İcatlar

Bilgisayarın icadı, Bilgisayarı Kim Buldu?

İnsan hayatında büyük bir yere sahip olan bilgisayarın icadı, son yılları en iyi üretimi olmuştur. Giderek ilerlemeye devam eden bilgisayarın gelişimi para kazancı alanı olarak da değerlendiriliyor.

Hem keyifli zaman geçirmek hem de iş yapmak için neredeyse herkesin evinde bulunan bilgisayarda veri saklama kolaylığı vardır. Modern çağa uygun olarak üretimi ilerleyen bilgisayar, 20. Yüzyılın başlarında insan hayatına girmiştir.

Hesaplama ve veri saklama şeklinde kullanılan bilgisayar ilk üretildiğinde oda büyüklüğünde bir alanda kaplıyordu. Günümüzde en küçük hali ile ceplere bile girmeyi başaran bilgisayar çok farklı işlerde de ve alanlarda da kullanılmaktadır.

Özellikleri ile ilk başlarda sayılı işlemler yapan bilgisayarın 1622 yılındaki görevleri;

  • Hesaplama
  • Aygıt tanıma
  • Veri toplama gibi işlemler ile çalışmaktaydı.

Bilgisayarın icadı 1622 yılında William Oughtred tarafından yapılmış ve günümüzdeki haline Charles Babbage ile gelmiştir. Üretimi yapıldıktan sonra İngiliz matematikçi olan Charles Babbage tarafından günümüzdeki haline getirilen bilgisayar 1833 – 1871 sıralarında tam anlamı ile son halini almıştır. Bu anlamda bilgisayarı kim buldu sorusuna ikinci cevap olarak Charles Babbage verilmektedir.

Hızlı bir şekilde gelişimi ilerleyen bilgisayarın değişim evreleri;

  • Difference Engine
  • Analog bilgisayar
  • Elektromekanik bilgisayar şeklinde ilerleme kaydetmiştir.

Hesap yapma ile başlayan bilgisayar şu anda çok daha hızlı alanlara ulaşabiliyor. Hayatı en hızlı hale getirebilen bilgisayar, aynı zaman dünyanın her yerine aynı anda ulaşmayı da başarıyor. Gerek resim gerekse video şeklinde kullanımı tercih edilen bilgisayar ara yüz programlar ile daha gelişmiş şekilde iş yapmak içinde kullanılabilmektedir. Temel birimlerde oluşan bilgisayarın bileşenleri olarak da;

  • Sistem (kasa)
  • Monitör
  • Klavye
  • Mouse

Temel bileşenler dışında iç bileşenlerinin de önemi büyük olan bilgisayar asıl işlem görmesi işlemci, ekran kartı, RAM gibi seçenekler ile olmaktadır. Bilgisayar hafızasına alınan programlar ile daha hızlı ve yararlı işlemler yapmak mümkündür. Özellikle programlar üzerinden yapılan projeler ve paylaşım alanlar günümüzde iş olanakları şeklinde değerlendiriliyor. Teknolojinin gelişiminde her işte kullanılan bilgisayar veri tutuşu olarak iş akışını da kolaylaştırıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu