Arşiv

Aşk Yaşamın Her Safhasında İnsana Eşlik Edip Yoldaş Olur Mu?

Aşk, yaşamın her safhasında insana eşlik edip yoldaş olur mu? İnsan fani aşkla yaratıcısına yakınlaşabilir mi? Düşüncelerinizi sözlü olarak ifade ediniz.

Aşk, insana bahşedilen duygular içerisinde çok ayrı bir yere sahiptir. İnsan yaşamında diğer duygulara oranla daha fazla öne çıkmaktadır. Aşk, karşı cinslerin birbirlerine duyduğu derin bir sevgidir. Bu sevgi, diğer sevgilerden farklıdır. Çünkü aşk, sadece iki kişiliktir. Aşk, kimseyle paylaşılmaz ya da kimseye verilemez. Aşk, aynı zamanda farklı unsurlara da duyulan derin bir his olabilir. Peki, aşk, yaşamın her safhasında insana eşlik edip yoldaş olur mu? İşte cevabı…

İnsan Fani Aşkla Yaratıcısına Yakınlaşabilir Mi?

Aşk, sadece iki insan için verilen bir duygu değildir. Aşk, başka bir canlıya ya da yaratıcıya karşı da beslenebilir. Ancak toplumumuzda, aşk denildiğinde erkek ve kadının birbirlerine derin duygular beslemesi akla gelir. Fani aşk, üzerinde çok fazla durulan konulardan biridir. Alimler, fani aşk ile ilahi aşkın bir bağlantısı olduğunu düşünürler.

Peki insan fani aşkla yaratıcısına yakınlaşabilir mi?
Evet, insan fani aşka eriştiğinde ilahi aşka yelken açar. Hatta halk hikayelerimizde bu konuya dair birçok hikaye anlatılmaktadır.

Örneğin Leyla ile Mecnun aşkı, bu hikayelerden biridir. Leyla ile Mecnun’un beşeri aşk ile başlayan hikayeleri, ilahi aşk ile sona ermiştir. Bu hikayeden çıkan sonuca göre beşeri aşkın, ilahi aşka giden bir yol olduğu düşünülmektedir. Beşeri aşkı gerçekten yaşayan insanlar, ilahi aşka elbet ulaşırlar. Ancak günümüzdeki aşk anlayışı, bu duruma pek uygun değildir. Çünkü aşk kavramına olan bakış açısı gittikçe değişmektedir.

Aşk, İnsana Her Zaman Eşlik Eder

Aşk, insana her zaman eşlik eden bir duygudur. Aşk denildiğinde akla karşı cins gelse de aslında aşk kavramı, daha geniş unsurları içinde barındırmaktadır. Yani aşk duygusu illa erkekle kadın arasında olmak zorunda değildir. Örneğin bir birey işine, evine ya da doğaya karşı aşk besleyebilir.

Bu aşk, insanın karşısındakine olan bağlığını artırmaktadır. Aşkı tatmayan insan, diğer duygulara da yabani kalır. Aşk, insanın fıtratındadır. İnsan, aşık olmadan yapamaz. Bu illa ki bir insan değildir. Bir böceğe de aşık olunabilir. Önemli olan beslenilen duygunun gerçekten aşk olması gerekir.

Aşkın İnsana Kazandırdıkları

Aşk, insana farklı kazanımlar da sağlamaktadır. Bu kazanımlar şunlardır:

  • Aşk sayesinde insan karşısındakine derinden bağlanır.
  • Aşk, insana incitmemeyi öğretir.
  • Aşk, insanın hayatını düzene sokar.
  • Aşık olan kişi sevgi, hoşgörü, saygı gibi kavramlara daha fazla önem verir.
  • Aşk, insana önemli kazanımlar sağladığı için son derece kıymetli bir duygu olarak görülmektedir.

İnsan, Aşık Olduğuna Bağlanır

İnsan, aşık olduğu varlığa derinden bağlanır. Bu bağlanma, aşk duygusunun doğası gereği kendiliğinden meydana gelir. Aşık olan insan, karşısındakine daha bir başka bakar. Aşık olduğu varlık, onun için dünyanın en değerlisidir. Bu nedenle de insan, aşık olduğunun üzerine titrer.

Aşk, Maneviyata Götürür

Aşk, insanı maneviyata götürür. Çünkü bu duyguyu yaşayan insanlar, belli bir zaman sonra Allah’ı düşünmeye başlar. Beşeri aşktan ilahi aşka doğru bir yönelme meydana gelir. Bu yönelme ile birlikte insan, kendini ve aşkını düşünmekten çıkar. Sadece Allah’ı düşünmeye başlar. Ancak bu, oldukça yoğun bir duygu besleyenlerin başına gelebilir. Her insan ilahi aşka ulaşamasa da aşk, insana farklı alanlarda eşlik eden bir duygudur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu