabıyla tanınan bir sahabedir.  Tam adı Âmir bin Abdullah bin Cerrah bin Kâ’b bin Dabbe bin Hars bin Fehr’dir.

Ebu Ubeyde bin cerrah kahraman bir kimliğe sahipti. Öyle ki  tüm gazalarda da bulunmuştur. Özellikle Uhud  Savaşı sırasında  Hz. Peygamber Efendimizin yanağına batmış olan ki demir halkayı dişleriyle çıkarmıştır. Rumlarla dönemde sürekli olarak bir mücadele içerisindeyken, senelerce nefer olar ak savaşmış olduğu görülür. Halife Ömer zamanında ise   Ebu  Ubeyde Bin Cerrah, Şam ordularına başkomutan olarak seçilir. Özellikle  son derece ad aletli bir karaktere sahip olmasıyla  Rum halkının da hayretler içerisinde kalmasına neden olmuştur. Onun bu yönü ise şamlılar tarafından  gönüllü bir şekilde  ibadet edecek hale gelmesine zemin hazırlamaya neden olmuştur.

Hayatı

Ebu Ubeyde Bin Cerrahi,  Hz. Peygamberimiz aracılığı ile imana gelmiş olan onuncu kimsedir. İmana  geldiği dönemler ise 31 yaşındaydı. 31 Yaşından itibaren iman olduktan sonra ise islamiyeti yaymak adına pek çok çalışmalar yapmaya devam etti. Gerek malıyla gerekse de canı pahasına çalışmalarına ara vermeden sürdürdü. Peygamber  Efendimiz bir hadisinde   cennetle müjdelenmiş olan sahabeleri de belirtti. Cennetle müjdelenen isimlerden birisi de  Ebu  Ubeyde  Bin Cerrah yer alıyordu. Peygamber efendimiz yapmış olduğu bir açıklama sonrasında ise ”Ebû Ubeyde İbni’l Cerrah Cennettedir.” diye nitelendirmiştir. Ebu ubeyde babası, savaş esnasında düşman safhasında  yer almıştır. Savaş tüm şiddetiyle sürmeye devam ederken, savaş sırasında da babasıyla karşı karşıya kalmıştır. Ebu Ubeyde Ya allah diyerek hemen babası ile bir mücadele içerisine de  girmiş oldu. Babasıyla çarpışma yaşamasının tek nedeni islam içindi.  Kılıcıyla babasının başını ortadan ikiye ayırarak kellesini de  peygamber efendimizin huzuruna getirmiştir.

Büyük kahramanlık göstermesi ve islam içinde gözünü kırpmadan babasını öldürmesi, tarihte önemli bir yer tutmaya neden olmuştur. Fakat tarihler 639 yılını gösterdiği esna da ise  58 yaşında Kudüs ile Remle arasında tâ’un denilen yerde Ebu Ubeyde Bin Cerrah hayatını kaybeder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu