Arşiv

ALT Nedir?

Alt Neden Yükselir, Neden Düşer? ALT Testi Gerektiren Durumlar

Tıpta karaciğer enzimlerinden biri olan ALT enzimi karaciğerin hasara uğrayıp uğramadığı konusunda yapılan testlerden biridir. Alanin aminotransferaz adlı enzimin kısaltılmış halidir. Yapılan testlerde kanda bu enzimin miktarına bakılarak karaciğerde bir hastalık olup olmadığı, yaralanmaların belli bir rahatsızlığa sebep olup olmadığı, ağır ilaçların kullanılıp kullanılmadığı anlaşılır. Sağlıklı bireyler de ALT enzimi karaciğerin içinde yer alır ancak kan dolaşımına salınması durumunda karaciğer hücrelerinin yıkıma uğradığının kantıdır. ALT testi‘nin yüksek olması durumunda daha ileri tanı testlerini uygulamak gerekir.

ALT Nedir?

ALT enziminin yeri karaciğer olup az miktarlarda böbrek ve diğer organlarda yer alır. Serum glutamik piruvik transaminaz (SGPT) bu enzimin diğer adıdır. Bu enzimin asıl görevi besinlerle birlikte vücuda alınıp sindirime uğrayan besin öğelerinin enerjiye çevrilmesidir. Kandaki ALT enziminin fazla olması karaciğerin hastalıklı olduğunu gösterir. Enzimin kandaki oranına göre hastalığın boyutu belirlenir. Bu enzim yükselmeleri karaciğer yağlanması, dengesiz, sağlıksız ve aşırı yağlı beslenme gibi durumlardan kaynaklı ortaya çıkar. İleri boyutlardaki enzim yükselmeleri için farklı tanılar ve tedavi yöntemleri vardır.

ALT Testini Gerektirecek Durumlar

Bu test diğer karaciğer testleri gibi karaciğer rahatsızlıklarından şüphelenildiği durumlarda veya hekimler tarafından yapılan kontrollerde istenen testler arasında yer alır.

Karaciğer hastalığı için şüphe oluşturabilecek bazı durumlar ALT testinin de yapılması için bir nedendir.
Bu durumlar;

  • hızlı kilo kaybı,
  • koyu renkli idrar,
  • açık renkli dışkı,
  • ciltteki nedensiz kaşınmalar,
  • sürekli yorgunluk hissi,
  • gözdeki beyaz kısmın ve cilt yüzeyinin sararması,
  • karın ve mide bölgesindeki ağrı ve şişlik durumu,
  • mide bulantısı ve kusma olarak söylenebilir.

Saydığımız durumlar dışında aşırı alkol alma durumu da karaciğerde rahatsızlığa yol açabilir.

ALT Yükselmesi Durumunda Yapılması Gerekenler

ALT testlerinde farklı enzim ve proteinlerin kanda bulunan düzeylerine göre karaciğerin doğru çalışıp çalışmadığı veya bir hasar olup olmadığı araştırılır. Yapılan testler sonucu yüksek çıkan ALT seviyeleri enfeksiyona, yağlanmaya, hepatit, siroz, karaciğer kistleri ve kanseri gibi hastalıklara yol açabilir. Bu durumlarla karşılaşılırsa karaciğer radyolojik görüntüleme tekniğiyle incelenmeli ve fiziksel müdahale yapılmalı, daha ileri düzey kan testleri uygulanmalıdır. Enfeksiyon tedavisinde antiviral ve antibiyotik ilaç tedavisine başlanır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba, makaleyi ilgiyle okudum. Fakat ALT yükselmesinin yan etkilerinden bahsedilmediğini fark ettim. ALT yüksekliği vücutta hangi sorunlara yol açabilir? Konu hakkında biraz daha bilgi verilebilir mi? Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu